Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-06-14 22:03 

Kantorowice ( niemiecka nazwa - Kantersdorf ), powiat brzeski, województwo opolskie
Dwór książąt brzeskich, zapewne o przeznaczeniu wypoczynkowo-myśliwskim, pozbawiony fortyfikacji, bez znamion obronności, otoczony tylko standardową w takich sytuacjach fosą, powstały ok. 1600 r., wg naszej obecnej wiedzy - na "surowym korzeniu", choć nie należy wykluczać wykorzystywania tego miejsca na cele obronno-mieszkalne w czasach średniowiecza. Podstawowa literatura to BIMLER ( Die schlesisches massiven Wehrbauten...) i KZSwP ( Katalog zabytków sztuki w Polsce ).
Ilustracje:
1 - sytuacja - fragment niemieckiej mapy sztabowej, przedwojennej, W centrum ujęcia - lokalizacja dworu i towarzyszącego mu zespołu folwarcznego, otoczonych fosami skomunikowanymi z Nysą Kłodzką
2 - plan założenia wg KZSwP, podziałki - skali liniowej nie było, na dole odznaczyłem dwa centymetry - plan zreprodukowano w skali 1:750, zatem odcinek 2-centymetrowy naniesiony na dole to 15 m w rzeczywistości. Budowla zatem jest całkiem niewielka.
3 i 4 - dawna ikonografia: rysunek perspektywiczny F. B. Wernera dokumentujący stan założenia ok. poł. XVIII w. - przed XIX-to wiecznymi zniekształceniami. Pokazuję obok siebie dwie wersje tego samego rysunku, pochodzące z różnych kopii dzieła Wernera "Topographia Silesiae...". Mimo kiepskiej reprodukcji drugiej ilustracji, można zaobserwować na ile różniły się wersje tych samych rysunków zamieszczane w kolejnych powielanych ręcznie przez Wernera kopiach jego pracy ( kopii takich było zapewne 5 lub 6 ).
5 - widok dworu od południowego-zachodu, fotografia z lat 50-tych ( najpóźniej 1961 r. ), źródło - KZSwP.
ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek
Jak więc widać - renesansowa postać dworu w Gniewkowie była zapewne bardzo podobna do wyglądu dworu kantorowickiego, lecz szczegóły rozplanowania i układ funkcjonalny a nade wszystko historia powstania i rozwoju przestrzennego były inne. Charakterystyczne, że oba dwory w wyniku degradacji i odebrania statusu siedziby pańskiej w XIX w. zostały podobnie zubożone ( nakryto je dachami dwuspadowymi z naczółkiem i pozbawiono dekoracji ) i otrzymały bardzo zbliżony - nieciekawy, skromny wyraz.
I jeszcze dwa linki:
1 - zdjęcia na naszym forum, autorstwa giekaa:
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=44&t=1119
2 - i kilka dalszych zdjęć pokazujących obiekt z innych ujęć, w tym fotografia cennego portalu, a także kolorowa reprodukcja jednego z widoków Wernera, na stronie Darka czyli ZeroJeden:
http://www.zamki.pl/?idzamku=kantorowice&dzial=galeria
Zapraszam do komentarzy czy wypowiedzi, bo tych ostatnio na naszym Forum bardzo mało.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-21 22:49 

Pierwsze skojarzenie przerobili "Zamość" na remizę, po dłuższym spoglądaniu, ta surowość staje się germańska-w ujęciu wiejskim, pragmatycznym. Końcowy wniosek: założył bym tam żeńską szkołę dizajnu i został prorektorem d/s studentów. Wskrzesił bym też ogród, nawiązując do zieleni i plant strukturami ze szkła i betonu.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-21 23:20 

Cytuj:
Końcowy wniosek: założył bym tam żeńską szkołę dizajnu i został prorektorem d/s studentów.

To brzmi jak jakieś niebezpieczne balansowanie między architekturą a perwersją. Wzmianki o pragnieniu upiększenia ogrodu strukturami ze szkła i betonu wzmacniają tylko to wrażenie.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-21 23:38 

do prawdy? Jak dla mnie negatyw inicjatywy rodem z Broku

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-22 00:03 

Ech - już się gubię. Dla wyjaśnienia - moja wcześniejsza wypowiedź była czysto żartobliwa. Któż ze studentów architektury nie marzyłby o takiej funkcji w takiej szkole... Choć akurat my nie mamy na co narzekać, nasz wydział słynie z nadprezentacji przedstawicielek płci pięknej, czego zazdroszczą nam ludzie np. z takiej fotoniki, górnictwa czy z PPTu.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-22 00:15 

A co ja mam powiedzieć, Akademia-Sztuka Piękna,...Jednak jest to tylko miraż dygresji. Docelowo wyraz ten miał służyć jedynie mojemu zniesmaczeniu względem stopniowej degradacji estetycznej przebiegającej liniowo poprzez kompromisy, tudzież zwyczajne niedbalstwo, zachowawczy pragmatyzm, co za tym idzie nudę, do rozpasania zupełnego. Człowiek powinien tworzyć, działać innowacyjne, reszta to technologia. Ou pora już nie ta :-)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-06-22 00:53 

Cytuj:
A co ja mam powiedzieć, Akademia-Sztuka Piękna,..

Oj, nic mi nie mów, właśnie przegapiłem praktykę, jaką miałem odbywać wraz ze studentami ( czytaj: studentkami ) ASP w Krakowie. Mniejsza o te gotyckie malowidła, które miałem rysować, ale te dziewczyny na rusztowaniach...

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ]