Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-02-22 01:59 
Administrator

Ruiny pałacu, pierwotnie wieży rycerskiej

Obrazek Obrazek Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-16 02:01 

Cóż - ta wieża to pewnik czy domysł? Bo ja jestem niemal pewien, że domysł. Byłem tam w 2002 czy 2003 roku, zwiedzałem przez parę godzin ten dwór rysując co nieco i wydaje mi się, że mury są całkiem jednorodne - powstałe w wyniku jednej - nowożytnej - fazy. W publikacjach nie podano jakiejkolwiek wzmianki o nawet ewentualności istnienia tu w średniowieczu murowanej siedziby rycerskiej - bo to, że choćby drewniana istniała zdaje się być pewnikiem.

Pałac ciekawy jest ze wzgledu na genialny portal i jeszcze genialniejszą choć nad wyraz skromną, niezachowaną balustradę jaka przed nim na podeście się znajdowała -był to przykład tak zwanego neogotyku ok. 1600 roku - po prostu najprawdziwszy prosty maswerk 'gotycki' u szczytu rozwoju późnego renesansu na tych ziemiach. Nie miało to nic wspólnego z zacofaniem. Raczej upatrywać w tym należy swoistej archaizacji, świadomego zabiegu o konkretnym podłożu ideologicznym. To samo choć w wersji doskonalszej i znacznie bogatszej , można zaobserwować w zamku-pałacu w Siedlisku ( portal główny z 1598 r. z 'gotyckim' laskowaniem czy kamieniarka wnętrza kaplicy zamkowej ).
Resztki tejże balustrady odnalazłem w rzeczonym roku 2002 fotografując ( niestety zdjęcia wyszły nieostre ... ) i składając przy oknie piwnicznym. Ciekaw jestem czy jeszcze coś tam jest.
Jeżeli Kogoś interesuje jak wygladał portal i balustrada w l. 60-tych - służę zdjęciem z artykułu Chrzanowskiego z tomu "sztuka około roku 1600".
Pozdrawiam!

Dodane po 1 minutach:

Wtedy można było jeszcze swobodnie wejść do wnetrza, gdzie zachowały się całkiem ciekawe drobiazgi

Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-16 09:28 
Administrator

Jestem zaledwie turystą fotoamatorem :) Informacja o wieży pochodzi z "Leksykonu..." Pilcha (o ile pamiętam).

Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-16 12:01 

Proszę bardzo ostrożnie podchodzić do książki Pana Pilcha. Nie najlepsza to rzecz, ani merytorycznie ani edytorsko-graficznie. Niestety ciągle czasami jedyna.

Dodane po 32 minutach:

Obrazek

Dodane po 1 minutach:

Oto fragment widoku centrum wsi autorstwa nieocenionego F. B. Wernera z około poł. XVIII w. Widać jak wielkie przekształcenia bryły wprowadziły przeróbki z XIX wieku - usunięto niemal całkowicie szczyty i zmieniono całkiem system przekrycia ( nowy układ dachu ).
Co ciekawe widać po prawej stronie rysunku przedstawiony odcinek kurtyny zwieńczonej późnorenesansową attyką ( coś takiego zachowało się do dziś w Trzebinie w pow. prudnickim na Opolszczyźnie ) i zakończonej rodzajem niskiej bastei zapewne ( takie basteje lub też miniaturowe baszty istniały przy licznych śląskich dworach a do dziś zachowały się w Starej Kraśnicy czy w Pieszycach chociażby ).
Ostatnio w bardzo ciekawym i nowatorskim świetle problem obronności nowożytnych siedzib szlacheckich i magnackich na Śląsku omówił Artur Kwaśniewski w swym doskonałym artykule.

Obrazek

oto fotografia frontowej elewacji dworu z pocz. XX w. ( chyba z Webera, potem po wojnie przedrukowana u Golitschka ).

Obrazek

Dodane po 1 minutach:

A to zaś ów maswerk w balustradzie podestu schodów przy portalu - na powiększeniu widać , że był to prosty, skromny maswerk. Bardzo ciekawa rzecz.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-16 22:28 

Obrazek

Dodane po 5 minutach:

Powyżej widnieje zdjęcie portalu z Grębocic wzięte z pionierskiego i przełomowego artykułu Tadeusza Chrzanowskiego " 'Neogotyk około roku 1600' - próba interpretacji". Artykuł ten zamieszczony jest w zbiorze 'Sztuka około roku 1600' - materiały z sesji SHS.
niestety jest to skan z ksera - stąd kiepska jakość.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 22:20 

Ja z pozycji dociekliwego amatora zamkowego (przyznam często trafiającego kulą w płot) chciałbym zapytać się jesziwaboy’a czy aby na pewno mury dworu są jednorodne?
3 od góry współczesne zdjęcie obiektu jak i wszystkie inne na hydralu ukazują ciekawą wyraźną rysę przechodzącą przez mury dworu jak się wydaje od ziemi do szczytu. Intryguje mnie ona ale nie byłem na miejscu i nie wiem czy to nie zwykłe pęknięcie.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 23:26 

Wiesz - pewności na 100% nie mam ale po prostu w to wątpię. Jak tam byłem w grudniu 2002 czy 2003 r. byłem jeszcze w liceum, nie dysponowałem całą wiedzą i aparatem jakim dysponuję teraz ale oglądając wnętrza parteru, fotografując, rysując i obchodząc przez kilka godzin ten dwór nie dostrzegłem tam nic co by wskazywało na jakąś średniowieczną wieżę włączoną później w obręb murów nowożytnej rezydencji. Nie wiem też o jaką 'ciekawą' rysę Ci chodzi. Możesz ją wskazać czy powiedzieć w której elewacji ma się ona znajdować? Bo jeśli w krótszej, szczytowej to ja tam nic nie widzę. Jest coś co mnie zastanawia - pomiędzy 3 a 4 osią okienną ( od południa licząc ) w elewacji frontowej ( dłuższej, zachodniej ) widoczna jest w murze pionowa linia - wygląda to jak styk. Może to być szew murów z różnych czasów, może to być jakaś przerwa dylatacyjna a może też i to tylko moje 'widzimisię' wynikające z mojej wady wzroku i złej interpretacji zdjęć. Jednakże przeciw traktowaniu tej 'rysy' czy linii jako granicy między starszą a nowszą częścią muru przemawia to, że konstrukcja muru na lewo i na prawo od linii jest mniej więcej taka sama, podobna jeśli nie taka sama jest struktura i technika jego wykonania jak teżi materiały oraz ich proporcje.
Poniżej wrzucam rysunek fasady - a.d. grudzień 2002. Wybaczcie wszystkie niedoskonałości, miałem wtedy 17 lat. Jak widać nie dostrzegłem wówczas żadnych istotnych nieregularności czy rewelacji w murze zewnętrznym ) owej rysy wtedy nie zanotowałem - może wówczas tą partię murów pokrywał jeszcze tynk? nie pamiętam ). Prosty ( by nie powiedzieć prymitywny ) plan też wtedy zrobiłem ( czytaj: nabazgroliłem bo inaczej nazwać tego dziś nie potrafię ). Teraz nie mogę go znaleźć ale po łikendzie go zeskanuję i wrzucę. Nie zauważyłem żadnych nieregularnych partii murów: plan przedstawiał czysto renesansowe rozplanowanie z sienią i schodami w środkowym paśmie ( 3-osiowym ) i dwoma bocznymi, dwutraktowymi pasmami ( również 3-osiowymi ) po bokach. Od północy - do krótszej elewacji przystawał czworoboczny występ-'ryzalit'. Tyle. Nic mojej podejrzliwości tam nie wzbudziło, co najwyżej zachwyt lub bezsilność ( nie tylko interpretacyjną ).
Obrazek
Ostatnio - jak zacząłem studiować Lutscha ( szereg zapomnianych dziś a nieistniejących drobnych 'zameczków', dworów, wież itd. - np. w Gniewkowie, Imbramowicach, Nowicach, Mościsku, Osetnie, Jaźwinie itd. ) i jak odwiedziłem Luboradz oraz Zębowice - stwierdziłem, że można oczekiwać wiele jeszcze niespodzianek. Nie znam materiałów konserwatorskich dotyczących Grębocic ( przechowywanych chyba w Legnicy ) więc może są jakieś dowody na obecność tam wcześniejszej wieży mieszkalno-obronnej z czasów średniowiecza. Tyle tylko, że na razie Nikt takich dowodów nie przytoczył. Sprawa jest zatem otwarta ale z pewnym akcentem na nie z mojej strony.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 21:58 

Jak najbardziej chodziło mi o ową linię między wspomnianą 3 a 4 osią. Pisząc swojego posta nie chciałem sugerować żadnych błędnych wniosków dotyczących wieży bo nie dość że tam nie byłem to jeszcze nic nie wiem o obiekcie. Poddałem natomiast dyskusji zawarte w pierwszym poście stwierdzenie o całkowitej jednorodności murów. O ile na podstawie dostępnych zdjęć zgodzę się że mury po obydwu stronach rysy/linii (nazwałem tak bo nie wiem co to właśnie jest) prezentują się podobnie, to wydają się być na pierwszy rzut oka do siebie dostawione. Może to spostrzeżenie przyda się kiedyś do czegoś i nie koniecznie do „wstawiania tam wieży”. Dziękuje za obszerną odpowiedź i rzut fasady, chętnie obejrzę także plan.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 22:11 

wiesz Nixon - napisałem, że mi się wydaje, że są jednorodne, zostawiłem pewien margines. Po Twoim poście zalęgły się we mnie wątpliwości. Po prostu muszę tam raz jeszcze pojechać. Dzięki za dialog! Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2013-04-22 23:15 
Administrator

IV 2013
Obrazek

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]