Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-10-08 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-26 08:50
Posty: 990
Lokalizacja: Grudziądz
Bogusław Szmygin, Historyczne ruiny w XXI wieku, s.4-7
Wojciech Wółkowski, Zamek w Działdowie 100 lat odbudowy, s. 8-11
Joanna Borowska, Wokół Pałacu Saskiego, s.36-37


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-10-13 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
^^ Szmygin i Wółkowski w związku z konferencją w Działdowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-17 20:56 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Pismo do Ministra Bogdana Zdrojewskiego w związku z kłopotami finansowymi miesięcznika.

Warszawa, 8 czerwca 2009
l.dz. 21/9/09

Szanowny Pan
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa
Krakowskie Przedmieście 15/17

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Zwracamy się do Pana z prośbą o uratowanie popularnonaukowego miesięcznika "Spotkania z Zabytkami", który wychodzi od 1977 roku i po raz pierwszy istnienie jego jest zagrożone. Jest to jedyny w Polsce periodyk tego rodzaju, konsekwentnie służący edukacji społecznej w sferze ochrony dziedzictwa kultury. Pismo powstało w Ośrodku Dokumentacji Zabytków (obecnie jest to Krajowy Ośrodek Badania i Dokumentacji Zabytków). W 1995 roku Ministerstwo Kultury z własnej inicjatywy przekazało je Towarzystwu Opieki nad Zabytkami wraz z zobowiązaniem finansowania, któremu jako organizacja non-profit nie mogliśmy sprostać.
Od 14 lat wydajemy i rozpowszechniamy miesięcznik z najwyższą starannością, doskonaląc jego poziom także pod względem poligrafii. Podnieśliśmy nakład (obecnie 6 tys. egz.), wyposażamy nieodpłatnie biblioteki szkolne w numery archiwalne, a pismo patronuje medialnie większości ważnych wydarzeń muzealnych oraz promuje inne wydarzenia kulturalne, m.in. Europejskie Dni Dziedzictwa. Miesięcznik nasz cieszy się uznaniem zarówno środowisk miłośników zabytków, jak i profesjonalnych. W skład Rady Redakcyjnej wchodzą najwyższe autorytety (m. in. prof. Andrzej Rottermund, pof. Jacek Purchla, prof. Andrzej Tomaszewski).
Od kiedy uruchomione zostały programy operacyjne jako jedyna forma finansowego wspomagania organizacji pozarządowych - uczestniczymy w konkursie ofert.
W roku bieżącym otrzymaliśmy 1/3 wnioskowanego, niezbędnego dofinansowania. Udaliśmy się o pomoc i radę zgodnie z decernencją do Generalnego Konserwatora Zabytków. Pan minister Tomasz Merta przeanalizował nasz kosztorys i uznał, że jest on maksymalnie oszczędny, wyraził też przekonanie, że pismo jest wartościowe i potrzebne, ale pomóc nam nie potrafił.
Rozważaliśmy wspólnie z panem ministrem Tomaszem Mertą przyszłość miesięcznika. Jego zdaniem jedynym wyjściem z sytuacji jest powierzenie pisma budżetowej instytucji kultury, gdyż tylko takie rozwiązanie może zapewnić stabilność finansowania. Pogląd ten podziela pani minister Monika Smoleń, u której także poszukiwaliśmy rady i wsparcia.

Koncepcja ta została przedyskutowana z Radą Redakcyjną "Spotkań z Zabytkami", która jednomyślnie uznała, że decyzja taka powinna być uwarunkowana zobowiązaniem instytucji przejmującej miesięcznik do zachowania jego formuły i stylu, bowiem stanowią one wypróbowaną, tradycyjną już wartość, wolną od polityki i komercji, a służącą pogłębieniu wiedzy o dziedzictwie i emocjonalnego stosunku do dorobku kultury.
W obecnej sytuacji, aby zachować ciągłość pisma oraz jego istnienie w dalszych latach, potrzebna jest pomoc i rozstrzygnięcia w dwóch kwestiach:
- środki na wydanie 4 numerów do końca roku,
- ustalenie systemu dofinansowania, lub usytuowanie pisma u nowego wydawcy.
Towarzystwo nasze z powodu braku gwarantowanej 14 lat temu pomocy nie jest w stanie nadal wydawać miesięcznika i z żalem jest gotowe oddać kierowanemu przez Pana Ministra Resortowi powierzone czasopismo.
Mamy żarliwą nadzieję, że Pan Minister zechce uratować miesięcznik "Spotkania z Zabytkami", aby nr 8/2009 nie był ostatnim, jaki trafi do czytelników.
Z wyrazami głębokiego uszanowania

Ewa Siurawska - Sekretarz Wiesław Kaczmarek - Prezes


-----------

16.06.2009
W najbliższy wtorek (16 czerwca) o godz. 14.00 przed budynkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie odbędzie się pikieta w obronie miesięcznika "Spotkania z Zabytkami". Pismo jest zagrożone, numer wrześniowy może się już nie ukazać. Prosimy - w miarę możliwości - o uczestnictwo w pikiecie lub wyrażenie solidarności.

Redakcja


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-06-19 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Mam nadzieję, że kłopoty finansowe staną się też okazją do przemyślenia poziomu merytorycznego prezentowanego przez to czasopismo, który to poziom w mym głębokim przekonaniu od końca lat 90-tych obniżył się w sposób znaczący.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 144 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL