ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Znane i nieznane - zamki regionu koszalińskiego
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=93&t=5134
Strona 1 z 1

Autor:  Waldek [ 2019-04-09 17:30 ]
Tytuł:  Znane i nieznane - zamki regionu koszalińskiego

http://www.muzeum.koszalin.pl/?q=node/2206

Cytuj:
Sobota 13 kwietnia
Godzina 12.00

Znane i nieznane - zamki regionu koszalińskiego

Czy wiecie, że w Koszalinie istniał zamek, nad którego modernizacją w XVII wieku pracowali architekci z Holandii? Czy wiesz, że w Darłowie mieszkał władca czterech państw? Czy wiesz, że najbliżej Koszalina położony zamek znajdował się we wsi Strzeżenice? Czy wiesz, że udało się zlokalizować położenie zamków w Bobolicach, Sianowie, Białym Borze czy Polanowie?
Andrzej Kuczkowski, kierownik Działu Archeologii naszego muzeum, opowie Państwu o średniowiecznych zamkach naszego regionu. Dzięki prowadzonym przez niego od dwóch lat badaniom udało się ustalić, że w naszej części Pomorza znajdowało się około… 200(!) średniowiecznych zamków, po których większej części zachowały się do tej pory ślady.
Kiedy się pojawiły? Jak wyglądały? Jakie pełniły funkcje? Kto w nich mieszkał? Jak wyglądała codzienność mieszkańców zamku? O tym wszystkim dowiecie się Państwo na naszym spotkaniu. Zapraszamy na pasjonującą wędrówkę po zabytkach naszego regionu.

Wstęp bezpłatny.


Z tą dwusetką zamków to oczywiście zapewne taki skrót myślowy. Zamków - z różnych okresów, oraz dworów obronnych pewnie by tyle uzbierał. Fajnie że jest w tym regionie badacz który się tym interesuje. Ostatnie kilkadziesiąt lat to taki okres "wielkiej smuty" jeśli chodzi o badania zamków na Pomorzu. Po niezłej fali przełomu lat 60 i 70-tych XX w., gdy tutejsze zamki badali m.in Rogosz, Cnotliwy, Nawrolski, Skrzypek, Janocha, Lachowicz, i publikacjach, zwykle w Materiałach Zachodnio-Pomorskich. I właśnie od tamtego czasu brak badaczy zainteresowanych tą tematyką. Moze winna jest temu monografia Zbigniewa Radackiego, po której badacze stwierdzili ze właściwie to już w miarę dużo wiemy, i dalej nie warto.

Autor:  Lukasz [ 2019-04-10 10:46 ]
Tytuł:  Re: Znane i nieznane - zamki regionu koszalińskiego

Dobra wiadomość.
Szkoda, że forum nie ma tam swojego korespondenta...

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/