Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-08-16 10:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Jest to kolejny przykład, że tłumacz dzieła jest postawą. Czasami miałem wrażenie, że używano translatora "gugle". Przemęczyłem i przemordowałem te pozycję. Mam nadzieję że Wydawnictwo dostanie równie krytyczne i zjadliwe uwagi dotyczące tej akurat pozycji.


Załączniki:
christopher-duffy.jpg
christopher-duffy.jpg [ 9.35 KiB | Przeglądane 5444 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-17 10:43 
Offline

Dołączył(a): 2017-08-16 21:33
Posty: 2
Dzień dobry Panie Jakubie i wszystkim Forumowiczom :).

Jestem redaktorem wspomnianej wyżej pracy i jeśli nie stanowiłoby to dla Pana problemu prosiłbym o podanie jakichś przykładowych zdań (wystarczy namiar na stronę i położenie na niej, ja je tu mogę bez problemu skopiować dysponując wersją pracy w pdf), co do których miał Pan wrażenie, że robił je translator "gugle". Uważam, że tego rodzaju opinia wyrażona wobec tłumacza z zawodu jest bardzo krzywdząca i niesprawiedliwa, dlatego chciałbym się jakoś ustosunkować do konkretnych przykładów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-19 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Witam,
Bynajmniej. Nie chodziło mi o to aby urazić lub obrazić tłumacza. Jeżeli tak zostałem odebrany to szczerze przepraszam. Mój poprzedni wpis był może zbyt emocjonalny. Doceniam ogromny wysiłek włożony we właściwe przełożenie terminologii fortyfikacyjnej, która jest niezwykle trudna i multidyscyplinarna.
Przeczytałem wiele publikacji z tej dziedziny a ta była pierwszą, która sprawiła mi problem w samym przez nią przebrnięciu, ze względu na styl, użyte sformułowania, zbyt długie wielokrotnie złożone zdania.
Czy to wynik stylu autora, czy złożyły się na to inne przyczyny. Będę mógł ostatecznie to ocenić dopiero po zapoznaniu się z biografią "Fryderyk Wielki" (tego samego autora) , która właśnie do mnie dotarła i czeka na swoją kolejność.
Informacje o fragmentach, co do których miałem wątpliwości, chętnie prześlę na adres prywatny, ale to dopiero za jakiś czas gdy będę mógł powrócić to tej książki.

Wszytko co napisałem wcześniej nie zmienia faktu, że z pozycją, mimo trudnego języka, warto się zapoznać, gdyż jest to pierwsza, na polskim rynku, pogłębiona analiza tego okresu w historii fortyfikacji. Powinien ja mieć każdy, kto interesuje się tą dziedziną.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-21 21:37 
Offline

Dołączył(a): 2017-08-16 21:33
Posty: 2
Witam,

bardzo dziękuję za odpowiedź.

Wdzięczny jestem również za opinię na temat kwestii merytorycznych. Przekażę ją tłumaczce, gdyż tutaj faktycznie włożyła dużo pracy, nie tylko w sam tekst, ale i w przygotowanie słowniczka na końcu książki, który został rozbudowany w stosunku do oryginału. Także na pewno informacja, że fachowiec ocenił ten wysiłek pozytywnie będzie wiadomością bardzo miłą.
Przykro mi, że miał Pan problem z lekturą, wyciągniemy z tego wnioski na przyszłość i postaramy się, aby pierwszy tom (który być może pojawi sie jeszcze w tym roku) był przyjemniejszy w odbiorze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-08-29 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Czekam z niecierpliwością. Wydawnictwo NAPOLEON V jest jedynym, które tak dużo publikuje w tym temacie. Śledzę na bieżąco nowości. Jeszcze raz polecam tego Wydawcę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 124 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL