Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-12-11 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
Studenckie Koło Naukowe Historyków Sztuki Uniwersytetu

Śląskiego ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową


Zamki i pałace Śląska

Głównym celem konferencji jest wspólna refleksja na temat przeprowadzonych przez prelegentów badań, których przedmiotem są zagadnienia związane z zamkami i pałacami na terenie Śląska. Organizatorzy planują dyskusję, która dotyczyć będzie wielu aspektów – poczynając od architektury, wystroju wnętrz, poprzez gromadzone zbiory poszczególnych ośrodków oraz problemy konserwatorskie, a kończąc na szerokim kontekście kulturowym, w który wpisują się te obiekty.


Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 marca 2012 roku w gmachu Muzeum Zamkowego w Pszczynie, przy ulicy Brama Wybrańców 1.
Formularz zgłoszeniowy należy przesłać do dnia 10 stycznia 2012 roku, na adres e-mail: historycysztuki@us.edu.pl Informacja o przyjęciu referatu na konferencję zostanie przesłana drogą mailową do dnia 20 stycznia 2012 roku.
Uczestnik, który otrzyma informację o przyjęciu referatu na konferencję jest zobowiązany wpłacić opłatę konferencyjną w wysokości 50 zł od osoby, do dnia 31 stycznia 2012. Szczegóły dotyczące przelewu zostaną podane w potwierdzeniu przyjęcia referatu. Dokonanie wpłaty jest jednoznaczne z potwierdzeniem uczestnictwa w konferencji.
Organizatorzy są w stanie zapewnić nocleg w Pszczynie w dniu 19 marca 2012. W związku z tym prosimy o wypełnienie odpowiedniej rubryki w formularzu.
Zapewniamy również catering w przerwie konferencji.

http://www.scdk.pl/new/index.php?option ... paace-lska


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-03-02 11:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Oto program konferencji ( dostałem w poniedziałek ). Pozwoliłem sobie wyróżnić referaty szczególnie mnie interesujące.
Plan konferencji uległ zmianie - zmieniłem więc treść poniższego postu.

KONFERENCJA NAUKOWA
Studenckiego Koła Naukowego Historyków Sztuki
Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ZAMKI I PAŁACE ŚLĄSKA
19 – 20 marca 2012 roku
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1
Pszczyna


DZIEŃ PIERWSZY (19 marca 2012 r.)
9.00 – 10.00 Rejestracja uczestników
10.00 – 10.30 Otwarcie Konferencji
10.30 – 10.50 mgr Marcin Nyga
Zamki i pałace Anhaltów na Śląsku i w Niemczech
10.50 – 11.10 dr hab. Irma Kozina
Siedziby arystokracji górnośląskiej w XIX wieku
11.10 – 11.30 dr Przemysław Nocuń, Andrzej Sośnierz
Zamek w Chudowie w średniowieczu i wczesnym okresie nowożytnym

11.30 – 11.50 dr Ryszard Nakonieczny
Średniowieczne zamki – kostium architektury górnośląskiej XIX i XX wieku
11.50 – 12.10 Dyskusja
12.10 – 12.30 mgr inż. arch. kraj. Martyna Walker
Zamki i pałace w krajobrazie
12.30 – 12.50 mgr Katarzyna Buszman
Posiadłości Tiele-Wincklerów na Górnym Śląsku
12.50 – 13.10 mgr Wioletta Joanna Wrona
Arystokrata a siedziba rodowa. Wpływ osobowości i zainteresowań przedstawicieli rodu Hochbergów i Schaffgotschów na kształtowanie architektury rezydencjonalnej
13.10 – 13.30 Dyskusja
13.30 – 14.00 Przerwa kawowa
14.00 – 14.20 dr Daria Rzepiela
Pałac w Dobrej – przeszłość w przyszłości
14.20 – 14.40 mgr Marta Ostrowska
Nie tylko Paulinum, czyli działalność Karla Grossera na Wzgórzu Krzyżowym w Jeleniej Górze
14.40 – 15.00 Marcin Howaniec
Średniowieczne kaplice zamkowe Śląska

15.00 – 15.20 Dyskusja
15.20 Zamknięcie obrad


DZIEŃ DRUGI (20 marca 2012 r.)
9.00 – 9.20 dr Hanna Górska
Dwory i pałace szkieletowe na Śląsku

9.20 – 9.40 dr Tomasz Ratajczak
Zamek Ogrodzieniec – rezydencja Bonerów na przełomie gotyku i renesansu

9.40 – 10.00 mgr Hubert Bilewicz
Zameczek w Wiśle – ikona czy hybryda polskiego modernizmu?
10.00 – 10.20 Dyskusja
10.20 – 10.40 Anna Rosiek
Architektura średniowiecznych wież rycerskich księstwa świdnicko-jaworskiego na tle Śląska

10.40 – 11.00 mgr Magdalena Markowska
Bukowiec – angielski zakątek na Śląsku
11.00 – 11.20 Anna Duda
Pałac Dietla w Sosnowcu a działalność taneczna szkoły baletowej Tacjanny Wysockiej (1848 - 1855)
11.20 – 11.40 Dyskusja
11.40 – 12.00 Magdalena Marzec
Formy neorenesansu francuskiego w nieistniejącym „Małym Wersalu”
w Świerklańcu
12.00 – 12.20 Jerzy Serafin
Zamek w Prudniku – problematyka badawcza i konserwatorska

12.20 – 12.40 Justyna Dziembała, Sabina Rotowska
Pałac Goldsteinów wczoraj i dziś – historia i prace konserwatorskie obiektu
12.40 – 13.00 Dyskusja
13.00 – 13.20 Przerwa kawowa
13.20 – 13.40 Agata Stronciwilk, Miłosz Markiewicz
Mit, manipulacja i tożsamość. Portret historyzujący sali rokokowej pałacu
w Pławniowicach
13.40 – 14.00 Monika Michałek
Dekonstrukcja arystokracji pszczyńskiej na podstawie pamiętników księżnej Daisy
14.00 – 14.20 Maria Pallado
O stylu neomauretańskim na przykładzie sali mauretańskiej pałacu
w Krowiarkach
14.20 – 14.40 Dyskusja
14.40Zamknięcie konferencji
Po południu możliwość zwiedzenia Muzeum Zamkowego w Pszczynie z przewodnikiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-03-22 01:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie mam niestety zbyt wiele czasu, ale krótkie podsumowanie konferencji jest konieczne.
Podkreślić wypada na pierwszym miejscu to, że była ona świetnie zorganizowana, głównie staraniem Marii Pallado i Pawła Zieglera. Ludzie z Uniwersytetu Śląskiego okazali się też niesłychanie sympatyczni. Obsługa muzeum także.
Jeżeli chodzi o referaty - niestety ostatecznie widziałem tylko mniej więcej połowę z nich ( z pierwszego dnia - tylko ostatni, z drugiego - wszystko z wyjątkiem wystąpień Pana Bilewicza i Pani Hanny Górskiej ), także nie jestem w stanie o wszystkich rzetelnie opowiedzieć.
Na wyróżnienie zasługują moim zdaniem ( biorąc pod uwagę profil naszego Forum ) dwa:
- wystąpienie Przemka Nocunia ( na które się spóźniłem..., ale o którym mi opowiadano w samych pozytywach, widziałem także samą prezentację, niezwykle dobrze opracowaną )
- wystąpienie studentki Przemka - Anny Rosiak . Podobało mi się, że materiał był omówiony w sposób przemyślany, został usystematyzowany i jasno wyłożony. Nowości w postaci nowych obiektów oczywiście nie było, bo i o nie trudno, ale po uzupełnieniu myślę, że tekst będzie przydatnym zestawieniem założeń, pomocnym przy próbach syntezy.

Należy żałować, że na konferencji nie mógł się ostatecznie pojawić Tomasz Ratajczak. Jego referat o zamku w Ogrodzieńcu był przeze mnie oczekiwany z wielkim zainteresowaniem. A tak będę musiał na razie obejść się smakiem i zaczekać ( z niecierpliwością ) na publikację pokonferencyjną.

Referat Marcina Howańca wymaga być może przemilczenia, ja jednak pozwolę sobie na parę słów komentarza. Człowiek sympatyczny i o sporym poczuciu humoru, ale tekst absolutnie mym zdaniem nie nadający się do publikacji, nawet po gruntownych poprawkach. Dla mnie - nieporozumienie.

Reszta referatów, jakie widziałem, średniowiecza nie dotyczyła, była wszak nieraz pasjonująca. Wyróżniłbym tu ostatnie dwa, które nie dość, że dotyczyły pasjonujących spraw, to jeszcze zostały w mej ocenie wygłoszone w dobry sposób - chodzi mi tu wystąpienie Agaty Stronciwilk i Miłosza Markiewicza ( portret, a w zasadzie portrety, które omawiali, to naprawdę fascynująca choć i zabawna nieco sprawa ) oraz o wystąpienie Marii Pallado ( żywy komentarz, świetne i cenne wnętrze ).

To tyle może na początek. Ogólne wrażenia - bardzo dobre. Sama Pszczyna - świetne miejsce ( do tej pory wyłącznie przejeżdżałem przez tą miejscowość i jej nie zwiedzałem ).

A przy okazji - w drodze powrotnej miałem okazję i szczęście zostać błyskawicznie oprowadzonym po katowickiej modernie w centrum miasta, znanej mi dotąd omal wyłącznie ze zdjęć. REWELACJA! Piękne miasto!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-03-22 23:07 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję za opis i wrażenia. Mam nadzieję, że ukaże się z tej konferencji jakaś publikacja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-03-23 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Tak - do 30 maja mamy ukończyć teksty i oddać materiały ilustracyjne. Zasługą organizatorów jest właśnie także i to, że postarali się - z założenia, od samego początku - o pieniądze na całe przedsięwzięcie, czyli na konferencję i wydanie jej plonów, a nie jedynie na samo spotkanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL