Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-03-02 20:01 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
To bardziej jako ciekawostka bo ceny dosc wysokie

http://www.raraavis.krakow.pl/05gumowski.htm


i dodatkowo:
http://www.gkn-prus.com.pl/modules.php? ... 8322720610


Tutaj też na temat:


Wrote:
• Jan Kanty Gumowski (27-03-02, 19:38)

Lublin według Gumowskiego

Piętnaście widoków Lublina z początku XX wieku. Na jedenastu, miejsca dziś nie do odnalezienia. Nieistniejące domy, nieistniejące ulice. Może warto, żeby obejrzeli je lublinianie z początku wieku XXI?

Autorem grafik jest krakowski plastyk i legionista Jan Kanty Gumowski. W sierpniu 1916 roku z frontu wołyńskiego trafił do szpitala w Chełmie. W drugiej połowie listopada przyjechał na rekonwalescencję do Lublina. Pozostał tu do grudnia - a rezultatem jego pobytu jest cykl piętnastu litografii z teki "Lublin".

Ustalenie adresów budowli przestawionych w grafikach pozwala ustalić trasę jego spacerów po Lublinie. Prowadziła ona przez bramy Starego Miasta do żydowskiej dzielnicy na Podzamczu i dalej przedmieściem Kalinowszczyzna aż do wioski na Tatarach. Interesujące, że ciekawsza od staromiejskiej architektury, której poświęcił dwie prace (Brama Krakowska oraz Brama Grodzka), wydała mu się zabudowa Żydowskiego Miasta. Tę spenetrował wyjątkowo dokładnie, czego plonem stało się aż sześć ilustracji. Trzy z nich (Fragment bazaru przy Bramie Grodzkiej w Lublinie; Lublin oraz Domy na ul. Szerokiej w Lublinie) przedstawiają charakterystyczne dla tej części miasta budowle murowane. Tematem pozostałych (Domek mieszczański na Podzamczu; Domek żydowski na Podzamczu; Lublin ul. Krawiecka N. 6.) są budowle drewniane. Na Kalinowszczyźnie znalazł cztery motywy architektoniczne, które wydały mu się godne utrwalenia. Oglądamy je w odbitkach: Stara bożnica, Kalinowszczyzna; Dom garbarza; Garbarnia oraz Studnia przy kościele na przedmieściu Lublina. Ilustracja Domek mieszczański na przedmieściu Lublina pozwala domyślać się, że ulica Kalinowszczyzna doprowadziła go przez most na Bystrzycy aż na Tatary.

Tylko raz w swej wędrówce skierował się na zachód od Starego Miasta - ku śródmieściu, ale i wtedy ominął główne arterie, posuwając się peryferiami nad Czechówką. Plonem tej marszruty stały się dwie litografie: Domek przy ul. Szewskiej w Lublinie oraz Dworek szlachecki w Lublinie.


Zamek w Buszynie
http://www.antykwariat.art.pl/index.pht ... &dzial=98#


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-02 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1861
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Dodaj jeszcze rekonstrukcje Sochaczewa tego pana i mnóstwo innych mało znanych.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-02 23:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Jest świetna książka o litografiach Gumowksiego z zabytkami autorstwa Jerzego Żywickiego. Wydana przez UMCS 2 lata temu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-03 00:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1861
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
To znaczy mam podstawowe pytanie - czy to książka poświęcona litografiom zawierająca ilustracje czy tylko historię ich powstania? ;)

Dodane po 1 minutach:

hubertkm Wrote:
Jest świetna książka o litografiach Gumowksiego z zabytkami autorstwa Jerzego Żywickiego. Wydana przez UMCS 2 lata temu.


A to nie to co Łukasz dał wyżej w linku?
Żywicki J.: Jana Gumowskiego motywy polskie. Studium o tekach litograficznych. - Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2003 r. - 269 s. - opr. tw. lak., il., cena det. 52.00 zł. 83-227-2061-0

Dodane po 3 minutach:

No i nawiasem mówiąc nadal nie wiem skąd pochodzi jego rycina Sochaczewa.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-03 02:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Dokladnie to, co było w podanym linku. Książka bogato ilustrowana, ale nie czytałem, więc nie wiem, czy warto polecić. Żywicki to bardzo kompetentny badacz, ale w ciemno nic nie powiem:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-07 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Można kupić tutaj, jakby ktoś chcial:
http://press.umcs.lublin.pl/perl/ksin_w ... ZCZEGOLY=1

Na bieżąco teżw Ksiegarni Uniwersyteciej w Lublinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2009-07-12 23:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Natknąłem się wczoraj w taniej książce we Wrocławiu na Ruskiej na taka oto pozycję:
Jerzy ŻYWICKI - "Jana Gumowskiego motywy polskie. Studium o tekach litograficznych", Wydawnictwo Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Lublin 2003, stron 268, cena - jedynie 24 zł! Jest to bardzo tanio w zestawieniu z jakością publikacji, z jej szatą graficzną i ilością oraz klasą reprodukcji. Zapewne szereg osób na Forum z różnych źródeł zna niektóre rysunki rekonstrukcyjne kilku zamków polskich autorstwa Gumowskiego. Wielu z nas - jak mi się wydaje - te piękne szkice towarzyszyły początkom zainteresowania zabytkową architekturą jak i zamkami. Prace te przeważnie nie były zbyt rzetelne ale mają one urok i prezentują świetny warsztat. Twórczość Gumowskiego nie ogranicza się zresztą do zamków - rysował on w piękny sposób wszelkie zabytki, szczególnie te rzadkie i zagrożone: przykładem jest wspaniała seria grafik z Lublina, prezentująca zachowane do jego czasów a dziś już od dawna nie istniejące domy, chałupy i dwory drewniane czy murowane, składające się na charakterystyczny klimat tego miasta.
polecam tą pozycję każdemu zainteresowanemu badaniem i dokumentacją zabytków w Polsce. Cena i zawartość zdecydowanie mnie zachęcają do kupna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-13 08:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Kupiłem kilka dni temu w Lublinie za jeśli dobrze pamiętam 12 zł. Wydawnictwo UMCS przeceniło starsze książki. Jakby ktoś był chętny, to mogę pójść jutro lub pojutrze do księgarni uniwersyteckiej - i nabyć.
Książka bogato ilustrowana, omówione są nie tyle ilustracje jako takie (wśród których sporo rekonstrukcji zamków wg Gumowskiego - dziś raczej ciekawostka historyczna) ale właśnie sposób pracy Gumowskiego itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 170 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL