Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2009-06-16 11:00 

Nie mam czasu rozpisywać się tu na temat tego obiektu, chcę go jednak w końcu wprowadzić na to forum, chcę by wreszcie zaistniał także w świadomości Wszystkich Forumistów. Teraz stało się to możliwe, bowiem dzięki staraniom Fundacji Chudów ( w tym Przemka z Naszego Forum, który sprawą zainteresował kierownictwo z Panem Andrzejem Sośnierzem na czele ) udało się zabezpieczyć najcenniejsze a leżące luzem i zagrożone kradzieżą detale architektoniczne z dawnego dworu. W miniony wtorek siłami pracowników Fundacji a przy asyście i konsultacji Pani Małgorzaty Chorowskiej ( współodkrywczyni detali ) z Instytutu Historii Architektury Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej a także Pana Wojciecha Kapałczyńskiego - dyrektora jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Oddziału Państwowej Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu resztki późnogotyckiego portalu ujawnione przeszło dwa lata temu ( w końcu kwietnia 2007 roku ) a także inne fragmenty kamieniarki, pochodzące z wystroju późnorenesansowej fazy rezydencji zostały wydobyte i przetransportowane do Siedlęcina, gdzie zostaną oczyszczone i umieszczone w lapidarium w lub obok zabytkowej wieży mieszkalno-obronnej.
W tym miejscu pragnę podziękować Panu Sośnierzowi i członkom jak też i pracownikom Fundacji Chudów, że okazali swą pomoc - dzięki nim znakomite resztki dekoracji dawnego jakże cennego dworu nie będą ulegać dalszemu zniszczeniu i nie będą skazane na groźbę kradzieży. Nadmienić trzeba, że przez dwa lata, mimo wielokrotnych monitów ze strony odkrywców - pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej - jeleniogórska delegatura WOSOZ nie uczyniła nic dla zabezpieczenia detali, nie poinformowała także lokalnego Muzeum Karkonoskiego, które przy swej siedzibie ma urządzone całkiem przyzwoite lapidarium. Dodam, że Miedzianka nie znajduje się na jakichś peryferiach obszaru działalności okręgowych służb konserwatorskich lecz ledwie 15 km od Jeleniej Góry, 1 km od stacji Janowice Wielkie na magistrali kolejowej Wrocław-Jelenia Góra. Bezczynność pracowników WOSOZ w tym przypadku jest dla mnie zadziwiająca.
Szczególne podziękowania trzeba tu skierować do Przemka - uczestnika Naszego Forum. To on najpewniej stał się inicjatorem akcji i zaproponował ostatecznie zrealizowane rozwiązanie.
Więcej następnym razem.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-16 16:37 

Czy są jakieś plany czy dawne widoki dworu? Bo jest strasznie mało wiadomości o nim... Coś słyszałem ale ....

Z góry podziękował :)

Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-17 19:50 
Ojciec Dyrektor

Może to uzna ktoś za staroświeckie albo pretensjonalne ale też chcę podziękować Przemkowi za pomoc. Rośnie we mnie wiara, że jednak można pracować bezinteresownie dla dobra wspólnego. Jerzemu też oczywiście należą się podziękowania :brawo:

Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-17 20:50 

Cytuj:
Może to uzna ktoś za staroświeckie albo pretensjonalne ale też chcę podziękować Przemkowi za pomoc.

Nie ma w tym nic zdrożnego. Przemek i Jerzy zachowali się bardzo dobrze i podziękowania należą im się nie tylko od Ciebie-ja też się przyłączam. Oby więcej takich osób w naszym kraju!

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ]