Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2015-08-11 01:09 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Zamek Kruszwicki

Wojciech Dzieduszycki, Maciej Maciejewski, Maciej Małachowicz,
Strony: 120
Wydanie: Urząd Miasta Kruszwica 2014 – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy

Premiera książki „Zamek Kruszwicki" miała miejsce pod koniec kwietnia w siedzibie PTTK. Do tej pory brakowało na rynku publikacji, która w całości opowiada o warowni średniowiecznej w Kruszwicy. Prócz zarysu historycznego w książce znajdziemy analizę wyglądu na przestrzeni wieków i materiał poświęcony funkcji zamku.

Autorami książki są Wojciech Dzieduszycki, Maciej Maciejewski oraz Maciej Małachowicz. Praca ta ma charakter popularnonaukowy, spisane są w niej dzieje miejscowego zamku od momentu jego powstania, w czasach Kazimierza Wielkiego, aż do dnia dzisiejszego.

Publikacja zdobiona jest 200 fotografiami. Znajdziemy w niej mapy, a także ryciny. Ciekawostką są komputerowe wizualizację przedstawiające przypuszczalny widok zamku.

Wydawcą książki jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy. Projekt ten został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Książkę Zamek Kruszwicki będzie można wygrać w konkursach organizowanych przez bibliotekę i inne instytucje kruszwickiej gminy lub wypożyczyć we wszystkich bibliotekach.


https://www.youtube.com/watch?v=AyotVZon8Yo





Na filmie, szczególną zwracam uwagę na opowieść Macieja Małachowicza o badaniach wieży zamkowej. Sugeruje on iż dolna część wieży – okrągła – jest przed kazimierzowska. Przyznam się iż taką chronologię kilka lat temu wyraził Tomek Olszacki, dokonując analizy tej wieży. Jego wstępna datacja nie wybiegała w przeszłość tak daleko jak Pana Małachowicza, ale też datuje ją na XIII w., być może czasy starostów Wacława II. Możliwe że wieża ta (okrągła) nigdy nie została dokończona w swojej pierwotnej wersji.


Książka ta jest doprawdy kuriozalna. Z jednej strony faktycznie jest to pierwsza publikacja jak by nie było monograficzna o tym zamku. Z drugiej jednak, nie tylko że nie wypełnia tej trwającej kilkadziesiąt lat luki, ale wręcz jakby celowo pozbawiona jest szerszej warstwy dokumentacyjnej. Oczywiście rozumiem, książka miała być albumem popularno-naukowym, do strawienia przez przeciętnego mieszkańca Kruszwicy. I chyba ten cel osiągnięto. Jednak nie dokonano jakiegoś specjalnego wysiłku.
Mamy naprawdę pięknie wydaną rzecz. Format większy od A4, okładka twarda z obwolutą, papier kredowy w kolorze łososiowym, full color. Tylko jakaś taka cienka. Tylko 120 stron. Widać że pracował nad nią przede wszystkim jeden człowiek. Współautor, Pracownik Radziejowskiego Domu Kultury. W całej publikacji z każdej części wyłażą esy floresy, szlaczki, linie poziome i linie pionowe na tle marmurkowego koloru łososiowego stron.

Ważną częścią tej pracy, stworzonej przecież przez co najmniej dwóch zaprawionych w bojach badaczach, specjalistów w swojej dziedzinie są wyniki badań z ostatnich lat. Ale cóż archeolog ciągle czeka – już od 1973 roku – na wenę by spiąć całość swoich odkryć w jeden specjalistyczny tom. Niestety chyba będzie z tym problem. A w tej książce archeologii jak na lekarstwo. A to ona przybliżyła przecież najwięcej informacji o obiekcie. No może przesadzam, bo zdjęć zabytków - czasem prawie na całą stronę, trochę jest. Np., zdjęcia znalezionych monet: 1 newpense z l. 1971-1981, 2 fenigi Bundes Republik z 1995 r., 1 cent USA Z 1967 r. Robi wrażenie. Są też inne, na szczęście starsze, chociaż niewiele.
Dlaczego o tym pisze? Może dlatego że w całej książce pełnej ozdobników, fotek, rekonstrukcji i rycin brak jest jednej podstawowej rzeczy. PLANU ZAMKU. Niesamowite. Może przeoczyli? A może autor badań tak się do nich przywiązał że jeszcze nie chce ich wypuścić z rąk. Jak wspomniałem czeka na lepsze czasy. Brak ten jest tym bardziej dotkliwy że odkryte mury nie pochodzą przecież z jednego okresu budowy. Przydało by się więc rozwarstwienie.
Z wartych odnotowania dodatków należy wspomnieć o zamieszczeniu na szerokość dwu stron reprodukcji miedziorytu Dahlberga. Niestety dość słabej jakości, przez co wyszedł rozmazany. Ten widok pojawia się w książce jeszcze kilkakrotnie. Są zdjęcia artefaktów, jak np. płytka ceramiczna od hipokaustum. Duży zbiór szkliwionych kafli, umieszczonych jednak trochę bez ładu i składu, a już zupełnie bez kontekstu. Może przydałaby się jakaś rekonstrukcja i samych kafli (bo to przecież fragmenty), jak i może całego pieca.
Bardzo dobrym pomysłem było zamieszczenie nie tak dawno odkrytego (opubl. w 2007 r. przez D. Kurzawę) szkicu terenowego zamku z 1894 roku. I to w kolorze, oraz projekt techniczny prac przy wieży z tego samego roku. Jedyny plan, warstwicowy wzgórza zamkowego, dotyczy rozmieszczenia wykopów archeologicznych z l. 2007-2008 (szkoda, że również nie wcześniejszych). Niestety opis mówi o zaznaczeniu wykopów i fragmentów fundamentów odkrytych w trakcie badań. Jednak tych ostatnich tu nie uświadczymy. Na koniec warto wspomnieć o 10 rycinach z rekonstrukcjami zamku wykonanych prze pp Małachowicza i Karnickiego. Jednak nie powalają.

Podsumowując, książka dla mieszkańców, którym nie jest potrzebna jakaś bardziej wnikliwa treść. Miało być ładnie i przyjemnie i tak chyba jest. I zapewne temat porządnej monografii zamku, został na długo pogrzebany.

TREŚĆ
Geneza i charakterystyka zamków w Polsce – Maciej Małachowicz
Dzieje zamku kruszwickiego – Wojciech Dzieduszycki
Zamek Kruszwicki po 1657 roku, upadek i odrodzenie – Maciej Małachowicz
Średniowieczny Zamek Kruszwicki. Próba rekonstrukcji – Maciej Małachowicz
Współczesne zagospodarowanie Zamku w Kruszwicy – Maciej Małachowicz


Załączniki:
zamek kruszwicki.jpg
zamek kruszwicki.jpg [ 149.04 KiB | Przeglądane 6031 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-08-12 12:36 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Gdzie można nabyć ten albumik?

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-08-12 13:49 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Tomasz Wrote:
Gdzie można nabyć ten albumik?


I tu jest mały problem. Książki nie można kupić. Jak zwykle. Natomiast większoscią nakładu dysponuje Biblioteka w Kruszwicy. Małą częścią dysponuje też Urząd Miejski w Kruszwicy. Jednak z tego co usłyszałem egzemplarze rozdawane są w konkursach i dla gości. Trzeba próbować w tych miejscach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-08-12 14:32 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Dzięki! Wysłałem mail do biblioteki. Z tą dolną częścią wieży ciekawa sprawa. Gdy pisałem artykuł o możliwych czeskich inwestycjach obronnych w Wielkopolsce, w kontekście słynnej wzmianki z Rocznika Świętokrzyskiego, zastanawiałem się nad Kruszwicą, ale ostatecznie uznałem, że to moja czeska obsesja i odrzuciłem. Być może popełniłem jednak błąd i trzeba wrócić do Kruszwicy, przyjrzeć się temu raz jeszcze i zastanowić. Będzie okazja wrócić do tematu w związku z październikową sesją w Warszawie.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 173 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL