Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-10-28 09:07 

Maciejowa zdaje się leży obecnie w granicach administracyjnych Jeleniej Góry, fotki sprzed kilku dni.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-20 01:24 

Wydaje mi się, że ten obiekt z zamkami i z obronnością nie ma nic wspólnego. Z tego co wiem w Maciejowej nie było żadnego dworu obronnego a zamku już tym bardziej. To co widać na fotografiach to chyba resztki jakiegoś barokowego czy nowożytnego dworu. Chyba, że chodzi Ci Longmannn o Koziniec ( dość blisko Maciejowej leżący ) ale zdjęcia do Kozińca nie pasują. Jesteś pewien, że Maciejowa tu do tego działu pasuje? Co wiesz o resztkach ma Twych fotografiach?

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 10:21 

Hmm, rzeczywiście - zerknąłem na moją małą (co za tym idzie krótką) półkę z książkami i o tym miejscu nic nie znalazłem. Zajrzałem w to miejsce spontanicznie przy okazji wyjazdu do Jeleniej, kierując się informacjami z netu i pozycją gps od ZeroJeden. Zdjęcia trafiły do mojego archiwum i dalej tematu specjalnie nie drążyłem, co zwykle czynię nieco dokładniej i poszukując informacji zamieszczonych drukiem, szykując opis na na stronę.
Ale też wizualnie miejsce nie budziło moich większych wątpliwości i wyglądało "zamkowo" w szerokim tego słowa zakresie ;) Był to niewysoki pagórek otoczony lekkim zagłębieniem mogącym uchodzić za fosę, jeśli zamek miałby być zniszczony w czasie wojen husyckich to mogłaby to być jak najbardziej pozostałość fosy. Na skraju pagórka przeciętego szosą znajduje się fragment prostego odcinka kamiennego, raczej mocno zerodowanego kamiennego muru spojonego zaprawą. W większości mur jest na skarpie, nieznacznie miejscami wystaje ponad teren. Gdyby były to resztki barokowej czy nowożytnej budowli to pewnie trafiałyby się też cegły - ? Jeżeli "zamkowość tego miejsca nie jest potwierdzona to oczywiście nie wykluczam, że mur mógłby być fragmentem muru oporowego, ale stan jego zniszczenia sugerowałby jednak być może starsze pochodzenie.
Miejsce to funkcjonuje w necie jako zamek, ale wszyscy wiemy, że niekiedy powielane są informacje nigdzie niepotwierdzone.
Aha - wspomniany murek znajduje się przy bocznej drodze kilkaset metrów po zjeździe z głównej
Dołączam jeszcze fotkę wzgórza od strony przeciwnej niż mur. Nie jest raczej spektakularna, a szeroki kąt pokazuje pagórek jako bardziej rozległy niż w rzeczywistości.

Obrazek

ZeroJeden - a Ty trafiłeś gdzieś na słowo drukowane na temat tego miejsca ?

Ostatnio edytowano 2008-10-21 12:15 przez Longmannn, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 11:53 
Administrator

Na razie w moim serwisie miejsce figuruje roboczo, jak wiele innych. Ani tam jeszcze nie byłem ani nie szukałem bibliografii. A strony www, które publikują takie śmieci bez powołania się na źródło to wg mnie nieporozumienie, na jakie nie powinno być miejsca w rzetelnych publikacjach.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 12:06 

Nawet Wikipedia wspomina zamek podając również link do informacji na stronie niedawno wspominanej u nas w humorystycznym kontekście ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 12:10 
Administrator

Wikipedia jest źródłem tak samo rzetelnym jak cały internet :) Choć na tym przykładzie widać że nawet jest rzetelniejsza.

Po przeczytaniu informacji w wiki możesz zweryfikować u źródła, że piszący nie ma pojęcia o czym pisze. Czytając humorystyczną stronkę - nic nie możesz zweryfikować.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 13:32 

Na razie nic nie słyszałem o tym domniemanym zamku. Postaram się sprawdzić sprawę. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi!

Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-21 13:42 

Byłoby miło, gdyby udało się to miejsce tak czy inaczej zweryfikować. Za parę dni będę tamtędy znów przejeżdżać. Zostawiając Maciejową - podrzuciłbym Ci przy okazji jeśli można jeszcze jeden dolnośląski temat do popytania - Lubań - jak pamiętam Przemek chyba coś wspomniał, chyba w rozmowie, że ten murek przy stacji benzynowej to chyba jednak coś związane z murami miejskimi, a nie zamkiem.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-26 07:15 

Co do Maciejowej:
Rezydencja jaka tu się znajdowała pochodziła z lat 80-tych XVII w., był to skromny pałac barokowy, rozebrano go w l. 70-tych. O wcześniejszej siedzibie nic nie wiadomo.
Jak znajdę czas to przedstawię szersze informacje - na podstawie Słownika Geografii Turystycznej Sudetów ( tom: Kotlina Jeleniogórska ).
W związku z tym proponuję przenieść ten wątek do działu "Dwory..." - jest on niezamkowy zaś pod dwory można jeszcze ten nie istniejący tutejszy obiekt podpiąć.

Co do Lubania:
może jestem nie na czasie ale czy te wykopaliska i dziwne początkowo mury w okolicach stacji nie były reliktami jakiegoś nowożytnego folwarku czy czegoś takiego? Chyba, że chodzi o jeszcze inną rzecz - o ową szubienicę, której odsłonięte fundamenty niektórzy krótko po odsłonięciu interpretowali jako pozostałości okrągłego stołpu zamkowego?....
Tak czy siak - nie interesowałem się sprawą od dwóch lat ( wtedy odkrycia tamże referował nam na zajęciach wrocławski archeolog - Roland Mruczek ) ale na tamten moment stan badań był taki, że nic murowanego i średniowiecznego poza starym miastem ( no i kościołem gotyckim na przedmieściu ) w Lubaniu nie było. Jak się mylę to mnie poklepcie w plecy i poprawcie.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-26 11:10 

Wydaje mi się, że lepiej zostawić ten wątek tu gdzie jest. Informacja negatywna, tj. o "niezamkowości" zamku też jest istotną informacją.

Raczej miejsce przedstawione na fotografiach nie wygląda na to, gdzie mógł znajdować się dwór, więc jeżeli planujesz napisać coś o nim, to może lepiej założyć nowy wątek w dziale Dwory...

Może spróbuję zadać wprost pytanie autorowi tamtej strony, z której informacje wszyscy powielają ?

Jak najbardziej trafia do mnie argument, że skoro w literaturze nie ma śladu po zamku to najprawdopodobniej go tam nie było, choć z drugiej strony ukształtowanie terenu w tym miejscu, zagłębienie mogące być zarysem fosy, świadczy, że mogłoby tu coś być.

Waldku, a Ty nie spotkałeś się z jakąś informacją o zamkowości, bądź nie tego miejsca ?

Jeśli chodzi o Lubań to tu pisaliśmy na jego temat, wrzuciłem tam również fotografie.
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=97&t=1108&hilit=luba%C5%84

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-26 11:32 

Ok - może zostać jak jest, wspólnie pewnie niedługo wyjaśnimy co tam w Maciejowej było i pozostałości czego przedstawiają Twe fotografie.
Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-26 12:47 

Zadałem pytanie autorowi tamtej strony, jeśli odpowie oczywiście napiszę.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]