Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-22 23:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Czyli jak rozumiem chodziło o wnętrza?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-23 00:19 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Z kontekstu wynika, że chodziło mu o wszystko, nie tylko o wnętrza. Tę książeczkę można na Allegro kupić za kilka złotych. Ja ją kupiłem za 1 zł na ulicy :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-23 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Ja mam w domu ze studenckich czasów, ale szczerze powiem, nie bardzo mam ochotę zaglądać :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-23 12:46 
Online
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
To jest na 1 stronie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-26 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Łukasz napisał:
Wrote:
Krassowskiego mam ale jakoś mnie nie porwał stylistyką (...)

Forma książek czy raczej styl pisarstwa Krassowskiego nie robi wielkiego wrażenia. Trzeba jednak pamiętać, że to miał być podręcznik a nie popis erudycji czy dzieło życia. Zresztą część treści chyba powstała w oparciu o redakcję pośmiertną jego tekstów. To za co cenię te publikacje to wymyślona dla nich formuła, wtedy dość unikalna na polskim rynku wydawniczym a nawet w myśleniu o kulturze i nauczaniu o niej.
[quote](...) a czasami to ja już sam nie wiem czy on jest np. zdania, że katedra gotycka we Wrocławiu wzorowana była na katedrach francuskich czy że wpływ na nią miała architektura cystersów itd. Jakoś tak niejasno się wyraża Wink

Rozumiem, że Twa uwaga ma charakter bardziej ogólny ale specyficzny przykład, jaki podałeś tutaj po bliższym mu się przyjrzeniu jest wyjątkowo zły. Krassowski nie był znawcą gotyku, był po prostu teoretykiem architektury, kładącym szczególny nacisk na jej przeszłość, wykładowcą akademickim mającym ambicję pozostawić po sobie wymierną pomoc dla studentów będącą zarazem głosem w dyskusji na temat tego jak nauczać architektury i jej historii. Zaś geneza formy prezbiterium ( bo korpus to inna jeszcze sprawa ) gotyckiej katedry wrocławskiej jest tak złożonym i trudnym problemem, że nawet i dziś, po ćwierćwieczu, gdy mamy szereg nowych artykułów i książek, gdy nasza wiedza jest znacznie większa, ustosunkowanie się do tego zagadnienia nie jest sprawą prostą i możliwą do zamknięcia w jednym czy nawet trzech zdaniach. Zainteresowanym polecam książkę Szczęsnego Skibińskiego "Polskie katedry gotyckie" z 1996 bodajże roku oraz niedawno wydaną monografię rzeźby figuralnej z chóru katedralnego, autora niestety nie pamiętam w tej chwili. A tak w skrócie: forma prezbiterium katedralnego znajduje bliższe i bardziej prawdopodobne analogie w niektórych kolegiatach i świątyniach miejskich północnej Francji niż w kościołach cysterskich. Chyba raczej odwoływano się tu nie tyle do wzorców cysterskich ile do pewnego alternatywnego modelu kościoła z obejściem - bo to obejście było swoistym symbolem, wyrazicielem "katedralności" - tyle tylko, że zamiast wieloboku zdecydowano się na ambit i chór na rzucie prostokąta, co nie koniecznie musiało być inspirowane czy wywołane zależnością od koncepcji stosowanych i rozwijanych przez i dla Cystersów.

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lukasz i 176 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL