Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2013-07-23 16:46 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
W dn. 19.-22 września, w salach Auli Schumana w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie odbędzie się I Kongres Archeologii Polskiej. Dobór tematyki, referentów i prelegentów został bardzo krytycznie oceniony przez znaczną część środowiska archeologicznego. Nie wdając się w szczegóły konfliktu, trzeba zaznaczyć że wycofały się z niego znane osobowości polskiej archeologii.
http://archeologiapolska.pl/wp-content/uploads/2013/07/O-Kongresie.pdf

Z zadowoleniem można przyjąć uwzględnienie tematyki zamkowej. Kompletnie niezrozumiała dla mnie jest jednak kwestia ominięcia szerokim łukiem badań na grodziskach. W każdym razie, ja przeglądając spis referatów znalazłem tylko Radom w sesji zamkowej.

Tematykę zamkowa i archeologię miejska reprezentować będzie sesja tematyczna, pt. Miasta i zamki.

Oceniając panel Miasta i zamki który został stworzony przy znacznym udziale prof. M. Chorowskiej, nie da się nie zauważyć znacznego faworyzowania środowisk związanych z Wrocławiem, zarówno na stałe w ośrodkach badawczych jak i okresowo tam pojawiających się. W ogóle znaczna część prelegentów tej sesji nie jest archeologami. Niektóre referaty wydają się typowymi zapchaj dziurami, bo zważywszy że Bezławki są bardzo interesującym tematem, to są jednak tylko pewnym pobocznym fragmentem zjawiska jakim były zamki krzyżackie, nie tylko przecież konwentualne. Brak chociażby referatu o badaniach zamkowych uczelni w Toruniu, których jak wiemy jest dużo i stwarzają nadzieje pod osobą M. Wiewióry na poważne potraktowanie tematu w przyszłości. Można żałować iż nie pojawiły się podsumowania wieloletnich badań z Lubelszczyzny, samego Lublina jak i Chełma i okolic. Znacznym badaniom poddany został przecież zamek w Kazimierzu Dolnym. Nasza tajemnicza Jura też przeżyła pewien boom eksploracyjny, i ten ważny obszar mógłby być zasygnalizowany w postaci omówienia badań chociażby Bobolic, Rabsztyna czy Smolenia, może Tenczyna. Być może część tej luki wypełni referat Michała Wojenki, badacza zamku w Ojcowie. Bardzo żałuję że twórcy tej sesji nie dotarli do badaczy zamku w Oświęcimu, który zarówno ze strony archeologicznej jak i architektonicznej prezentuje się dość intrygująco. Jeśli chodzi o Wielkopolskę, zapewne będzie tu poruszony temat Gołańczy, przez Tomka Olszackiego i Artura Różańskiego, ale szkoda że nie udało się pozyskać badacza Kruszwicy do omówienia badań zamku. Z pewnością trudno znaleźć złoty środek na przedstawienie tak szerokiego tematu, ale czuje się pewien niedosyt.


Przedstawiam referaty sesji pt. Miasta i zamki.

Sesja tematyczna 4
Miasta i zamki: nowe źródła i interpretacje w archeologii średniowiecza i czasów nowożytnych


Organizatorzy:
dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska)
dr Roland Mruczek (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska)
dr Michał Starski (Instytut Archeologii, Uniwersytet Warszawski)

Ostatnie dwadzieścia lat przyniosło znaczny wzrost badań archeologicznych prowadzonych na zamkach i w miastach historycznych. Prace te, o różnej intensywności, charakterze i skali objęły swoim zasięgiem dużą liczbę tego rodzaju założeń na obszarze całego kraju. W większości bazują one nie tylko na tradycyjnych technikach archeologicznych badań wykopaliskowych, ale mają charakter interdyscyplinarny i prowadzone są w oparciu o nowoczesne techniki. W sposób niekwestionowany doprowadziły one do znaczącego wzrostu liczby źródeł do poznania okresu późnego średniowiecza i czasów nowożytnych. Pozwoliły także poszerzyć dotychczasową wiedzę i zrekonstruować złożone aspekty osadnictwa i kultury materialnej czasów historycznych.
Celem sesji jest zaprezentowanie rezultatów badań wybranych ośrodków miejskich i założeń zamkowych na terenie kraju. Referenci podejmą zatem próbę przedstawienia różnorodności systemów obronno-reprezentacyjnych oraz struktur miejskich funkcjonujących niegdyś na obszarze obecnej Polski. W zamierzeniu organizatorów w referatach zostanie podsumowany zarówno dorobek ostatnich lat jak i pokoleń badaczy, a ważnym elementem będzie omówienie stanu dotychczasowej wiedzy, ocena rezultatów badań oraz określenie potrzeb badawczych i perspektyw w zakresie omawianej tematyki. W wystąpieniach podjęta zostanie też problematyka na ile dajemy sobie radę z dobrodziejstwem wzrostu liczebności prac i interpretacją poczynionych w ich toku odkryć.

http://archeologiapolska.pl/


Referaty:

Zamki
1. Problematyka badań i ochrony siedzib mieszkalno-obronnych na przykładzie doświadczeń dolnośląskich ostatniego dwudziestolecia – dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska)
2.Budowa władztwa terytorialnego Piastów fürstenberskich w oparciu o zamki. Próba modelu – dr Artur Boguszewicz (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Wrocławski)
3. Problem związku późnośredniowiecznych założeń obronnych z terenu Przedgórza Sudeckiego z górnictwem metali – mgr inż. arch. Paweł Rajski (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska), Jerzy Serafin (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska (sic!) ), dr Tomasz Stolarczyk (Muzeum Miedzi w Legnicy)
4. Średniowieczne warownie zachodniej Małopolski. Stan i perspektywy badań archeologicznych – dr Michał Wojenka (Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński)
5. Zamki Niżu Polskiego w świetle ostatniej dekady badań archeologiczno-architektonicznych. Badania – metody – interpretacje – mgr Tomasz Olszacki (Castrum et Terra sp. z o.o., Łódź), dr Artur Różański (Instytut Prahistorii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
6. Osada obronna – gród – zamek. O potrzebie uściślenia definicji wybranych typów założeń obronnych z obszaru Polski północno-wschodniej – mgr Grzegorz Świderski (Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie)
7. Bezławki – ocalić od zniszczenia. Badania archeologiczne krzyżackiej strażnicy typu Wildhaus z pogranicza Wielkiej Puszczy – dr Arkadiusz Koperkiewicz (Instytut Archeologii, Uniwersytet Gdański)
8. Nauka czy fikcja, czyli uwarunkowania komercyjnych badań zamków – mgr Radosław Herman (ARCH-TECH sp. z o.o., Łódź)

Miasta
9. Miasto średniowieczne na Śląsku. Problemy badawcze i konserwatorskie – dr Roland Mruczek (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska)
10. „Nowe” stare źródła. Badania pewnego bloku zabudowy staromiejskiej w kontekście dyskusji nad zagospodarowaniem parceli mieszczańskiej i lokacją Wrocławia – dr Maciej Krzywka (Usługi Archeologiczno-Architektoniczne Maciej Krzywka, Wrocław)
11. Rynki Krakowa i Wrocławia w XIII-XIV wieku – dr Cezary Buśko („Archeologia B.C.” Cezary Buśko, Wrocław)
12. Stargard – ostatnie dziesięć lat badań nad dziejami miasta. Sukcesy i porażki – dr Marcin Majewski (Muzeum w Stargardzie)
13. Małe miasta Pomorza Gdańskiego. Wybrane problemy i potrzeby badawcze – dr Michał Starski (Instytut Archeologii, Uniwersytet Warszawski)
14. Mieszczańska parcela budowlana wyznacznikiem rozwoju przestrzennego późnośredniowiecznej Bydgoszczy – mgr Anna Siwiak, mgr Wojciech Siwiak (Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Wojciech Siwiak, Bydgoszcz)
15. Ciągi komunikacyjne w dawnym Włocławku – mgr Arkadiusz Wiktor, dr Joanna Abramów (ARCHBOT Pracownia Archeologiczna i Archeobotaniczna Arkadiusz Wiktor, Skulsk)
16. Archeologia miasta-twierdzy Kostrzyn nad Odrą. Stan badań i perspektywy badawcze – mgr Krzysztof Socha (Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Kostrzyn nad Odrą)
17. Badania archeologiczne i architektoniczne Warszawy dawniej i dziś. Fakty znane i nieznane – mgr Włodzimierz Pela (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy)
18. Radomski zespól osadniczy – zakres prac interdyscyplinarnych oraz perspektywy badawcze – mgr Katarzyna Solarska (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Warszawa)
19. Sobótka jako przykład rozplanowania małych miast śląskich – mgr Wioletta Nowaczyk (AKME – Zdzisław Wiśniewski sp. z o.o., Wrocław)
20. Początki obwarowań miejskich na Dolnym Śląsku w świetle najnowszych badań – mgr Tomasz Kastek (AKME – Zdzisław Wiśniewski sp. z o.o., Wrocław)
21. Średniowieczne, miejskie piece słodownicze na ziemiach polskich – dr Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy)
22. Zabudowania miast śląskich wedle wedut 1536/1537 – mgr Arkadiusz Przybyłok (Instytut Archeologii, Uniwersytet Łódzki)

Postery:
Małe zamki w małych społecznościach – dr Arkadiusz Koperkiewicz (Instytut Archeologii, Uniwersytet Gdański)
Zamek Niesytno w Płoninie w świetle badań z lat 2012-2013 – mgr inż. arch. Piotr Błoniewski (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska), dr hab. inż. arch. Małgorzata Chorowska (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska), mgr Tomasz Olszacki (Castrum et Terra sp. z o.o., Łódź)
Badania archeologiczne założenia zamkowego w Człuchowie z lat 2008-2013 – mgr Maciej Kurdwanowski (Usługi Archeologiczne Maciej Kurdwanowski, Warszawa), dr Michał Starski (Instytut Archeologii, Uniwersytet Warszawski)
Dzieje grodu i grodziska Piotrówka w Radomiu – mgr Katarzyna Solarska (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Warszawa)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-23 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Gwoli wyjaśnienia:
Wrote:
Oceniając panel Miasta i zamki który został stworzony przy znacznym udziale prof. M. Chorowskiej, nie da się nie zauważyć znacznego faworyzowania środowisk związanych z Wrocławiem, zarówno na stałe w ośrodkach badawczych jak i okresowo tam pojawiających się.

Gdyby nie M. Chorowska i M. Mruczek pewnie w ogóle panel "Zamki i miasta" nie pojawiłby się na tym kongresie, i wówczas Waldku nacieszyć byśmy się mogli do woli jeszcze szerszą listą referatów poświęconych badaniom autostradowym, mezolitowi, paleolitowi, kulturze łużyckiej, lateńskiej itd.
To nie kwestia faworyzowania tego czy innego środowiska przez organizatorów, to kwestia próżni, jaka - gdyby nie wspomniane środowisko wrocławskie - nie zostałaby zapewne zapełniona na tym kongresie, względnie zyskałaby znacznie mniejszą rangę i znacznie mniej miejsca.
[quote]W ogóle znaczna część prelegentów tej sesji nie jest archeologami.
To tylko świadczy o środowisku archeologów i jego sile, gdy idzie nam o interesujące nas pola badawcze.
[quote](...) ale szkoda że nie udało się pozyskać badacza (...)
(...) Bardzo żałuję że twórcy tej sesji nie dotarli do (...)
Przepraszam, a rozsyłano jakieś specjalne zaproszenia? Bo ja nie dostałem!
A serio mówiąc: konferencje, sesje, sympozja czy kongresy tego rodzaju są dobrowolne. Każdy, kto dotrze do wiadomości (a to wydarzenie było w porównaniu z innymi naprawdę dobrze rozpropagowane) i czuje się na siłach - może aplikować. Z tego co wiem, to zainteresowania wielkiego nie było, czego dowodzi zdaje się to, iż my sami wysłaliśmy zgłoszenie późnym wieczorem ostatniego dopuszczalnego dnia (przedłużonego już zresztą) terminowego czasu, koncepcja tematu zrodziła się bardzo, bardzo szybko a bezpośrednim impulsem wysłania zgłoszenia był fakt drastycznego obniżenia opłaty konferencyjnej. Bardzo wiele osób musiało zostać zniechęconych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu właśnie z powodu zaporowej wysokości tejże opłaty: nie pamiętam już dokładnie, ale było to pierwotnie chyba 250 czy 300 zł. Decyzja o obniżeniu tej opłaty do 50 zł (co zresztą zostało uczynione najwidoczniej na skutek wspólnego apelu/pisma wystosowanego m. in. przez Panią Prof. M. Chorowską i R. Mruczka oraz innych zainteresowanych) została podjęta bardzo późno (bodajże kilkanaście dni przed końcem przedłużonego terminu przyjmowania zgłoszeń) i najwidoczniej nie trafiła do wszystkich (ja o niej się dowiedziałem od M. Chorowskiej). Zatem nie można mówić o jakimś faworyzowaniu, a o zbiegu okoliczności oraz obiektywnych uwarunkowaniach czy cechach znamionujących określone środowisko naukowe.
Zresztą - jak masz jeszcze jakieś wątpliwości i dalej wierzysz w faworyzowanie jakiegoś środowiska czy w ogóle w samo środowisko wrocławskie złożone nie tylko z badaczy tutejszych, ale i na tym terenie działających (jak rozumiem odnosisz się do Tomka O.) - zadzwoń do samego Tomka (który zresztą razem z Arturem R. o kongresie wiedział kupę czasu wcześniej niż w ogóle ten temat we Wrocławiu się pojawił w rozmowach i od samego początku planował tam wystąpienie) - to Ci opowie o "kulisach" organizacji. Z programu należy się po prostu cieszyć, a to, że brak jest tematów, o jakie się upominasz, to nie wina organizatorów czy Wrocławian (prawdziwych jak i wyimaginowanych), ale samych badaczy interesujących Cię stanowisk i/lub bariery finansowej, niedostatecznie szybko zlikwidowanej.
[quote]Jerzy Serafin (Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechnika Wrocławska (sic!)
Do czegoś mnie musieli afiliować. Ponoć tak będzie lepiej.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-23 19:34 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
Tu nie chodzi o moje wątpliwości, czy pretensje o nieuwzględnienie kogoś. Raczej po prostu żal że niektórych ludzi czy tematów nie ma. Bo okazja się trafiła i będzie z tego publikacja, więc było by to coś.

PS. A co do Ciebie to raczej moje zdziwienie wyrażało nadzieję że wróciłeś w te progi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-23 22:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
PS. A co do Ciebie to raczej moje zdziwienie wyrażało nadzieję że wróciłeś w te progi.

Wrócić można tylko raz do roku. Czyli we wrześniu.
A co do kongresu - pogadaj z Tomkiem - on wie najwięcej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-24 09:14 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Z drugiej strony kongres robi wrażenie, że będzie organizowany cyklicznie, co dobrze wróży na przyszłość. Od czegoś trzeba zacząć
A jedna rzecz mnie zaciekawiła - praktycznie nieobecność Łodzi. Ciekawe, czy to też z powodu opłat?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-25 01:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Całkiem możliwe, mnie zaciekawił brak L. Kajzera, A. Andrzejewskiego czy J. Pietrzaka albo - spośród młodego pokolenia z kolei np. Marty Garas, zajmującej się kaflarstwem. W jakiś sposób łódzki wątek jest tu kontynuowany przez Tomka Olszackiego, zaś bezpośrednio z Łodzią w dalszym ciągu związany jest Arek Przybyłok - zdaje się, że kończący swój doktorat na łódzkiej archeologii, chyba nawet u L. Kajzera.
Sądzić można, że nie tylko wysokość opłaty konferencyjnej i zbyt późne oraz zbyt wąskie ogłoszenie informacji o jej wydatnym zmniejszeniu były przyczyną tak niewielkiego zainteresowania pewnej grupy naukowców: mogło też dojść do jakiegoś rodzaju "bojkotu" ze strony niektórych grup czy osób.
A dodać muszę choćby to: dziś Paweł, Piotrek i ja byliśmy z Prof. Chorowską na Gromniku obejrzeć końcowy etap wykopalisk Krzyśka Jaworskiego (o czym w osobnym wątku). Jego podopieczna będąca jego prawą ręką nie wiedziała o obniżeniu opłaty! - co było zresztą jedną z przyczyn braku zgłoszenia z jej strony (choć w tym konkretnym przypadku nie najważniejszą - po prostu w tym terminie sam K. Jaworski jak i ona muszą być we Wrocławiu).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-26 02:03 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 355
Lokalizacja: Poznań
Ja nie wiedziałem o obniżeniu opłaty, a szkoda. Zgłosiłbym temat wawelski, mocno polemiczny z ustaleniami krakowskich archeologów.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-26 09:01 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Wrote:
Ja nie wiedziałem o obniżeniu opłaty, a szkoda. Zgłosiłbym temat wawelski, mocno polemiczny z ustaleniami krakowskich archeologów.


Nie wiem jak wygląda organizacja tej konferencji, ale na prawniczych czasami udawało się jakiś temat wrzucić w ostatniej chwili, nawet po oficjalnym zamknięciu przyjmowania zgłoszeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2013-07-28 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Na pewno można jeszcze wrzucać postery, zawsze to coś :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-09-18 12:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Przypominam, że jutro zaczyna się konferencja na UKSW. Referaty związane z tematyką naszego forum będą wygłaszane w piątek oraz w sobotę w sesji tematycznej 4 w sali 109.

Spis prezentacji z godzinami (od strony 4):

http://archeologiapolska.pl/wp-content/ ... C3%B3w.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2013-09-19 22:39 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Osoby niezmotoryzowane mogą dotrzeć na UKSW z Centrum Warszawy metrem na Plac Wilsona i następnie autobusem 181 lub 303 do przystanku Żubrowa-UKSW.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL