Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2016-11-25 01:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Chęciński zamek oczami historyków
24 listopada 2016
Dzieje wzniesionej w czternastym wieku warowni w świetle najnowszych badań będą tematem konferencji ph. „Zamek Królewski w Chęcinach na tle Europy Środkowej. Geneza, funkcje, znaczenie". Seminarium, w którym uczestniczyć będą polscy i zagraniczni naukowcy, odbędzie się 25 listopada w Europejskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Chęcinach. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w Internecie.

Zamek w Chęcinach był ważnym miejscem na mapie za czasów panowania Władysława Łokietka i jego następców. Tu odbywały się zjazdy rycerstwa, podczas których m.in. wprowadzono jednakowe prawa, sądy i monetę w odradzającym się po rozbiciu dzielnicowym kraju, rezydowała druga żona Kazimierza Wielkiego Adelajda oraz jego siostra Elżbieta, a za czasów Jagiellonów osławiona królowa Bona. Swoją renomę utracił po najazdach Szwedów i wojsk Rakoczego. Odbudowowany po zniszczeniach z czasów I i II wojny światowej, stanowi obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Sympozjum o dziejach chęcińskiej twierdzy zainauguruje o godzinie 9.30 wykład prof. dr hab. Wojciecha Iwańczaka z UJK w Kielcach o miejscu Polski w polityce Wacława II. Wyniki najnowszych badań archeologicznych prowadzonych na zamku w Chęcinach przedstawi archeolog Waldemar Gliński. Kolejne prelekcje dotyczyć będą budownictwa obronnego w Polsce za panowania Wacława II i pochodzenia wież zamkowych na Śląsku. Te kwestie omówią dr hab. Stanisław Kołodziejski z Częstochowy oraz dr Artur Boguszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Rolę starostów chęcińskich w kreowaniu polityki krajowej w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej przedstawi mgr Konrad Szymański z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dr hab. Dariusz Rozmus wygłosi prelekcję o wczesnośredniowiecznym hutnictwie srebra i ołowiu, a dr Cezary Jastrzębski z kieleckiego uniwersytetu scharakteryzuje zamek chęciński na podstawie XIX-wiecznych dokumentów drukowanych. O warowni wypowiedzą się też doc. Ing. PhDr Miroslav Plaček z Czech oraz dr Gabriel Lukáč ze Słowacji.

Zainteresowani będą mogli zobaczyć i wysłuchać wszystkich referatów dzięki transmisji internetowej dostępnej na oficjalnym kanale ITV Chęciny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz starosta powiatu kieleckiego Michał Godowski.

http://www.wrota-swietokrzyskie.pl/pio/zawartosc/-/asset_publisher/6cAE/content/checinski-zamek-oczami-historykow?redirect=http%3A%2F%2Fwww.wrota-swietokrzyskie.pl%2Fpio%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_F9Uh%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D3


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-25 10:49 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
To dzisiaj!
Link tutaj do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=lYHVDA1vjBY


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-25 21:36 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Cenna inicjatywa w przypadku tej transmisji. Planowałem tam jechać, ale niestety nie udało się, transmisji również nie mogłem oglądać, ale podobno publikacja planowana jest już na wiosnę.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-26 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2015-07-15 15:44
Posty: 66
Lokalizacja: Biecz/Gorlice
Byłem wczoraj na konferencji, rzeczywiście bardzo ciekawe referaty szczególnie Walderama Glińskiego, Miroslava Plačka i Artura Boguszewicza. Na przykład Gliński jest obecnie za tezą, że to nie Wacław II zbudował Chęciny, a jednak Muskata, który miał w tym miejscu tworzyć (oczywiście za przyzwoleniem Przemyślidy) coś na kształt ośrodka przemysłowego, a zamek ten miał spełniać jego centrum administracyjne. Z innych ważniejszych referatów, prof. Iwańczak podsumował stan wiedzy na temat polityki Wacława II w Polsce, a Gabriel Lukáč przedstawił wieże cylindryczne na kilku zamkach północno-wschodniej Słowacji. Troszkę zawiodłem się referatem Stanisława Kołodziejskiego, który miał mówić o zamkach Wacława II w Polsce, brzmiało to bardzo groźnie i spodziewałem się kolejnych obiektów z innych terenów, a skończyło się na bardzo skrótowym przedstawieniu zamków z wieżami cylindrycznymi nad Dunajcem (Czorsztyn, Czchów), Popradem (Rytro) i założeniami z Biecza i Myślenic.

Pytałem o publikację, będzie dosyć szybko, pewnie za darmo i trzeba o nią zabiegać.

Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-26 22:10 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Wacław II czy Muskata, tego chyba nigdy jednoznacznie nie rozstrzygniemy. Same pozostałości zamku nie dostarczą nam rozstrzygających argumentów, a na odkrycia nieznanych przekazów archiwalnych raczej nie można liczyć. Zresztą jedno drugiego nie wyklucza, czyli budowa zorganizowana z inicjatywy bp Muskaty z inicjatywy Wacława II. Najważniejsze, że zostaną opublikowane wyniki najnowszych badań zamku w Chęcinach, czyli odkrycie tej cylindrycznej wieży. I dobrze, że odbywają się takie konferencje, z szybko publikowanymi materiałami.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-26 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2015-07-15 15:44
Posty: 66
Lokalizacja: Biecz/Gorlice
Racja, zgadzam się, zresztą w tej chwili mamy wyraźny problem z rozróżnieniem obiektów, które wiążemy z oboma bohaterami. Muskata wszystkie zamki budował za przyzwoleniem Wacława, a temu zależało by takie obiekty powstawały, więc osoba fundatora nie gra tutaj większej roli.

Jak tak rozmawiałem z Waldemarem Glińskim, to możliwe, że będzie szykować się porządna monografia Chęcin, na co każdy z Nas chyba liczy. Mam tylko nadzieję, że publikacja z tej konferencji nie będzie wydrukowana w nakładzie 100 egzemplarzy i rozdana od tak wszystkim w ciągu jednego tygodnia, aby przynajmniej trafiła do bibliotek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-11-27 14:26 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Dobra wiadomość z tą planowaną monografią zamku w Chęcinach.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL