ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Prusy Wschodnie - Zbiory fotograficzne z Królewca na CD
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=92&t=1123
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2006-05-06 22:14 ]
Tytuł:  Prusy Wschodnie - Zbiory fotograficzne z Królewca na CD

Tytuł: Prusy Wschodnie – dokumentacja historycznej prowincji. Zbiory fotograficzne dawnego Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu.

Instytut Sztuki PAN
CD-ROM
autor: Jan Przypkowski
Warszawa 2006

ISBN 83-89101-44-0
Cena: 48 zł
http://www.ispan.pl/pl/ispan.htm

Image

Zespół fotografii z dawnych zbiorów Urzędu Konserwatora Zabytków Prus Wschodnich i jego komputerowa inwentaryzacja w Instytucie Sztuki PAN.

Wrote:
W Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk dobiegła końca realizacja projektu, otwierającego nowy rozdział w archiwistyce. Jego celem była digitalizacja i stworzenie komputerowej bazy danych bezcennych zdjęć, pochodzących z dawnych zbiorów Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu. Przedsięwzięcie, wsparte finansowo przez fundację Die Zeit z Hamburga, zostało zrealizowane we współpracy z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie. Jego znaczenie polega nie tylko na udostępnieniu zbioru rzeszom badaczy i osób zainteresowanych. Ma również wymiar symboliczny, gdyż dzięki niemu na płycie CD-ROM dokonało się scalenie zespołu archiwalnego, po drugiej wojnie światowej podzielonego między Zbiory Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Archiwum Państwowe w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Dzieje zbiorów fotograficznych Konserwatora Zabytków w Królewcu sięgają roku 1890, kiedy architekt Adolf Bötticher rozpoczął na zlecenie władz naukową inwentaryzację zabytków sztuki Prus Wschodnich. W ciągu ponadpięćdziesięcioletniej działalności urząd konserwatorski zgromadził pokaźne zbiory. W swej zachowanej części archiwum fotograficzne wykracza daleko poza inwentaryzację zabytków sztuki i architektury, stanowiąc niejako dokumentację tej historycznej prowincji Niemiec w ogóle. Oprócz zdjęć budowli świeckich i kościołów wraz z wyposażeniem liczne są fotografie urbanistyki, zabudowy wiejskiej, architektury ludowej, zakładów przemysłowych czy budynków użyteczności publicznej. Z wielkiej ilości ocalonych klisz warto wymienić zbiór zdjęć katedry w Królewcu, restaurowanej w latach 1901-1907, czy kilkaset negatywów pozostałych ze szczegółowej dokumentacji urbanistyki Królewca, sporządzonej w latach 1907-1913. Sfotografowano wówczas metodycznie, ulica po ulicy i róg po rogu, całe centrum miasta w obrębie dziewiętnastowiecznych fortyfikacji, utrwalając przy tym bardzo rzadko fotografowane dzielnice. Warto też wspomnieć zespół negatywów autorstwa Antona Ulbricha, który w latach 1904-1909 prowadził badania nad rzeźbą nowożytną Prus Wschodnich. Zachowały się także liczne ujęcia wnętrz zamku w Królewcu, a między nimi zdjęcie eksponowanej tam w roku 1943 Bursztynowej Komnaty.

Zespół akt konserwatora w wyniku zbyt późno zarządzonej ewakuacji nie zdążył nigdy opuścić prowincji. Już po objęciu tych terenów przez polską administrację znaleziono je w wagonie stojącym na bocznicy kolejowej pod Toruniem. Archiwum negatywów zostało przewiezione do Państwowego Instytutu Sztuki w Warszawie (obecnie Instytut Sztuki PAN), zaś ocalałe dokumenty pisane wraz z dołączonymi do nich odbitkami fotograficznymi trafiły w 1952 roku do Archiwum Państwowego w Olsztynie. W Instytucie Sztuki PAN znajduje się nieco ponad 6600 negatywów z tego archiwum. Z tej liczby 500 klisz pozostawało dotychczas nieopracowanych, a tym samym niedostępnych dla badaczy. W Archiwum Państwowym w Olsztynie zachowało się 1147 odbitek fotograficznych niemających pokrycia z negatywami przechowywanymi w IS PAN, a w Muzeum Warmii i Mazur – 66 odbitek. W ramach projektu wszystkie te zdjęcia zostały zeskanowane i komputerowo wyretuszowane. Rozdzielczość archiwizowanych skanów umożliwia wykorzystywanie ich do publikacji, jak również wykonywanie tradycyjnych odbitek na papierze światłoczułym do wymiarów 30 × 40 cm włącznie.

Wydawnictwo multimedialne IS PAN Prusy Wschodnie – dokumentacja historycznej prowincji... zawiera wszystkie zdjęcia w formacie JPG (razem 7841) wraz z opisami w formie dwujęzycznej, polsko-niemieckiej bazy danych. Do jej stworzenia użyty został program SEZAM – polska wersja marburskiego MIDASa, programu przeznaczonego do opisywania dzieł sztuki, od wielu lat stosowanego w różnych krajach Europy. W bazie zostały ujęte wszelkie uwiecznione na zdjęciach dzieła sztuki. Każdy zabytek opisano z uwzględnieniem klasyfikacji do odpowiedniego gatunku, w miarę możliwości także z określeniem autora, daty powstania lub późniejszych przekształceń, stylu, materiału oraz pierwotnej lokalizacji obiektu. Łatwe poruszanie się w zbiorze zapewnia wyszukiwarka, pozwalająca na prowadzenie w bazie poszukiwań według dowolnych kryteriów. Z jej pomocą można budować złożone zapytania, wybierając hasła z listy rozwijanej i łącząc je słowami „i”, „lub” oraz „nie”. Pozwala to natychmiast dotrzeć do będących przedmiotem zainteresowania grup obiektów oraz do ich zdjęć. Podobnie opisane są wszystkie zdjęcia. Oprócz tytułu, datowania i nazwiska autora opisy zawierają też wszelkie inne niezbędne informacje, w tym obecne miejsce przechowywania i numer inwentarzowy. Z pomocą wyszukiwarki można z łatwością uzyskać dostęp do listy zdjęć z wybranej miejscowości (a w przypadku Królewca – również dzielnicy miasta), ewentualnie do fotografii przedstawiających konkretną rzekę czy jezioro. Możliwe jest także wyszukiwanie zdjęć według zawartej w nich ikonografii. Przy każdym dokumencie opisującym fotografię podane jest bowiem w formie hasłowej wszystko, co widać na zdjęciu – od pojęć o charakterze „nadrzędnym” do bardziej szczegółowych. Uwzględniane tu są oczywiście przede wszystkim fachowe terminy z zakresu sztuki lub architektury, lecz nie tylko, jako że wydawnictwo nie jest przeznaczone wyłącznie dla historyków sztuki; zbiory królewieckie są skarbnicą wiedzy również dla historyków, historyków fotografii, socjologów, etnografów czy po prostu amatorów zainteresowanych starymi zdjęciami.

Poza fotografiami na płycie opublikowany został także zespół 51 akwarel, stanowiących dokumentację gotyckich fresków z katedry w Królewcu, przechowywany w Archiwum Państwowym w Olsztynie. W skład CD ROM-u weszła też elektroniczna wersja inwentarza wszystkich zasobów Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu, przechowywanych w AP Olsztyn, sporządzonego przez Stanisława Różańskiego, który w latach pięćdziesiątych XX w. opracowywał ten zespół, jak również ­– dostępny dotychczas tylko w formie maszynopisu ­– jego historyczny już dziś tekst Wstęp do inwentarza archiwalnego zespołu „Der Provinzialkonservator der Denkmäler der Kunst und der Geschichte der Provinz Ostpreussen”.

Jan Przypkowski

Autor:  jesziwaboy [ 2008-09-15 03:19 ]
Tytuł: 

Witam!
Czy ktoś z Was posiada to wydawnictwo? Jeżeli tak to czy istniała by możliwość aby przedstawił listę miejscowości, z jakich fotografie pochodzą? Taka informacja bardzo by mi się przydała. Będę wdzięczny za wszelką pomoc, z góry za nią dziękuję!
Jerzy

Autor:  Lukasz [ 2008-09-15 12:11 ]
Tytuł: 

Ja nie mam, ale pamiętam, że chciałem mieć, ale nie pamiętałem żeby kupić.

Autor:  jesziwaboy [ 2008-09-15 13:07 ]
Tytuł: 

Chyba zapiszę sobie to zdanie aby je później cytować :rotfl:

Autor:  Lukasz [ 2008-09-15 13:38 ]
Tytuł: 

Uważam, że to zdanie prof. Derridy jest dużo lepsze "Stała Einsteina to nie stała, to nie środek. To samo pojęcie zmienności – to w końcu pojęcie gry. Innymi słowy, to nie jest pojęcie czegoś – środka, z którego obserwator może opanować pole – lecz samo pojęcie gry"
hehe

Autor:  jesziwaboy [ 2008-09-15 13:51 ]
Tytuł: 

Ech - przepiękne...
Żałuję, że nie mam takiego w swym dorobku.
Prawdziwy postmodernizm pierwszej wody. Przydałby się na takie sentencje oddzielny temat.

Autor:  Lukasz [ 2008-09-15 14:08 ]
Tytuł: 

jesziwaboy Wrote:
Ech - przepiękne...
Żałuję, że nie mam takiego w swym dorobku.
Prawdziwy postmodernizm pierwszej wody. Przydałby się na takie sentencje oddzielny temat.

No on nie znosił jak się go określało "postmodernistą", wolał "dekonstrukcjonista" :D

Autor:  jesziwaboy [ 2008-09-15 14:23 ]
Tytuł: 

Nie wiedziałem, że był tak drażliwy na określenie 'postmodernista'. Dla mnie jednak Derrida to jeden z nielicznych prawdziwych przedstawicieli postmodernizmu - tego w najczystszej postaci, w odmianie nie prześmiewczo-ironicznej a raczej poważno-krytycznej i głęboko sceptycznej. To co na co dzień określa się w mediach mianem postmodenizmu to zwracanie uwagi na zjawiska kolorowe ale płytkie i nie sięgające istoty 'gatunku' - że tak powiem.
Muszę hamować te swoje dywagacje kulturowe. Gadam o folozofii na forum zamkowym. Dyscyplina! Tego mi trzeba!

Autor:  Longmannn [ 2008-09-15 14:27 ]
Tytuł: 

jesziwaboy Wrote:

Muszę hamować te swoje dywagacje kulturowe. Gadam o folozofii na forum zamkowym. Dyscyplina! Tego mi trzeba!

Nooo, - "formą jego jest logika, lecz istotą zamęt" ;) ;) ;)

Autor:  jesziwaboy [ 2008-09-17 13:50 ]
Tytuł: 

A co tam - pozwolę sobie - oto inny cytat z Łukasza ( którego podziwiam za poczucie humoru i erudycję oraz lekkość pióra ): ( wzięte z tematu o Supraślu )
"(...) ten zespół był użytkowany przez różne "dewastujące" instytucje typu wojsko, szpital, prawosławni nielubiący unitów, unitów nielubiących prawosławnych, Sowietów nielubiących kleru i Niemców którzy nikogo nie lubili (...) "
Cudowne!
Wybaczcie, że już całkiem nie w temacie...
Posypuję głowę popiołem

Autor:  Szwagier [ 2008-11-05 14:10 ]
Tytuł: 

Dość mocno interesuje mnie ten temat. Ciekawa jest też strona:

http://www.jugendzeit-ostpreussen.de/pl/

Zwłaszcza historie opowiedziane przez mieszkających tam ludzi.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/