ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Cykl prelekcji archeologicznych w Pruszkowie
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=93&t=3081
Strona 1 z 1

Autor:  Smok Miguś [ 2010-02-01 12:12 ]
Tytuł:  Cykl prelekcji archeologicznych w Pruszkowie

Cykl prelekcji, poświęconych najważniejszym odkryciom archeologicznym w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach, rozpocznie się 2 lutego w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Zainauguruje go odczyt na temat rezydencji pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, prof. Hanny Kóèka-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jak informują organizatorzy, w ramach cyklu "Archeologiczna Mapa Polski - Najważniejsze odkrycia archeologiczne w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach", w ciągu dwóch lat zostaną przedstawione najważniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne. Na cykl składają się wykłady o badaniach powszechnie znanych oraz o takich, których rezultaty znane są na razie tylko wąskiemu gronu badaczy, o badaniach wieloletnich, angażujących duże grono badaczy oraz takich, które trwały zaledwie kilka sezonów.

"Łączy je jednak jedno - wszystkie znacząco zmieniły wiedzę o naszej najdawniejszej przeszłości. Mamy nadzieję, że dokonany przez nas wybór stanie się reprezentatywnym przewodnikiem po archeologicznych wykopaliskach w Polsce" - deklarują organizatorzy.

Cykl składa się z 32 spotkań podzielonych tematycznie według województw, po dwa referaty na każde z nich.

Wykłady są skierowane do wszystkich sympatyków archeologii, fascynatów krajoznawstwa i turystyki. Organizatorzy zapewniają, że szeroki kontekst prelekcji i sposób ich prowadzenia powinien trafić nie tylko do specjalistów, ale przede wszystkim do amatorów, dla których wykłady mogą stanowić odpowiednią podstawę do dalszych, samodzielnych poszukiwań tropów minionych wydarzeń. Dla najmłodszych przewidziano oddzielnie opracowane programy edukacyjne.

Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny. Pierwsza prelekcja rozpocznie się 2 lutego o godz. 18 przy placu Jana Pawła II 2 w Pruszkowie. Kolejną, pt. "Wczesnośredniowieczne mosty na Ostrowie Lednickim w świetle archeologicznych badań podwodnych", wygłosi 23 lutego prof. Andrzej Kola.

Szczegółowe informacje na temat planowanych wykładów są dostępne na stronie: www.mshm.pl. SZZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Autor:  Lukasz [ 2010-02-01 13:08 ]
Tytuł: 

Jutro:

Cytuj:
2 lutego 2010 roku o godz. 18
wystąpi Prof. HANNA KÓÈKA-KRENZ
(wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)
z prelekcją pt. „Rezydencja pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/