Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-03-23 13:43 
Offline

Dołączył(a): 2010-12-06 17:16
Posty: 73
Lokalizacja: Tarnów
Stowarzyszenie "Zamek Tarnowski" organizuje zjazd pod hasłem "Przyszłość zamków w naszych rękach". Odbędzie się on 17.06.2011 o godz. 10.00. Miejscem spotkania będzie tarnowski ratusz. Podczas niego przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających miłośników zamków, badacze, będą mogli opowiedzieć o swoich celach, działalności i osiągnięciach, a także o współpracy z samorządami i służbami konserwatorskimi.
W godzinach popołudniowych przewidziane jest zwiedzanie ruin tarnowskiego zamku. W drugim dniu organizujemy wycieczkę po okolicznych zamkach (liczba miejsc ograniczona). Szczegółowe informacje pod adresem stowzamektar@wp.pl i gg 10765969.

_________________
Christophoros


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-03-23 23:35 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Prosimy o relację po zakończeniu zjazdu. Na pewno zainteresuje forumowiczów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-06-28 21:20 
Offline

Dołączył(a): 2010-12-06 17:16
Posty: 73
Lokalizacja: Tarnów
Minęło już trochę czasu od tarnowskiej konferencji i pora na kilka zdań sprawozdania.
Obrady trwały prawie 7 godzin. W pierwszym bloku poświęconym w znacznym stopniu tarnowskiemu zamczysku jako pierwszy wypowiadał się Eligiusz Dworaczyński. Jego zdaniem pracę właściwie trzeba rozpoczynać od zera, czyli od gruntownych badań. Oczywiście, zamek był trzykrotnie badany (nigdy do końca), najbardziej podczas Karpackiej Ekspedycji Archeologicznej w latach 60. XX w., ale wtajemniczeni wiedzą, że odnalezienie dokumentacji tych badań stanowi jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed badaczami zamków :wink: . Piotr Stępień z Zamku Wawelskiego zaprezentował założenia projektu aranżacji ruin autorstwa S. Kaczmarczyka, W. Niewaldy i jego własnego, który powstał 10 lat temu na zlecenie samorządowych władz Tarnowa. Projekt ten także zaginął, ale raczej nie bez czyjejś pomocy. Prawdopodobnie stało się to wtedy, kiedy okazało się, że wpisanym w księgi hipoteczne właścicielem terenu zamczyska są nadal Sanguszkowie i ktoś z władz miejskich wydał w sposób nieuzasadniony publiczne pieniądze. Na szczęście P. Stępień tuż przed konferencją odnalazł projekt w archiwum Politechniki Krakowskiej i dzięki temu mógł wręczyć go reprezentującej władze Tarnowa, wiceprezydent Dorocie Skrzyniarz. Niestety, sprawa między prezydentem Tarnowa a księciem Pawłem Sanguszką może toczyć się jeszcze z pięć lat. Liczymy więc bardziej na nakaz konserwatorski niż rozwiązanie sądowe w kwestii własności.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Jan Janczykowski przedstawił temat problematyki ochrony konserwatorskiej zabytków sztuki obronnej w województwie małopolskim na podstawie trzech przykładów, zamków: Lipowiec w Babicach, Tenczyn i Tropsztyn w Wytrzyszczce. Pierwszy to przykład maksymalnej troski to autentyzm, trzeci to przykład mistyfikacji atrakcyjnej dla turysty. Z Tenczynem jest sprawa otwarta, ale pod względem koncepcji idzie w dobrym kierunku. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy wybieramy koncepcję ochrony konserwatorskiej stoimy często przed dylematem autentyzm czy atrakcyjność.
W drugiej części goście przedstawiali „swoje” zamki, swoją działalność z nimi związaną i cele, do których ona zmierza. Dowiedzieliśmy się sporo na temat funkcjonowania zamków „państwowych” na Słowacji (Lubowla i Kieżmark). Imponująco przedstawiają się dokonania Fundacji Zamek Chudów, która swoją opieką objęła już kilka obiektów na Śląsku. Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”, dysponując nieporównanie mniejszymi środkami korzysta z siły mediów i za ich pomocą naciska na urzędników. Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku Sochaczew „Nasz Zamek” współpracuje udanie z władzami samorządowymi, a swoją działalnością obejmuje także inne zabytkowe budowle miasta. Bardzo ciekawe, lecz niestety ograniczone czasem wystąpienia zaprezentowali Tomasz Olszacki i Jerzy Serafin. Pierwszy z nich omówił najnowsze wyniki badań królewskich zamków w Wielkopolsce (m.in. Pyzdry). Drugi przedstawił najciekawsze przykłady badanych obecnie i konserwowanych na Dolnym Śląsku. Na końcu Wojciech Maniak opowiedział o realizowanej przez siebie w Oleśnicy k. Dąbrowy Tarnowskiej budowie repliki średniowiecznej wieży rycerskiej otoczonej wałem z budowlą bramną, która będzie spełniała funkcję domu rodzinnego i bazy dla historycznych grup rekonstrukcyjnych.
W drugim dniu wyruszyliśmy na objazd okolicznych zamków (Melsztyn, Czchów, Tropsztyn, Nowy Wiśnicz, Dębno), a wyprawę zakończyliśmy na ruinach zamku tarnowskiego, gdzie właśnie odbywał się dwudniowy turniej rycerski organizowany także przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski.

_________________
Christophoros


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-06-29 09:20 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Bardzo dziękuję za dokładną relację i gratuluję forumowiczom (chyba aż trzem) aktywnego udziału w tym spotkaniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-06-29 09:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Z tego co się doliczyłem to tych forumowiczów było chyba aż 6 (tylko niektórzy z niewielką aktywnością :D )
Zaś tak na marginesie - w wątku sochaczewskim zamieściłem linka do krótkiej relacji ze zjazdu. W galerii są też zdjęcia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-07-02 15:37 
Offline

Dołączył(a): 2010-12-06 17:16
Posty: 73
Lokalizacja: Tarnów
Cieszy mnie to bardzo :D
Mam pytania: czy warto kontynuować tę ideę? Z innym tematem? W inny sposób? W tym samym, czy w innym miejscu?

_________________
Christophoros


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-07-03 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Myślę, że warto. Każda taka inicjatywa wzmacnia nasze dość słabe środowisko. Tzn. paradoksem jest to, że jest nas tak dużo (miłośnicy zamków, architektury obronnej), natomiast jako lobby możemy tak mało. Może jedynie warto byłoby wypracować jakąś jednolitą formułę dla kolejnych spotkań. Nad czymś takim również zastanowić się ma Stowarzyszenie Naukowe Miłośników Architektury Dawnej. Pewnie trzeba byłoby zastanowić się wspólnie :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL