Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2010-04-15 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
http://www.ossolineum.pl/
plik do pobrania

ZAMKI KRZYŻACKIE. DEUTSCHORDENSBURGEN
Tomasz Torbus
rok wydania 2010
oprawa twarda: liczba stron 270: format 163 x 234 mm

cena 69.00

Image

Wydanie tej książki kusi mnie o kilka refleksji na ten temat. Powoli zaczynam się oswajać z myślą że będę nią rozczarowany, chociaż bardzo na nią czekałem.

Pierwowzorem tej publikacji jest rozprawa doktorska Autora, przeprowadzona na Uniwersytecie w Hamburgu i wydana jako "Die Konvenstsburgen im Deutschordensland Preussen" w 1998 roku w wydawnictwie R. Oldenbourg Verlag Munchen.

Image

Jest to wielka, prawie tysiąc-stronicowa monografia świeżego i nowoczesnego spojrzenia na fenomen zamków konwentualnych na terenie dawnych Prus Krzyżackich. Od wielu lat marzeniem wielu Polaków było, by ta pozycja ukazała się w naszym języku. Wymieniona wyżej niemiecka praca jest publikacją na wskroś naukową, ale z przebogatą częścią ilustracyjną. Zarówno z bogactwem nowym planów zamków, jak i fotografii, zwłaszcza dawnych i archiwalnych planów i widoków. Taka publikacja w Polsce jest potrzebna, zwłaszcza że napisał ją właśnie Polak i to znakomicie czujący temat. Rynek wydawniczy w Polsce nie narzeka na brak podobnych publikacji, jednak były one dotąd - bez wyjątku, albo napisane przez amatorów (bez urazy) albo większych lub mniejszych pasjonatów. Jedynie większą wartość niosły publikacje M. Haftki, ale i one opierając się na zbyt odległej czasowo wiedzy nie mogły spełniać oczekiwań. Myślę że praca Torbusa może się równać z historycznymi już dziełami Steinbrechta czy Clasena.
Niestety z publikowanych fragmentów, można już wnioskować że będzie to kolejna tzw. turystyczna pozycja, z dużą ilością zdjęć i jednym planie na obiekt. Kolorowe kartki, szlaczki, esy-floresy, cała ta wydumana edycja nijak ma się do pierwowzoru. Sam format sugeruje prawie że, wydanie kieszonkowe. I chociaż w przeciwieństwie do uprzednio sugerowanych publikacji na ten temat, autor książki jest gwarancją kompetencji i najnowszej wiedzy, pozycja ta nie może zastąpić nadal oczekiwanej nowoczesnej polskiej monografii tematu. Kolejnym absurdem jest dualizm językowy, zupełnie niepotrzebny w takim wydaniu. Lepiej zrobić dwie wersje językowe niż połowę strony przeznaczać na język polski, a połowę na niemiecki. Tak jak to zrobiono w przypadku książki Garnców. No i opisy poszczególnych zamków są żenująco krótkie. Taka ilość tekstu niestety nie pozwala na dokonanie przyzwoitej prezentacji dziejów i architektury obiektu.

Zajmie ona "poczesne" miejsce między książkami Garnców, Haftki czy Kunkela, o innych nie wspominając.
Jest teraz taka mania. Może wydawca bał się że w innej formie publikacja się nie sprzeda? Trudno powiedzieć. Ja zaczynam być rozczarowany.

A do wydawców apeluję - oszczędzajcie miejsce na mojej półce.


Ostatnio edytowano 2010-12-28 18:37 przez Waldek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-15 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Strasznie to przykre i frustrujące co piszesz Waldek. Rozumiem Twoje oczekiwania-są oczywiste dla kogoś kto chce maksymalnie zbliżyć się do aktualnej wiedzy. Tu zaś wydają jakąś kompilację i skrótową wersję-przykre, ale i ujawniające aktualne słabości polskiego rynku wydawniczego (w tym wypadku chodzi mi o usilne popularyzowanie naukowych pozycji).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-16 01:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Rzecz też w tym, że cena tej ksiażki nie jest wynikiem jakiegoś kompromisu między dziełem naukowym a publikacją dla masowego odbiorcy. Treść popularna, cena ekskluzywna. Książki naukowe, ale pisane czytelnym językiem z obszerną ilością wiedzy też będą kosztować tyle samo. Za to zwykle nie wyrzuca się ich zaraz po obejrzeniu. Stoją zwykle dłużej na półce i są często używane, bo mają wiedzę zamiast "obrazków do kolorowania".
Mam wrażenie strasznego obniżenia poziomu wydawnictw kierowanych do księgarń. I na domiar złego zrobiło to wydawnictwo Ossolineum.
Nawet okładka jakoś tak dziwnie przypomina książkę o zamkach sudeckich.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-16 06:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Nie da się ukryć, że masz rację. Dzisiaj widać po prostu wydawnictwa stawiają na disco polo, a nie jazz czy rock.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-05-06 15:57 
Offline

Dołączył(a): 2008-04-09 02:24
Posty: 38
Lokalizacja: Włocławek/Bydgoszcz
Obecnie można kupić tę pozycję w cenie promocyjnej 55,20 pln na stronie wydawnictwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-04 14:35 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Ktoś to już miał w ręku?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-04 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Przeglądałem w księgarni i jak na mój gust zdecydowanie zbyt popularne ujęcie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-04 21:42 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
A w porównaniu z takimi pozycjami jak Haftka i pp. Garniec?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-04 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Wrote:
Obecnie można kupić tę pozycję w cenie promocyjnej 55,20 pln na stronie wydawnictwa.


Spokojnie będzie tańsza.

Porównując ją do znacznie wcześniej wydanej książki Garnców, trzeba powiedzieć jasno. Garncowie zrobili książkę bardzo atrakcyjną w formie, tekstowo poprawną, ilustracyjne i edytorsko bardzo bogatą. Warto tu podkreślić podanie dużej ilości ilustracji archiwalnych, zwłaszcza planów i mapek. Tutaj w sprawie zamieszczonych tam rekonstrukcji zamilczę.

Natomiast książka Torbusa w tych samych kategoriach przedstawia się nieco gorzej. Edytorsko jest to dość kiepskie, kilka niezłych fotografii i tyle. Bardzo uboga i dość prostacka szata graficzna. Kiepskie, czasem dość archaiczne plany. Jedyną wartoscią jest sama warstwa tekstowa, te opisy które czytałem są pisane przez znawcę tematu. Który jednak skupia się na podaniu wiedzy w sposób bardzo łatwy. Co biorąc pod uwage osobę autora - wielkiego niegdyś znawcę tematu - jest dość dużym zaskoczeniem. Takie "turystyczne" podejście do opisów. Zresztą ten autor zaczął ostatnio zarabiać pisząc popularne przewodniki o Polsce dla niemieckiego odbiorcy. No i pewnym mankamentem jest to że jest to wersja dwujęzyczna, co jest pewną stratą miejsca na ciekawsze rzeczy.
Niestety uważam, że różnica cenowa między tymi książkami w ZLP wynosząca 110:60 jest jakby określeniem zawartości i włożonej w nie pracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL