Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-06-18 14:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Nie będę owijał w bawełnę:

Image

Wszyscy, którzy badają zamki (i nie tylko) niech czują się serdecznie zaproszeni, zwłaszcza, jeżeli coś aktywnie badają i mają ochotę zaprezentować swoje odkrycia niezależnie od dziedziny i rodzaju badań (archeologiczne, historyczne - archiwalne itd.)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-07 01:28 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Hubercie, czy wiadomo już jakie będą referaty i czyje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-09 12:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
W zasadzie tak.
Zapowiada się interesująco, jak tylko zamkniemy listę, to dam znać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-09-26 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Program konferencji w Janowcu 3-4 października 2008 roku:

3 października 2008:

12.00 – powitanie uczestników przez dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego Jacka Serafinowicza
- dr hab. Robert Kunkel (Politechnika Warszawska): Wprowadzenie w problematykę obrad.
- dr Przemysław Mrozowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego ): "Białe plamy historii sztuki w Polsce XVI".
- prof. dr hab. Maria Brykowska (Politechnika Warszawska): „Dwory Kochanowskich w Sycynie. Z badań nad siedzibą wiejską w XVI wieku”.
16.00:
- dr Tomasz Ratajczak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu): Mistrz Benedykt i gotycko-renesansowy przełom w architekturze Królestwa Polskiego w I tercji XVI w.",
- dr Tomasz Torbus (Universität Leipzig): "Jagielloński Zamek Królewski na Wawelu, nowe domniemania dotyczące jego rozbudowy w latach od 1504 do 1537 r."
- Jerzy Serafin: "Portal miedzianecki - czyżby ślad rezydencji Josta Ludwiga Dietza?",
17.30-18.00 – przerwa kawowa
18.00
- mgr Maria Supryn: „Początki zamku janowieckiego w świetle badań archeologicznych”.
- mgr Filip Jaroszyński (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym) "Pałac Andrzeja Firleja na zamku w Janowcu - dzieło Santi Gucciego"
19.00 – dyskusja

4 października 2008:

13.00
- dr Roman Zwierzchowski (Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Lublinie): "Dwa kościoły miejskie z kręgu mecenatu Tęczyńskich w XVI w. - kościół parafialny pw. WPM w Kraśniku i Znalezienia Krzyża Św. w Końskowoli",
- mgr Andrzej Kasiborski, dr Halina Landecka (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie): "Kościól par. pw. WNMP w Kraśniku - nowe ustalenia badawcze,
- dr inż. Jan Niedźwiedź (Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Lublinie): "Sztuka ogrodowa renesansowego Lublina",
- mgr Magdalena Mącik (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym) "Dekoracja rzeźbiarska Kamienicy Konopniców w Lublinie - źródła i analogie",
16.00
- prof. Krzysztof Maciej Kowalski (Uniwersytetu Gdański): "Walory artystyczne renesansowaych naparstków norymberskich odkrytych w Gdańsku",
- mgr Ewa Korpysz (Uniwersytet Warszawski): "Sakramentschrank renesansowy o skromnej ozdobie. Dekoracja tabernakulum ściennego w Szydłowcu",
- mgr Joanna Kadłubowska-Wącior (Muzeum Regionalne w Łęcznej): „Światło wewnątrz ciemności. Architektura i dekoracja późnorenesansowej bimy w łęczyńskiej synagodze”.
18.00 – zamknięcie konferencji


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-07 08:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
No i jak wrażenia? Waldek i jesziwaboy byli obecni, ten drugi jako referent.
Szczególnie ciekaw jestem opinii Waldka, jako osoby o największej chyba spośród nas orientacji w stanie badan nad zamkami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-12 16:23 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Nie tylko za sugestią Huberta, ale też z powodu niepotrzebnego sporu jaki wynikł przede wszystkim w dyskusji Jurka z Panem Markiem chce opisać swoje wrażenia z konferencji naukowej która odbyła się ostatnio na zamku w Janowcu.

Chcę połączyć te dwie sprawy, ponieważ wydaje mi się, że w pewnych momentach obie się przenikają.

Ale po kolei.
Na konferencji janowieckiej byłem tylko pierwszy dzień ( nazwijmy go - zamkowy), następnego dnia z przyczyn osobistych nie mogłem zaliczyć. Opowiem właśnie o tym pierwszym dniu.
Trzeba wspomnieć bardzo fajną atmosferę, i sympatyczne przyjęcie przez Huberta, za co wielkie dzięki. No i nieograniczony dostęp do kawy.

Fantastyczna atmosferę tworzyła zwłaszcza sceneria prawie opustoszałego zamku /zamek był w tym czasie zamknięty dla zwiedzających/, okoliczna "pięknojesienna" zieleń i rześkie powietrze. Po dłuższej chwili oczekiwania na prof. Brykowską i dr Kunkla, konferencja rozpoczęła się od dość wylewnego i trochę przydługiego powitania przez dyrektora Muzeum w Kazimierzu, Pana Serafinowicza /nomen omen/.
Po dr Mrozowskim /referatu czemuś nie pamiętam!/, głos zabrała prof. Brykowska, która raczej rozczarowała chętnych posłuchania o badaniach nad dworami Kochanowskich w Sycynie. Muszę przyznać że spodziewałem się po niej nieco więcej. Było tylko krótkie /i niezbyt czytelne/ przedstawienie osadnictwa Sycyny. Małe tło porównawcze, na tle szeregu takich realizacji dworskich z terenu Polski i Czech. Jednak jak wspomniałem dość pobieżne.
Następnie wystąpił dr Ratajczak z Poznania z tematem „Mistrz Benedykt i gotycko-renesansowy przełom w architekturze Królestwa Polskiego w I tercji XVI w.” Trudno mi pisać o tej prezentacji ponieważ Pan Ratajczak trochę się pogubił w swym trochę rozbuchanym i przygotowanym na wyrost referacie. Czytał, bardzo długo, a i tak musiał mocno skracać swoje wystąpienie, przez co wypadło to dość chaotycznie. Być może jestem za głupi na takie mądre wystąpienia, ale muszę powiedzieć, że nie mogłem pojąć związku treści wystąpienia z jego tematem. Później okazało się… że nie ja jeden. Pan Ratajczak raczej wygłosił mowę o kontekście czasu w którym wyłonił się domniemany przełom niż o samym Benedykcie.
Następnie Tomasz Torbus /tak, ten od najnowszej monografii krzyżackich zamków konwentualnych/ przedstawił referat o Wawelu w latach 1504-1537. Z szeregiem odniesień do detalu architektonicznego oraz roli króla Aleksandra I w rozbudowie pałacu wawelskiego. Niestety w referacie tym którego nie potrafię sensownie opisać, wyczułem odniesienia do już pewnych anachronicznych teorii, jak na przykład o tzw. wieży łokietkowej, która jako taka wg prac Pianowskiego w ogóle jako wieża nie istniała. A wydaje mi się że badacz tej klasy powinien być na bieżąco.

Referat Jurka Serafina był jedynym który wnosił jakieś nowe dane do raczej już znanego stanu badań. Co ciekawe zakończył się dość dużym odzewem krytycznym w dyskusji. A najciekawsze w tych krytycznych uwagach było to że prawie w ogóle nie odnosiły się do samego sensu referatu. Szczególny prym wiódł tu wspomniany Pan Ratajczak, który w dość mentorski sposób, w formie prawie wykładu akademickiego kwestionował fakt sugerowania przez Jerzego Serafina genezy pochodzenia motywu z tytułowego portalu z Miedzianki, jako pochodzącego genetycznie z kręgów południowo niemieckich.
Faktycznie taką sugestię Jurek zawarł w swym referacie, ale była to tylko próba znalezienia drogi transmisji motywu przez kraje europejskie do Polski a później zapewne dalej na Śląsk (niewiele) czy Węgry i Czechy. Dotyczy to motywu krzyżującego się laskowania nad łukiem portalu jak i łączenia i przenikania się półkolistych odcinków.
Sednem referatu Jurka, wg mnie, było jednak przedstawienie dość przypadkowego i rzadkiego znaleziska jakim stało się odnalezienie w ruinach dworu renesansowego w Miedziance koło Jeleniej Góry. Na Śląsku dotychczas znaleziono dwa takie portale /a wszyscy zapewne pamiętamy ile dworów tam było/. Jeden w Sobótce, drugi właśnie w Miedziance. Miedzianecki portal wydawał się dość prymitywnie wykonany, ale zdecydowanie nawiązujący do realizacji wawelskich. Intencją Jurka było przypomnienie że Miedzianka w tym czasie należało do Justusa Decjusza (Josta Ludwiga Dietza), dworzanina Zygmunta Starego. Właściciela dworu-willi w podkrakowskiej Woli Justowskiej. Droga tego motywu do Miedzianki jest wielce sugestywna. I to było sednem tego referatu. Jurek na wstępie zaznaczył że relacjonuje przypadkowe odkrycie, a wnioski wysuwanie są przez jeszcze studentów architektury. Co miało pewien wpływ na jakość prezentacji. Ale w śród takich starych wyjadaczy konferencyjnych czy tylu sław każdy poczułby się stremowany.

Jak wspomniałem po referacie nastąpił pewien mentorski atak Pana Ratajczaka /myślę, że w pewnym momencie już nad sobą nie panował/, na jeden z aspektów wystąpienia Jurka praktycznie nie odnosząc się do sedna prezentacji i chyba ważności odkrycia. Ale jak wspomniałem wcześniej Pan Ratajczak miał kłopoty z prezentacją zagadnień zamieszczonych w tytule swojego referatu. Tutaj też się trochę rozjechał. Myślę, że było to niepotrzebne, a prelegent delikatnie upomniany przez fantastycznie prowadzącego dr Kunkla, sam się na końcu zreflektował.

Teraz ten spór skojarzył mi się z tym czego świadkami jesteśmy od pewnego czasu na tym forum. Czasem odnoszę wrażenie że spór toczy się już nie oto co było tematem, ale jest po prostu bronieniem swoich pozycji. Obecność Jurka na forum wniosła dużo ożywienia , i chwała mu za to. Proszę jednak o odrobinę wyrozumiałości dla nas pasjonatów, niespecjalnie obytych z warsztatem i metodologią pracy historyka. Pan Marek z kolei przybliżył nam /mnie szczególnie/ dzieje dawnego Grudziądza jak nikt przedtem. Jestem mu z to wdzięczny. I liczę że czasem powie mea culpa. A może jak prof. Kajzer, odkrywając dwie okrągłe wieże w Szydłowie – „po prostu - nie wiem”. Jednak dobrze jest się czasem zatrzymać na pewnym etapie by nie spowodować sytuacji w której dalsza dyskusja będzie niemożliwa.


Wracając do konferencji, głos zabrała Maria Supryn opisując dotychczasowe badania archeologiczne na zamku w Janowcu. Na dobrą sprawę rysuje się więcej pytań niż odpowiedzi. I na koniec Filip Jaroszyński o pałacu Andrzeja Firleja na zamku.

Zamek w Janowcu – o czym przekonały - poszczególne referatu jest niesamowitym miejscem na badania nad sztuką i architekturą przełomu gotyku i renesansu. Mimo że w ruinie, to ilość zachowanego /i znajdywanego/ detalu i elementów z poszczególnych faz budowy i rozbudowy jeszcze przez wiele lat będzie źródłem wielu odkryć.
Stąd warto szukać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-12 17:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie mogę niestety sobie pozwolić na szerszą relację z konferencji. Ograniczę się na razie do kilku uwag.
Przede wszystkim olbrzymie podziękowania należą się Magdzie i Hubertowi oraz pozostałym pracownikom Muzeum Zamkowego w Janowcu. konferencja była bardzo uroczysta, świetnie w mej opinii przygotowana ( choć ciężko mi ją w pełni rzetelnie porównywać na tym polu bo do tej pory byłem na trzech znacznie mniejszej wagi ). Przyjęcie ze strony Huberta było bardzo serdeczne.
Pan Kunkel z wprowadzeniem w obrady i z prowadzeniem samych obrad poradził sobie doskonale ( świetny specjalista, żywy i serdeczny człowiek, ponadto niezwykle zabawny ).

Co do dwóch referatów związanych bezpośrednio właściwie z tematem jaki ja omawiałem - chodzi o wystąpienia Panów Torbusa i Ratajczaka - różnię się w ich ocenie z Waldkiem. Nie chcę rozwijać tu szczegółowo tego wątku, bo zrobiłoby się całkiem ściśle naukowo. Tak czy inaczej Pan Ratajczak - choć w wystąpieniu publicznym miał chyba pewne trudności z nawiązaniem kontaktu ze słuchaczami - wskazał mi kilka słabych punktów moich rozważań. Bez jego uwag wiele bym stracił. Głęboko się nie zgadzam z kilkoma punktami jego stanowiska, ale spojrzenie na niektóre sprawy po wypowiedziach Pana Ratajczaka muszę zweryfikować.
Tak się jakoś składa, że i Pana Torbusa i Pana Ratajczaka najlepiej się słuchało w trakcie rozmów w niewielkim gronie i w kameralnych warunkach a nie na pełnym forum konferencji.
Co do referatu pana Torbusa - temat był wybrany bardzo ciekawie, autor przedstawił kilka ważkich spostrzeżeń i starał się odpowiedzieć na nowo na kilka kluczowych problemów. Ale rzeczywiście w dwóch bądź trzech miejscach odniosłem wrażenie, że Pan Torbus odwołuje się do chyba już przedawnionych teorii czy idei.

Co do Pana Szajerki - i ja mu wiele zawdzięczam, twe uwagi Waldku przyjmuję i biorę sobie do serca.

Na razie - z braku czasu - tylko tyle na temat konferencji.
Cieszę się, że Waldek znalazł czas na obszerny i ciekawy komentarz.
Pozdrawiam!
Jerzy Serafin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-12 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-26 08:50
Posty: 990
Lokalizacja: Grudziądz
Z relacji z konferencji widzę, że Pan Jurek zajmuje się głębiej tematem portali. Fragment portalu z piaskowca służy jako schody do spichrza od strony Wisły. Nie wiem z jakiego dokładnie okresu pochodzi ani z jakiego obiektu. Kilka lat temu uzyskałem tylko na UMK informację, że technika wykonania portalu było stosowana od XVI do XVIII w. Może Pana Jurka lub inne osoby ten detal zainteresuje.

Image Image Image Image

Miło, że dyskusja na Forum coś dała. Specjalnie podałem wykaz publikowanych i wysłanych prac, ponieważ tu nie ma przypisów do tekstów i wygląda to tak, jakby wszystko wyszło z kapelusza. Moje prace też prędzej czy później się zestarzeją a częściowo już się zestarzały.

Z poważaniem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-10-15 01:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Spróbuję odpowiedzieć, ale raczej nie pomogę wiele.
Po pierwsze lepiej by było poprosić administratora o przeniesienie postu powyżej i mojego postu do tematu Grudziądz w dziale o fortyfikacjach miejskich np.
Zajmuję się portalami ale w innym kontekście niż Panu Panie Marku w tym przypadku chodzi. Portal czy relikty obramienia jakie Pan pokazuje są dla mnie zbyt trudne do precyzyjnego datowania. Podobny czy zbliżony sposób obróbki jaki widać na jednym z ciosów powyżej ( z takimi głębokimi bruzdami ) widziałem i na elementach architektonicznych z koń. XVI w. i na fragmentach portalu o sto lat wcześniejszego. Nie wiem co skłoniło osobę czy osoby u jakich zasięgnął Pan rady do takiego ( XVI-XVIII w. ) a nie innego datowania. Ale należy im zawierzyć. Ja byłbym tu bardzo ostrożny. Mam - być może błędne wrażenie, że tak rudymentarne w formie oraz technice obróbki a co za tym idzie 'mało czułe' pod względem datacji ościeża mogły by przynależeć zarówno do czternastowiecznego zamku jak i do fryderycjańskiej twierdzy czy koszar ze stulecia XVIII - choć może okazuję się być tu ignorantem. Nie wiem, nie mam zdania. Pewne względy każą mi myśleć, że to raczej rzecz powstała po koń. XV w. ( nastąpiła wtedy pewna 'rewolucja' i rozdzielenie się budowniczych na dwie odrębne specjalizacje: murarzy stawiających strukturę obiektu oraz kamieniarzy zajmujących się wyłącznie tworzeniem elementów ciosanych z kamienia jak też ich montażem w gotowej, 'surowej' budowli. No i te detale powyżej sprawiają wrażenie zbyt dopracowanych by mogły być wczesnymi, tak jakby zostały regularnie odkute by je osadzić w czekającym już na to obiekcie a nie zostać osadzone równocześnie z budową murów - jak to miało miejsce aż do schyłku średniowiecza. Kluczowy jest tu chyba kontekst - czyli miejsce obecnej lokalizacji oraz okoliczności ( być może możliwe do rekonstrukcji ) w jakich rozważane fragmenty tam trafiły. Poza tym warto by było wydobyć te ciosy, obejrzeć je w całości, zadokumentować, narysować i zabezpieczyć może w Muzeum, o ile mają tam lapidarium albo też w jakiejś 'izbie pamiątkowej' w szkole. Rzecz jasna takie wydobycie musiało by się odbyć pod nadzorem archeologa i za uzgodnieniem z Konserwatorem. Warto by było jednak się tego podjąć. Jak Panu zależy to mogę pokazać te zdjęcia jednemu czy drugiemu wykładowcy, którzy w temacie siedzą znacznie dłużej niż ja. Może mieli by jakieś konkretne wnioski. Jakby co proszę dać znać.
Z wyrazami szacunku
J. S.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL