Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-05-24 20:20 
Administrator

Słupice, do 1945 r. Schlaupitz.
Gmina: Łagiewniki. Powiat: Dzierżoniów.

Renesansowy dwór obronny, otoczony fosą, z 1523 r., przebudowany w XVIII w. Zdjęcia z kwietnia' 2005

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: 2008-11-12 19:45 

W miejscowości tej zachowały się ruiny renesansowego dworu. Jeszcze po wojnie przez znaczny czas był użytkowany, dziś znajduje się w stanie zupełnej ruiny ale możliwej jeszcze do uratowania i odbudowy.
Położenie: na południowym krańcu wsi, tuż przy trakcie, po zachodniej stroni drogi północ-południe, wzdłuż której rozwinęła się zapewne w średniowieczu wieś ( droga wschód-zachód jest zapewne późniejszego pochodzenia lub/i miała znaczenie podrzędne ).
Pierwotnie wody przepływającego u do dziś strumienia były spiętrzone i otaczały mury dworu szerokimi fosami w ten sposób, że można byłoby zapewne określić go mianem 'Wasserschloss'. Fosy są dziś wyschnięte, dnem odcinka wschodniego płynie wspomniany strumień. Od północy zachował się most i grobla, zaś od południowego-zachodu przetrwał do dziś staw, będący pozostałością sztucznych rozlewisk wodnych zabezpieczających siedzibę i odgrywających też zapewne niebagatelną rolę w gospodarce przyległego folwarku oraz w utrzymywaniu porządku i czystości w samej rezydencji ( wykusze latrynowe oraz 'rynny' kuchenne (?) znajdowały się od strony zewnętrznej odprowadzając nieczystości do fos właśnie ).
Wspomniany folwark rozciągał się od północy - do dziś przetrwały z niego dość zrujnowane zabudowania gospodarczo-mieszkalne. W jednym z budynków tamże mieszka zdaje się właściciel dworu.

To tyle na razie. W dworze byliśmy w piątek miniony z Piotrkiem i kolegą który na nim robi dyplom. Nie mogłem znieść braku postów w nowym dziale, o który zabiegałem, a że mam teraz mało czasu to tylko inicjuję wątek o nowym obiekcie.
C. d. nastąpi.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 19:54 

Te ? W masywie Ślęży ?
http://zamek.mojeforum.net/viewtopic.ph ... =s%B3upice

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 19:58 

te Longmannie, te..... wraz z kumplem robimy projekt konserwatorski całego założenia i ostatnio byliśmy tam i wzięliśmy Jurka ze sobą.... obiekt jest genialny choć w tragicznym stanie...
trochę zdjęć wrzucę może jutro, znajdzie się także planik :)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 20:14 

Ciekawe, chętnie poczytam, gdy coś wrzucicie :) Fajne miejsce, choć w stanie zawałowym ;). Ponoć (jeśli się nie mylę) w latach 70-80 to miało jeszcze dach, runął też szczyt - to przykład, jak szybko obiekt ulega destrukcji, gdy polecą dachy...

Dodane po 2 minutach:

Muszę tam kiedyś znów wyskoczyć w słoneczny bezlistny dzień ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 20:41 

Tak, tak. Przepraszam - zapomniałem, że wątek o obiekcie już się znalazł na forum. Wymaga on jednak sprostowania: dwór nie był obronny. Co najwyżej 'obronny'. Miał szerokie, duże okna w parterze, brak jakichkolwiek strzelnic, mury standardowej grubości, brak wież czy baszt, brak wałów itd. Jedyny element, jaki o obronność posądzić można to fosa. Ona jednak spełniała rolę raczej zabezpieczenia majątku i siedziby przed napadem zbuntowanych chłopów czy bandy rozbójników liczącej kilkanaście-góra kilkadziesiąt ludzi. Dlatego uważam, że spotykane czasem określenie 'obronny' to mocna przesada. Dlatego umieściłem ten dwór tu. Bo nie pasuje ani to zamków ani do warownych świątyń. A jednak może nas na forum zainteresować.
Druga kwestia: datowanie. W trakcie oględzin ( które trwały zdaje się 2-3 godziny ) obeszliśmy w trójkę cały dwór z wyjątkiem piwnic skrzydła północnego - niedostępnych częściowo w ogóle a częściowo niebezpiecznych dla eksploracji. Kolegialnie uznaliśmy, że nie ma tam żadnych wyraźnych przesłanek za tym, by na miejscu obecnego dworu stała jakaś wcześniejsza murowana budowla. Wykluczyć tego nie możemy ale wydaje się to być na chwilę obecną mało prawdopodobne. Tu chyba Piotrek się ze mną zgodzi. Pozostają piwnice narożnika północno-wschodniego. Jeśli na starszych piwnicach po dworze czy to drewnianym czy murowanym wzniesiono obecny dwór to te piwnice mogły by zachować się najprędzej w tamtym właśnie miejscu. Niestety - na razie tam nie wchodziliśmy.
Kiedy zaś powstał zachowany kompleks? Powstawał on etapami a składał się w ostateczności z trzech skrzydeł tworzących plan litery U i rozplanowanych na rzucie regularnego czworoboku o wymiarach ok. 30x20 m ( dłuższa oś to linia wschód-zachód ). Bok zachodni zamknięty był niezabudowany i otwierał się na krajobraz lub/i zamknięty był ścianą kurtynową/ogrodzeniem. Wydaje mi się, że w pierwszym etapie za jednym zamachem powstał układ w kształcie litery L a składający się z całego skrzydła północnego z niewielkim ryzalitem/występem w elewacji zewnętrznej i północnej połowy skrzydła wschodniego. W następnym zaś etapie przedłużono skrzydło wschodnie ku południowi i wzniesiono ( względnie zaczęto wznosić a nie dokończono w całości ) skrzydło południowe. Przy czym w powstałym narożu dziedzińca między skrzydłem południowym a wschodnim postawiono czworoboczną dobudowę, być może w zamyśle w formie wieży, mieszczącą dwubiegową klatkę schodową. Pierwszy etap datować nam jest stosunkowo łatwo ( dzięki znanym z ikonografii i częściowo zachowanym szczytom od północy, przetrwałym obramieniom piaskowcowym niektórych otworów i znanej także z archiwaliów oraz literatury dacie 1563 umieszczonej na niezachowanym już dziś nadprożu jednego z portali we wnętrzu. Natomiast rozbudowa wydaje się pochodzić z pocz. XVII w. Do takiego wniosku skłania mnie dekoracja ( częściowo zachowana - np. w formie resztek obramień okiennych czy artykulacji ścian wewnętrznych sali na piętrze w narożu południowo-zachodnim ) jak też samo ukształtowanie architektury - zastosowanie dwubiegowej klatki schodowej umieszczonej w narożnikowo usytuowanej czworobocznej w planie dobudowie ( takie rozwiązania rozpowszechniać się zaczęły dopiero od około przełomu XVI i XVII w. w śląskim budownictwie rezydencjonalnym - jeśli się nie mylę.
Dobra - kończę na dziś. Niedługo więcej informacji.

Dodane po 8 minutach:

Longannnie - nie wiem czy Piotrek i ja możemy wrzucić zdjęcia z niepublikowanego studium i inwentaryzacji z lat 80-tych, najwyżej na prive'a je otrzymasz do wglądu. Kiedy je jednak zobaczysz będziesz wstrząśnięty. Obiekt był niemal kompletnie zachowany ok 1980 r. Dziś zupełnie nie ma dachów i stropów, zachowały się zaś murowane sklepienia ( całkiem liczne ). Z czterech zachowanych wtedy jeszcze szczytów przetrwał jeden - najcenniejszy - ale chyli się on już - dosłownie i w przenośni - ku upadkowi. Smutne jest to, że planowana adaptacja ( dla celów której przeprowadzono szczegółową inwentaryzację - dziś już o wartości archiwalnej - oraz studium architektoniczno-konserwatorskie ) została zaniechana zaś dziś uratowanie tego dzieła architektury wydaje się być niezwykle trudne i było by dziesiątki razy kosztowniejsze niż wówczas.
Piotrek zresztą o dworze wie więcej i był tam wielokrotnie. Mam więc nadzieję, że sprostuje mnie jeśli gdzieś coś skrzywię.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 20:48 

Taka mini poprawka - data 1523 to błąd drukarski czy powstały w trakcie redakcji - dwór powstał ok. 1563 r. - taka bowiem data widniała na zachowanym do niedawna in situ a ukradzionym zapewne bądź zniszczonym nadprożu jednego z portali we wnętrzu. Zresztą architektura dworu doskonale pasuje do lat ok. 1563. Starszych elementów tam z Piotrkiem i Michałem nie dostrzegliśmy, przynajmniej na razie, bo może coś jeszcze wypłynie.
Inna sprawa, że obronny ten dwór nigdy też nie był.
Zachęcam do dalszego śledzenia wątku poświęconego tej budowli w nowym dziale "Dwory między gotykiem a barokiem" przeznaczonym dla takich właśnie budowli na pograniczu: nieobronnych a jednak cennych i czasem bliskich zamkom bo będących kontynuacją siedzib zamkowych tyle, że w redakcji wygodniejszej i pozbawionej cech obronności.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 21:31 

Zdjęcia bardzo chętnie zobaczę... :) Jeśli to możliwe. Ruiny zdaje się są własnością prywatną, gdy tam byłem właściciel ponoć od dłuższego czasu był w Anglii.

Bardzo spodobała mi się nazwa nowego działu forum. Ale mam wrażenie, że troszeczkę zaczyna nam się rozjeżdżać. Chyba przydałaby się jakaś szersza dyskusja na ten temat.
Do tej pory do jednego zamkowego wora wrzucaliśmy mówiąc w uproszczeniu wszystkie obiekty dostatecznie "stare" i posiadające choćby u zarania swych dziejów jakieś elementy obronne, choćby tylko wspomnianą w przypadku Słupic fosę. Wydaje mi się, że z definiowaniem pojęć i określeniem "obronności" fajnie uporał się Nowakowski na pierwszych stronach nowej książki.
Jakiś czas temu postulując dodanie nowego działu miałem na myśli miejsce, gdzie będzie można wrzucić rozmaite siedziby/rezydencje (dwory/pałace) nie mające już jakichkolwiek cech obronnych - choćby tej fosy, a wartych aby o nich wspomnieć tu na forum. Wbrew moim intencjom wyszły z tego obiekty zamkopodobne. Proponuję zlikwidować te zamkopodobne i rozszerzyć nieco formułę nowo założonego działu.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-12 23:19 

Co do rozłażenia się i potrzeby dyskusji masz całkowitą rację. Ale na razie tylko Łukasz i Ty mieliście czas się wypowiedzieć na ten temat a pozostali Forumiści jeszcze głosu chyba nie zabrali.
Co do Nowakowskiego - zgadza się, właśnie zacząłem dziś metodyczną lekturę jego książki i podoba mi się sposób w jaki wyszedł z problemu oraz jak najszersze rozumienie przez niego siedziby w średniowieczu. Niemniej dział 'Dwory między gotykiem a barokiem" ma być miejscem dla dzieł, które do zamków trudno już chyba zaliczyć ( bo nie funkcjonujących już w warunkach feudalizmu czy przynajmniej będącego dla zamków wyróżnikiem ustroju ) a jednak z mojego punktu widzenia wartych pokazania i wspomnienia jako coś w rodzaju "a co było potem?". Taki jakby epilog. Byłbym skłonny zlikwidować dział "zamkopodobne" i przenieść tu tamtejsze obiekty ale to znowuż nadmucha i rozedmie ten zamierzony tu temat i skieruje go trochę nie w tą stronę, w którą iść mym zdaniem powinien. Mielibyśmy tu bowiem i dwory z 2 poł. XVI w. i - jak rozumiem - jakieś pałace neogotyckie? Czy tak? Nie wykluczam, że pod wpływem argumentów i w dyskusji jaka mam nadzieję się rozwinie zmienię stanowisko ale na razie wolałbym aby zostało tak jak jest. Dział o seksie w zabytkach czy poza nim się nam nie przyda raczej zaś dział o "zamkopodobnych" ( jakieś elementy typu machikuły czy wieże obronne fabryk, pałaców lub innych budynków ) i oddzielny dział o dworach powstałych między schyłkiem gotyku a zapanowaniem baroku, czasem zupełnie nieobronnych, czasem obronnych tylko odrobinkę, troszeczkę a czasem już dość mocno ( czyli późniejszych niż ramy chronologiczne pracy Nowakowskiego ) chyba zbędne nie pozostaną. Zresztą widząc aktualny stan zapełnienia tych fragmentów forum nie obawiałbym się o zagubienie proporcji i zbyt wielkie rozłażenie się tematyki. Tak czy inaczej - trzeba jeszcze o tym pogadać.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 11:13 

więc tak....
Obiekt stał kompletny w roku 1986 - wtedy robiona była kompletna inwentaryzacja architektoniczno- konserwatorska. Nie mogę wkleić tutaj zdjęć z inwentaryzacji (to był warunek, pod którym owa została mi udostępniona), natomiast wrzucę zmniejszone plany już przerysowane.

Właściciel już wrócił z Irlandii, mieszka w zabudowaniach znajdujących się centralnie na wprost wejścia do dworu.
Dla dysponujących nawisem gotówki- dwór jest na sprzedaż i to za wcale nie duże pieniądze... Jak kto zainteresowany to proszę na pw.

Wracając do obiektu, dwór jest naprawdę ciekawy, otoczony był wodą (strumień dalej płynie tuż przy wschodniej elewacji), dostępny od północy przez jednoprzęsłowy mostek. Przebudowywany był ładne kilka razy, lecz wszystko wskazuje na to w przeciągu najbliższych paru lat zginie zupełnie. Renesansowy szczyt poleci przy lada silniejszym wietrze - cegła jest tak zwietrzała, że trzyma się on prawie wyłącznie na zaprawie i tynku od frontu.
Dwór w najokazalszej wersji (najbardziej rozbudowany) składał się z trzech skrzydeł: północnego (z alkierzem), wschodniego i południowego. Utworzony w ten sposób dziedzińczyk od zachodu ograniczał mur kurtynowy. W jego wschodniej części znajduje się klatka schodowa. Skrzydło północne jak i część skrzydła wschodniego posiadało drewniany ganek na wysokości pierwszego piętra - nie jest on widoczny na inwentaryzacji z 1986r, zauważyłem go teraz ponieważ nie ma już tynków i widać bardzo wyraźnie gniazda w ścianie i zamurowane otwory drzwiowe.
Skrzydło południowe było w ruinie już pod koniec XIXw. (wg. Lutsch'a)

Orientacja przedstawionych poniżej rzutów jest odwrócona, tj. północ jest na dole. Wg. Jurka, Michała i mnie najstarsza część to trzy pomieszczenia skrzydła wschodniego, alkierz w skrzydle północnym i (najprawdopodobniej) okolice sieni przejazdowej. Sami się łamiemy z myślami jaki to miało pierwotnie układ przestrzenny, jak dojdziemy do czegoś to damy znać :)

Wrzucam też wstępne (czytaj: nieskończone) rekonstrukcje elewacji wschodniej i północnej (frontowej). Zwróćcie uwagę na elewację wschodnią - 5 (!) wykuszy latrynowych. Trzy w konstrukcji szkieletowej drewnianej, dwa ceglane. Dodatkowo istniał jeszcze jeden w szczycie południowym. Ślady tego wszystkiego są do dziś doskonale widoczne w elewacji.

Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę :)

kolejno: rzut piwnic, parteru i piętra:
Obrazek Obrazek Obrazek

kolejno elewacje: północna i wschodnia:
Obrazek Obrazek

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-13 20:04 

Fotka piwnicy, niestety dalej nie "popłynąłem" ;)
Obrazek
Przy okazji zauważyłem, że z jakiegoś powodu nie zachowała mi się na płycie część zdjęć, które powinny tam się znaleźć :(

Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-14 21:19 

Następnym razem ( mam nadzieję, że będzie to rychło ) postaramy się obejrzeć też te piwnice i namówić na wycieczkę do Słupic naszych wykładowców - Rolanda Mruczka, Artura Kwaśniewskiego i Małgorzatę Chorowską. Oni mają znacznie bardziej wyczulone zmysły, większą wiedzę i doświadczenie. Pomogli by na pewno w rozwarstwieniu i rekonstrukcji stanu pierwotnego dworu.

Poniżej reprodukcja ( odnaleziona przez Kogoś jako pocztówka na Allegro ) rysunku Otto Ferdinanda Probsta z 1 dekady XX w. Rysunek ten pokazuje dwór w stanie pełnej używalności, przed popadnięciem w ruinę, od strony północno-wschodniej. Widoczne są wystające ze wschodniej elewacji resztki jednego z wykuszy latrynowych. Nie możemy Wam tego niestety pokazać publicznie - na Forum ( co najwyżej na prive'a ) - ale wierzcie nam, że budowla ta na zdjęciach z 1986 r. dołączonych do Studium architektoniczno-konserwatorskiego i inwentaryzacji przedstawiała stan niewiele daleki od tego na poniższej grafice. Dopiero ostatnie kilkanaście czy 20 lat spowodowało ostateczne popadnięcie tego zabytku w ruinę niezwykle trudną teraz do uratowania przed zagładą ostateczną.
Warto też zwrócić uwagę na postać samego rysownika - O. F. Probsta. Ciekawy człowiek, znakomity grafik. Zawdzięczamy mu serię rysunków pokazujących niezachowane dziś zaułki, detale czy budowle na Starym Mieście we Wrocławiu a także pewną ilość widoków zabytków z 'prowincji' śląskiej. Jak widać na przykładzie Słupic - mają one dziś nieraz wartość bezcennego dokumentu. Obrazek
Dodam jeszcze, że powyższa grafika wzięta została przeze mnie z bezcennego serwisu wroclaw.hydral.com.pl
Poniższy link skieruje Was wprost do tamtejszej podstrony z szeregiem zdjęć z ostatnich lat ukazujących resztki dworu. To tak na razie - póki Piotrek, ja czy Ktoś inny nie wrzuci tu - wprost na Forum - fotografii z ostatnich wojaży.
http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?o ... t=0&tend=8

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-12 20:20 

Załączam wstępne hipotetyczne rozwarstwienie dworu w Słupicach wykonane przez mojego kolegę Michała Szkudlarskiego oraz przeze mnie na potrzeby kursowego projektu na PWr.
Rozwarstwienie jest praktycznie tylko wynikiem naszych obserwacji przeprowadzonych na obiekcie (byliśmy tam dobre 4 razy) oraz pomiarów ponieważ praktycznie nie ma materiałów źródłowych dotyczących tego obiektu (nie licząc wzmianki w Lutschu, 2 rycinek i inwentaryzacji z 1986r.).

W fazie renesansowej istniał najprawdopodobniej trójdzielny dwór wraz z osobnym budynkiem "bramno-gospodarczym".

Linie przerywane oznaczają przebieg drewnianych ganków komunikacyjnych.

Duży problem mamy z piecem chlebowym- wstępnie umieściliśmy jego budowę na przełom XIX/XXw. ze względu na to, że:
Na wschodniej elewacji widoczne są relikty wykuszy latrynowych, 2 o konstrukcji ceglanej, 4 (nie 3 jak na przedstawionej powyżej inwentaryzacji) o konstrukcji szkieletowej drewnianej. W czasie budowy pieca chlebowego podwyższono znacznie sklepienie tego pomieszczenia, podwyższając równocześnie podłogę w pomieszczeniu na piętrze. O prawie metr. Stan zachowania reliktów wykuszy (widoczne dokładne obrysy konstrukcji- praktycznie taki sam stan zachowania obrysów wszystkich czterech wykuszy drewnianych) wskazuje, że istniały one jeszcze w XIXw., natomiast po zbudowaniu pieca 2 z nich nie mogłyby być używane (zminiony poziom podłogi).

Obrazek

Za jakieś 2-3 tygodnie (po oddaniu)będę mógł wrzucić przykładowe elewacje wraz z kolorem i drewnianym gankiem na dziedzińcu.

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-25 22:38 

Tak mi się przypomniało o tym temacie..... Jak już się przypomniało to doszedłem do wniosku, że może coś wlepię :)

Próby rekonstrukcji elewacji:
- wzory opasek okiennych wyrobionych w tynku oparte są na opaskach zachowanych aktualnie, bądź zinwentaryzowanych w 1986r.
- wykusze latrynowe - konstrukcje wzorowane na zachowanych w innych obiektach
- mały szczyt północny - wg. inwentaryzacji z 1986r.
- ganek na dziedzińcu - rozkład konstrukcji w oparciu o zachowane gniazda belek, sam wzór zaczerpnięty z wzornika konstrukcji drewnianych z końca XIXw.
- część krótszej elewacji dziedzińca w kolorze szarym - zaznaczenie, że pierwotnie było to wnętrze budynku
- kolorystyka - miała być piaskowa, ale na każdym monitorze wygląda to inaczej :D na elewacji wschodniej są dwa odcienie - rozgraniczenie 2 faz konstrukcji budynku

Aha, jak już wspomniałem we wcześniejszych postach jest to część projektu konserwatorskiego wykonywanego na 8 i 9 semestrze na Wydziale Architektury na specjalności Ochrona Zabytków przeze mnie i przez mojego kolegę - Michała Szkudlarskiego - pod okiem p. Słowika i p. prof. Medekszy.

Prosiłbym o nie zamieszczanie tych zdjęć na innych stronach.

elewacja północna (frontowa)
Obrazek

elewacja wschodnia
Obrazek

elewacja południowa
Obrazek

elewacja zachodnia
Obrazek

elewacje dziedzińca
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-26 23:11 

Nic nie widać! :(
Taki ciekawy obiekt.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-27 00:11 

No a może poza tym, że widać może i mało to by się przydały jakieś słowa pochwały. Piotrek, Michał - wiem ile Was to roboty kosztowało i ile wyjazdów, łażenia po Słupicach, mnie projekt się podoba i robi miłe wrażenie. Brawo!

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-27 00:21 

U mnie widać same X-sy.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-27 03:54 

X-y? No to napisz do Piotrka - znając go prześle Ci kopie tych ilustracji.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-04-27 18:50 

X-y? spróbuję dziś lub jutro wieczorem podmienić linki - i przy okazji jpgi na lepszą jakość- i zobaczymy :) ja tam wszystko widzę :D

Tytuł:
PostNapisane: 2009-05-04 20:08 
Ojciec Dyrektor

U mnie wszystko widać :)

PostNapisane: 2016-08-31 20:04 

Odświeżam temat.

Dwór jest odchwaszczany, wycinane są też drzewa znajdujące się w bezpośredniej bliskości i zagrażające murom. Na razie przetrzebiono przedpole przed dwiema elewacjami i.... nagle obiekt "pojawił się" we wsi :D znaczy: nagle zaczęło go być widać.

Co do właścicieli - są sensowni ale niestety dużo pieniędzy nie mają. Jeśli by ktoś znał potencjalnego inwestora to prosiłbym o kontakt, przekażę dalej. Właściciele mogą być skłonni do sprzedaży obiektu, możliwe że w całkich sensownych pieniądzach. Obiekt jest genialny i na prawdę wart, by go uratować.

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]