Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-04-01 19:18 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1882
Lokalizacja: Ząbki
Badania archeologiczne w Polsce Środkowowschodniej, Zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2010
XXVII Konferencja Sprawozdawcza, Lublin-Zamek, 4-5 kwietnia 2011 r.

Image
Image
Image
Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-04-05 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Byłem po pracy na IV sesji, niecałej, bo musiałem wrócić do domu. Profesora Buki nie było, wyniki prezentowali panowie tutejsi, Dzieńkowski i Dobrowolski. Pokazano m.in. numeryczne modele terenu dziś w porównaniu z opracowaniem na podstawie odwiertów obrazem terenu przed inwestycjami na Wysokiej Górce, jak się okazało, wcześniejsze badania geomorfologiczne zostały poddane w wątpliwość - górka nie jest w całości sztucznym wzniesieniem, jest po spodem naturalna kulminacja, dopiero intencjonalnie podwyższona i wyrównana. Padła z ust p. Dzieńkowskiego interesująca informacja o tym, iż jeden z murów na terenie tzw. palatium datują na XII wiek, ale nie miałem czasu go dopytać w przerwie, bo gdzieś zniknął. Bardzo to interesujące, zwłaszcza zaś pytanie, czyja by to miała być inwestycja?
Na ten rok planują przebadanie wnętrza "palatium", by wreszcie zweryfikować, czy to dziedziniec, a także chcą przebadać to, co jest po północnej stronie obiektu, gdzie ich zdaniem była część gospodarcza/pomocnicza założenia.

Referat o badaniach poza drugą linią umocnień niewiele moim zdaniem wniósł, było o różnych odkrytych obiektach, m.in. drewnianych pozostałościach budynków, których jednak nie łączy się z umocnieniami, przy czym zdziwiło mnie stwierdzenie pani Żuk, że przy Chmielnej, gdzie wykopali drewniany obiekt, nie było zabudowy do II poł. XIX wieku. Skoro wykopali budynek - no to widać, że była, a że kartografia z k. XVIII i pocz. XIX wieku nie pokazuje żadnej zabudowy - to może wynikać z różnych przyczyn. Lublin w XVII-XVIII wieku był miastem większym niż po rozbiorach, nie byłoby nic dziwnego w tym, że w ogrodach między tzw. drugą linią umocnień (którą być może należałoby raczej traktować jako umocnienie pierwszej - zdanie Marka Stasiaka, które ma istotne argumenty za sobą) a tzw. trzecią, była rozproszona zabudowa gospodarcza i mieszkalna w ogrodach. To zresztą kolejna ciekawa sprawa, bo tak słuchając referatu o warsztacie garncarsku-kaflarskim za pocztą przy Krakowskim Przedmieściu, który pracownia p. Rafała Niedźwiadka badała w 2005 roku (wystawka ruchomości od tegoż czasu w budynku poczty głównej) uświadomiłem sobie, jak długo Krakowskie Przedmieście, które w pierwszym odruchu jet dziś postrzegane przez pryzmat swojej "sródmiejskości" i "pryncypalności" wśród ulic Lublina, było terenem, jak to byśmy dziś ujęli, przemysłowym, a żeby ie przesadzać w określeniach - produkcyjnym. Znane są rożne obiekty produkcyjne z tego terenu, począwszy od badanych archeologicznie od I poł. XVI wieku, po nowoczesne już w zasadzie zakłady przemysłowe, znane nam ze źródeł pisanych, z I poł. XIX wieku. Jeszcze na pocz. XX wieku były na Krakowskim np. zakłady kamieniarskie - taka dygresja, bo uświadomiłem sobie nagle, ze dzisiejsze lubelskie śródmieście przez większość swojej miejskiej historii to był teren przemysłowy;)

Żeby nie zanudzać: w Kielcach pod katedrą odkryto kolejne pozostałości romańskiej kolegiaty (szkoda, że w trakcie referatu uparcie określanej przez p. Glińską jako "katedra"), co dało badającym przesłanki do bardzo ostrożnego na razie rekonstruowania jej planu. Sugerują, że był to obiekt podobny do współczesnej mu kolegiaty w Skalbmierzu (jedna nawa i dwie wieże w zachodniej fasadzie, po bokach nawy).

A ratusz w Kielcach wyglądał jak w sąsiedniej Iłży, znany z ikonografii - i zarazem podobnie jak ratusz w Szydłowcu.

Na referatach o Kraśniku i Czermnie nie mogłem być. Mam nadzieję, że będzie publikacja.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL