Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-04-29 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
Image

Wczoraj w Miejskiej Bibliotece W Radomiu odbyła się promocja książki
Zbigniewa Lechowicza: Dzieje ziemi radomskiej w średniowieczu. Okręg grodowy w Skrzynnie. Radom 2010.

Książka Dzieje ziemi radomskiej w średniowieczu. Okręg grodowy w Skrzynnie autorstwa doktora Zbigniewa Lechowicza jest rozwinięciem tez prezentowanych przez autora w artykule znajdującym się w publikacji Radom. Korzenie miasta i regionu. Autor przybliża wczesnośredniowieczną specyfikę osadniczą regionu radomskiego (Terra Radomiensis) na przykładzie badań kasztelanii skrzyńskiej. Ustalenia Lechowicza opierają się w znacznym stopniu na wynikach własnych, wieloletnich badań terenowych oraz na szerokiej kwerendzie dostępnych źródeł. Bardzo ciekawy jest także bogaty materiał ikonograficzny, obejmujący zdjęcia analizowanych obiektów, mapy i profile wykopów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-03 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Można to jakoś zdobyć? Kupić gdzieś?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-03 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
Jeszcze nie wiem, za tydzień dopiero spotkam się z autorem to może będę coś wiedział więcej, on sam w dniu prezentacji jeszcze nie wiedział czy i ile dostanie egzemplarzy autorskich nie mówiąc gdzie będzie dostępna i za ile...

Książka o tyle ważna, że szczegółowo jako jedyna rozpatruje ten rejon wraz z nowymi wynikami badań archeologicznych także przy budynkach kościelnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-04 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
W takim razie ja mam prośbę o info, gdybyś coś wiedział. Chętnie bym nabył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-04 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
http://ksiazkihistoryczne.pl/archeologia/c,28227,2?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-13 11:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2010-11-14 20:14
Posty: 337
Lokalizacja: Radom
W Radomiu w miejskim centrum informacji turystycznej do książki tej w cenie 40 zł dodawana jest gratis... książka Radom korzenie miasta i regionu Tom 1. Badania 2009
Zakupione, czas przejrzeć :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-05-15 12:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
No popatrz, a ja zapłaciłem za obie...
No ale trudno ;)
Radom korzenie miasta i regionu Tom 1. Badania 2009 - interesujący, jak dla mnie zwłaszcza ciekawie podsumowujący pewien stan badań układów przestrzennych "aglomeracji" w Polsce w XI-XII wieku artykuł prof. Buki.
Co od Skrzynna - z braku czasu połknąłem tylko części o kościołach - ten rozdział o Skrzyńsku chyba jest w znacznej części tożsamy z artykułem z Gniezna sprzed 2 lat, tyle, że tam był też jako współautor podpisany Jerzy Sikora, tutaj jakoś nie rzuciła mi się o tym wzmianka - dziwne praktyki...
W każdym razie Skrzynno dla mnie nadal budzi więcej pytań niż pan Lechowicz dał odpowiedzi. Nie bardzo potrafię w treści książki znaleźć informację o innych datownikach fundamentu kościoła niż technika murów, w związku z czym pewność autora w przedstawianiu ich jako romańskich budzi moje wątpliwości, tym bardziej wątpliwości budzi moim zdanie traktowanie jako romańskiej partii murów absydy (cokołu absydy nowożytnej), która, jak wynika z badań przedstawianych przez autora, nie stoi ściśle na fundamencie określanym przez tegoż autora jako romański, co mogłoby raczej sugerować że to dwie różne fazy, na co także wskazywać może sam układ przestrzenny prezbiterium. Nie znam w naszej romańszczyźnie przykładu absydy o równej szerokości jak prezbiterium, zawsze są węższe, z kolei w I poł. XVII wieku, na kiedy datowano dotąd kościół w Skrzynnie, takie absydy są bardzo częste.
Tka na krótko: wydaje mi się, że jest prawdopodobne i racjonalne datowanie fundamentów na okres romański, ale co do absydy i reszty prezbiterium nie byłbym tego taki pewien.
Warto byłoby dostarczyć jakichś mocniejszych dowodów na datowanie fundamentu. Sama technika to stosunkowo mało dzisiaj.
Z rzeczy niezwiązanych z kościołami bardzo mnie zainteresowały rozważania p. Lechowicza o topografii Skrzynna we wczesnym średniowieczu.
Generalnie bardzo ciekawa książka, muszę w wolnej chwili wgłębić się bardziej.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL