Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-07-05 17:48 
Offline

Dołączył(a): 2017-06-18 16:45
Posty: 2
Witam. Jestem zamkowym świrem i interesuje się tematem bardzo. Planuje wydać własną książkę na temat zamków (wszystkich) w Polsce.
Do tej pory najlepsze dzieła które przeczytałem to:
1.Leksykon zamków w Polsce - Kajzer i Inni (wyd.2012)
2.Zamki w Polsce - Guerquin (wyd.II poprawione)

Jednakże nie jestem pewny czy aby w wyżej wymienionych pozycjach są Wszystkie zamki które są w Polsce.
Niestety rozmowa z urzędnikami też nie dała jednoznacznej odpowiedzi dla tego że "zamek" "ruina zamku" i inne terminy odnoszące się do zamków, w rejestrach jest to wszystko nadal pomieszane.


Pytanie do was, zamkowe świry, poleca mi ktoś jakaś lekturę jeszcze która będzie uzupełnieniem ?

Czy są jakieś strony np. gdzie są zamkowe newsy z Polski na bieżąco? Gdzie jest spis nowych książek które są w planach wydawniczych dot. zamków?

Wtedy będę mógł określić w końcu ZUPEŁNĄ ILOŚĆ zamków w Polsce i zacząć dalszą pracę nad książką.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-05 23:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Moje zamiłowanie do zamków i architektury obronnej powodowało, że różnie mnie nazywano ale jeszcze nikt nie nazwał mnie świrem.

_________________
www.zamkiobronne.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-05 23:19 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Przeczytałem trochę książek, w tym te dwie powyżej, bardzo ważne. Jedyne co wiem, to to, że nigdy nie będę wiedział ile było zamków w Polsce


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-06 10:22 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
zamkoweswiry.blog Wrote:
Witam. Jestem zamkowym świrem i interesuje się tematem bardzo. Planuje wydać własną książkę na temat zamków (wszystkich) w Polsce.
Do tej pory najlepsze dzieła które przeczytałem to:
1.Leksykon zamków w Polsce - Kajzer i Inni (wyd.2012)
2.Zamki w Polsce - Guerquin (wyd.II poprawione)

Jednakże nie jestem pewny czy aby w wyżej wymienionych pozycjach są Wszystkie zamki które są w Polsce.
Niestety rozmowa z urzędnikami też nie dała jednoznacznej odpowiedzi dla tego że "zamek" "ruina zamku" i inne terminy odnoszące się do zamków, w rejestrach jest to wszystko nadal pomieszane.

Wymienione przez Ciebie publikacje nie zawierają wszystkich zamków, pierwsza ze względu na stan badań w momencie gdy się ukazała, natomiast druga był ograniczona objętościowo przez wydawnictwo, ale też od tego czasu gdy ją wydano wiemy znacznie więcej o zamkach w Polsce. Zresztą mamy tu gdzieś wątek o tym jakich zamków brakuje w książce pp. Salma, Kołodziejskiego, Kajzera.
W tych dwóch wątkach: viewtopic.php?f=91&t=2597 i viewforum.php?f=91 znajdziesz większość wartych uwagi prac jakie ukazały się w Polsce o zamkach w ciągu ostatnich 10 lat. W szczególności zwracam Twoją uwagę na wydawnictwa przekrojowe m.in. Anny Nierychlewskiej o zamkach województwa rawskiego, Janusza Pietrzaka "Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych prowincji Wielkopolskiej: studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności", Rolskiej-Boruch o Lubelszczyźnie (najlepiej jako katalog wyjściowy do stworzenia opracowania), o Małopolsce przejrzyj m.in. publikacje p.Stanisława Kołodziejskiego zaczynając od starej książki "Średniowieczne rezydencje obronne możnowładztwa na terenie województwa krakowskiego". Nie wspominam nawet o Dolnym Śląsku, bo na ten temat jest sporo literatury, o której znajdziesz informacje m.in. na forum.

Co do bieżących informacji o zamkach, nowych badaniach, literaturze, to staramy się żeby to forum było właśnie miejscem, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego co ważne na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-15 21:20 
Offline

Dołączył(a): 2017-06-18 16:45
Posty: 2
Lukasz Wrote:
zamkoweswiry.blog Wrote:
Witam. Jestem zamkowym świrem i interesuje się tematem bardzo. Planuje wydać własną książkę na temat zamków (wszystkich) w Polsce.
Do tej pory najlepsze dzieła które przeczytałem to:
1.Leksykon zamków w Polsce - Kajzer i Inni (wyd.2012)
2.Zamki w Polsce - Guerquin (wyd.II poprawione)

Jednakże nie jestem pewny czy aby w wyżej wymienionych pozycjach są Wszystkie zamki które są w Polsce.
Niestety rozmowa z urzędnikami też nie dała jednoznacznej odpowiedzi dla tego że "zamek" "ruina zamku" i inne terminy odnoszące się do zamków, w rejestrach jest to wszystko nadal pomieszane.

Wymienione przez Ciebie publikacje nie zawierają wszystkich zamków, pierwsza ze względu na stan badań w momencie gdy się ukazała, natomiast druga był ograniczona objętościowo przez wydawnictwo, ale też od tego czasu gdy ją wydano wiemy znacznie więcej o zamkach w Polsce. Zresztą mamy tu gdzieś wątek o tym jakich zamków brakuje w książce pp. Salma, Kołodziejskiego, Kajzera.
W tych dwóch wątkach: viewtopic.php?f=91&t=2597 i viewforum.php?f=91 znajdziesz większość wartych uwagi prac jakie ukazały się w Polsce o zamkach w ciągu ostatnich 10 lat. W szczególności zwracam Twoją uwagę na wydawnictwa przekrojowe m.in. Anny Nierychlewskiej o zamkach województwa rawskiego, Janusza Pietrzaka "Zamki i dwory obronne w dobrach państwowych prowincji Wielkopolskiej: studium z dziejów państwowych siedzib obronnych na przełomie średniowiecza i nowożytności", Rolskiej-Boruch o Lubelszczyźnie (najlepiej jako katalog wyjściowy do stworzenia opracowania), o Małopolsce przejrzyj m.in. publikacje p.Stanisława Kołodziejskiego zaczynając od starej książki "Średniowieczne rezydencje obronne możnowładztwa na terenie województwa krakowskiego". Nie wspominam nawet o Dolnym Śląsku, bo na ten temat jest sporo literatury, o której znajdziesz informacje m.in. na forum.

Co do bieżących informacji o zamkach, nowych badaniach, literaturze, to staramy się żeby to forum było właśnie miejscem, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego co ważne na ten temat.


Nie mogę znaleźć tych informacji na temat brakujących zamków w tych 2 pozycjach.
Interesują mnie najbardziej informacje dot. ISTNIEJĄCYCH zamków lub ruin.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-17 14:19 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
zamkoweswiry.blog Wrote:
Lukasz Wrote:
zamkoweswiry.blog Wrote:
.


Nie mogę znaleźć tych informacji na temat brakujących zamków w tych 2 pozycjach.
Interesują mnie najbardziej informacje dot. ISTNIEJĄCYCH zamków lub ruin.


Jeśli chodzi o dyskusję o brakujących zamkach w Leksykonie to była tutaj:
viewtopic.php?f=6&t=432&p=975#p975

Polecam też stronę http://www.zamki.pl (jesteśmy jako forum "podczepieni" pod tę stronę), gdzie znajdziesz informacje o wszystkich istniejących w Polsce zamkach, ruinach i nie tylko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-07-17 14:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Przede wszystkim zacząłbym od definicji terminu "zamek" - wiem że jest to temat rzeka, ale skoro kolega chce się wziąć za książkę o wszystkich zamkach to musi jakoś odsiać to co zostało.

Osobiście uważam, że jest to niewykonalne (znaczy taka książka).
Dlaczego? Postęp badań w całym kraju jest olbrzymi. Z roku na rok, ba z miesiąca na miesiąc praktycznie poznajemy coś nowego. W każdym regionie coś się dzieje i zmienia. Badania jednego obiektu często przesuwają granice jego powstania (w jedną lub drugą stronę), uszczegóławiają jego rozwój przestrzenny. Sam mam z badań do doktoratu około 15 nowych siedzib rycerskich (wież mieszkalnych i zameczków) z terenów dawnego księstwa świdnickiego, które albo w ogóle nie występują w literaturze, albo występują jako dwory renesansowe, barokowe czy XIXwieczne pałace. A średniowiecze siedzi w środku, tylko wcześniej nie było odkryte.

Co do książki - doradzałbym wziąć "na tapetę" na początek jeden region. I rzetelnie przebić się przez literaturę (nie tylko te dwie pozycje), popatrzeć po wynikach badań u Konserwatora czy na wydziale archeologii (o ile jest), porozmawiać z lokalnymi badaczami. Tego jest znacznie więcej niż się wydaje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL