Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2014-10-23 21:08 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Przestałem już mieć nadzieję, ale w kilkanaście lat od zapowiedzi ta praca się ukazała. To miła niespodzianka. Sam tytuł nie oddaje do końca zawartości książki, ponieważ w znacznej części jest ona poświęcona zamkom właśnie. Nieźle wydana, można mieć tylko zastrzeżenia do okładki. Zarówno szata graficzna jak i konstrukcja mogły być trochę lepsze. Poprzednia książka autora o opactwie w Sulejowie prezentuje się w tych kwestiach znacznie lepiej. Jednak naprawdę chwała autorowi i wydawcy że opublikowanie jej doszło do skutku. Zawartość pracy przedstawiam na spisie treści poniżej. Godnym zauważenia jest opublikowanie w tej książce kilku planów zamków nieobecnych dotychczas w obiegu. Po raz pierwszy opublikowano przerys odkrytych murów zamku Surdęga w Majkowicach, oraz północną część wykopalisk na zamku w Żarnowcu. Tutaj trzeba wspomnieć że autorowi niestety zabrakło konsekwencji i nie opublikował zbiorczego rzutu wykopów w miejscu domu dużego. Kolejnym ciekawym planem jest rzut zamku w Przedborzu, z rekonstrukcją założenia na tle zabudowy i wykopów. Bardzo fajna rzecz. Niestety pewnym mankamentem edytorskim jest umieszczenie tych planów na dwóch stronach (są naprawdę duże), powoduje to pewną trudność w ich oglądaniu w miejscu klejenia stron. Pełne obejrzenie tych planów będzie niestety skutkowało przełamaniem grzbietu książki.
Jako że książka dotyczy też pewnego aspektu geograficznego, zaopatrzona jest w olbrzymią ilość różnych map. Niekoniecznie wiem czy aby ich umieszczenie miało jakiś większy sens, ale od nadmiaru głowa nie boli.
Jednoznacznie publikację tą trzeba polecić. Ja dzięki Jerzemu podróżującemu ostatnio wzdłuż Europy (Wschodniej) już ją mam.



Średniowieczne przeprawy przez Pilicę i ich obrona
Żarnowiec - Przedbórz - Sulejów - Inowłódz
Augustyniak J.

Fundacja Badań Archeologicznych K.Jażdżewskiego
Rok wydania: 2014

Oprawa: miękka
Ilość stron: 390
Wymiary: 21/30 cm

Zadaniem pracy jest przeprowadzenie próby rekonstrukcji usytuowania głównych przepraw przez Pilicę wykorzystywanych przez szlaki drogowe w średniowieczu i określenie rodzaju założeń obronnych broniących te przeprawy. Rekonstrukcja sieci drożnej początków wczesnego średniowiecza wymaga cofnięcia się do okresów wcześniejszych , od paleolitu do końca XII wieku. Zarys przestrzenny poruszanych zagadnień ograniczony jest linią pradoliny warszawsko-berlińskiej na północy, doliną Wisły na wschodzie i południu, doliną środkowej Warty na zachodzie. Obszarem poddanym szczególnym obserwacjom jest dorzecze oraz dolina rzeki Pilicy. Analiza fizjografii terenu prowadzi do wytypowania stref i miejsc sprzyjających przeprawie, obserwacje przestrzennego układu reliktów osadnictwa średniowiecznego wskazują na związki z tymi strefami i miejscami.

SPIS TREŚCI
I. WSTĘP: Komunikacja lądowa. Rodzaje i budowa dróg i mostów we wczesnym średniowieczu. Pojęcie „przeprawy”. Zakres czasowy i terytorialny pracy . 7
II. PILICA: Materiały do dziejów rzeki. Aneks 19
III. DORZECZE PILICY: Zarys budowy geologicznej i ukształtowania powierzchni terenu, wody powierzchniowe, gleby, zalesienie, surowce mineralne. Drogi, mosty, groble, komory celne w źródłach pisanych, kartograficznych z terenu dorzecza Pilicy.
Opis doliny Pilicy ze wskazaniem miejsc najdogodniejszych do przeprawy 35
IV. PRZEPRAWA W ŻARNOWCU I JEJ OBRONA: Zarys fizjografii terenu: hipsometria, geomorfologia, gleby, hydrografia (zagrożenia powodziowe, zmiany koryta itp.). Zarys historii osadnictwa. Wyniki własnych badań wykopaliskowych. Rekonstrukcja rozwoju czasowo-przestrzennego miejscowości, analiza usytuowania zamku i jego urządzeń obronnych. Rola przeprawy w rozwoju osadnictwa i sieci drożnej regionu 61
V. PRZEPRAWA w PRZEDBORZU I JEJ OBRONA 93
VI. PRZEPRAWA w SULEJOWIE I JEJ OBRONA 135
VII. PRZEPRAWA w INOWŁODZU I JEJ OBRONA 167
VIII. INNE WAŻNIEJSZE PRZEPRAWY: Chrząstów-Koniecpol, Majkowice, Nowe Miasto, Wyśmierzyce, Góry-Białobrzegi, Warka 201
IX. SIEĆ DROŻNA DORZECZA PILICY NA TLE DRÓG POLSKI ŚRODKOWEJ - DO KOŃCA
IV WIEKU. Próba rekonstrukcji 235
X. SIEĆ DROŻNA DORZECZA PILICY NA TLE DRÓG POLSKI ŚRODKOWEJ - DO KOŃCA XII WIEKU. Próba rekonstrukcji 263
XI. ZAKOŃCZENIE 333
XII. LITERATURA 351
XIII. Summary 371
XIV. INDEKS NAZW GEOGRAFICZNYCH 375


Załączniki:
średniowieczne przeprawy przez Pilicę.JPG
średniowieczne przeprawy przez Pilicę.JPG [ 90.55 KiB | Przeglądane 9239 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-04-05 15:00 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Recenzja powyżej pracy pióra Agnieszki Dudka-Kowalskiej
STUDIA HISTORYCZNE R. LVIII, 2015, Z. 1 (229)

http://sh.czasopisma.pan.pl/images/data ... ka-rec.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-04-05 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
o jeny, to bardziej przydługie omówienie, niż recenzja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-04-05 22:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
dokładnie. Brak recenzji albo pisana pod zamówienie, zero krytycznego spojrzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-04-06 13:28 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
jesziwaboy Wrote:
o jeny, to bardziej przydługie omówienie, niż recenzja.

Też miałem takie wrażenie.
Ktoś przeczytał tę książkę?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2016-04-06 15:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
mam ją na półce, zapoznawałem się z nią wybiórczo, czytając interesujące mnie fragmenty.
Jasnym jest, że Augustyniak, będąc raczej u kresu swej kariery naukowej, chciał w jednej pracy podsumować badania swego życia i zawrzeć wszystko, co wpadło mu w ręce, a co pośrednio wiązało się z tematem, w jednym tomie. Stąd pewne niespójności, jednak należy je raczej poczytywać in plus, a nie in minus. Stąd choćby zamieszczenie zdjęć 'nowego' zamku (dworu) w Majkowicach, którego jednak autor w ogóle nie omawia. Zresztą i problem 'starego' zamku (zwanego "Surdęga") oraz wcześniejszego gródka stożkowatego w Majkowicach, które to obiekty już bardziej odpowiadają zagadnieniu poruszanemu w książce (kwestia relacji między założeniami obronnymi a lokalizacją przepraw przez Pilicę), także nie został jakoś rozwinięty, ale krótki akapit wzbogacono o niezwykle istotną ilustrację - pierwszy raz publikowany (niestety w dość nieumiejętny sposób [lub może tylko z racji oszczędności]) plan reliktów zamku "Surdęga", odnalezionych w trakcie badań z l. 70-tych/80-tych. Takich wypadków jest kilka: jakiś obiekt obronno-rezydencjonalny, znajdujący się nad Pilicą, jest w treści ledwie wzmiankowany czy opatrzony niewiele wnoszącym do sprawy akapitem, ale jest to asumpt do zawarcia w książce ilustracji: planu czy zdjęcia. Tak jest też w odniesieniu do kościołów w Łanach i Żarnowcu: opatrzenie wzmianek o tych obiektach planami i zdjęciem jest o tyle uzasadnione, że problem datacji obu świątyń ściśle wiąże się ze zmianami rangi i przemianami osadniczymi w rejonie wczesnośredniowiecznego (Łany) i późnośredniowiecznego (Żarnowiec współczesny) Żarnowca.
Augustyniak nie jest może szczególnym specjalistą z zakresu samej architektury obronnej, badania jej przemian, zmian modeli i ewolucji typów dzieł obronnych, więc nie odszukamy w jego książce błyskotliwych analiz bądź dociekań porównawczych na temat zamków nad Pilicą. Główną wartością pracy Augustyniaka jest to, że kładzie nacisk na wzajemne powiązania między ukształtowaniem terenu, warunkami hydrologicznymi, gęstością osadnictwa, a siecią dróg i lokalizacją warowni. Tego rodzaju problemy były przedmiotem szczególnego zainteresowania w PAN-owskim ośrodku łódzkim w latach 50-tych i 60-tych, czyli w czasach, które Augustyniaka jako badacza uformowały. Stąd bardzo dużo miejsca poświęcone jest we wstępie uwarunkowaniom geologicznym, hydrologicznym, rozwojowi osadnictwa na wskazanym terenie we wczesnym średniowieczu. Do tego publikowane są tu w kilku wypadkach materiały ilustracyjne nigdzie indziej nie dostępne (wspomniany plan resztek zamku "Surdęga") lub nie spotykane w takiej jakości (reprodukcje archiwalnych map i planów miast). Jak już gdzie indziej pisałem - jak na swoją cenę (bodaj 42 zł w Muzeum Etnograficznym i Archeologicznym w Łodzi), jest to pozycja jak najbardziej warta zakupu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL