Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2009-02-01 06:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Kazimierz POSPIESZNY - "Miara ad quadratum w praktyce budowy kaszteli doby krucjat", [ w : ] "Wielkopolska - Polska - Europa", Studia dedykowane pamięci Alicji Karłowskiej-Kamzowej, pod redakcją Jacka Wiesiołowskiego przy współpracy Jacka Kowalskiego, Wydawnictwo PTPN, Poznań 2006, str. 139 - 151.

W ZWIĄZKU Z TEMATEM:
http://zamek.mojeforum.net/geneza-zamko ... t2615.html


Ostatnio edytowano 2009-02-07 17:29 przez jesziwaboy, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-03 02:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Ktoś przeczytał? Ktoś ma jakieś wrażenia?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-03 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Jestem po lekturze. Ciekawe. Powiązałbym to z postem o "Genezie zamków krzyżackich". Widać, że do końca autor nie zgadza się z poglądami M. Arszyńskiego i jednocześnie podkreśla "mistyczne" i propagandowe znaczenie konwentualnych zamków Zakonu (choć nie tylko Zakonu). Z tego też wypływa wniosek dotyczący rozwiązań fortyfikacyjnych stosowanych w przedmiotowych zamkach, czyli, między innymi, PARCHAMU.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-03 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Och! Dzięki Panie Jakubie! Myślałem już, że zaśmiecam forum jakimś nikogo nie interesującym artykułem.
Pospieszny generalnie rzecz może jakoś strasznie się nie przeciwstawia Arszyńskiemu ale niewątpliwie istnieje między nimi różnica zdań czy przynajmniej obydwoje kładą akcenty w zupełnie innych miejscach. Ten tekst - jak i inne autorstwa Pospiesznego oraz Durdika, Boguszewicza i innych, skłaniają mnie zdecydowanie ku myśleniu o modelu regularnego, 'konwentualnego' zamku krzyżackiego jako o typie inspirowanym bezpośrednio w niewielkim stopniu przez architekturę klasztorów a bardziej raczej związanym źródłowo z zamkami-kasztelami, siedzibami władzy i nośnikami symboli-idei religijnych jak i politycznych. Jestem głęboko przeciwny poglądowi reprezentowanemu na forum niegdyś przez Pana Marka Szajerkę i Łukasza a głoszącemu najprostszą, pozornie najtrafniejszą 'wpływologię'. Okazuje się, że zgromadzenia klasztorne takie jak Cystersi, Dominikanie i Franciszkanie - choć ich członkowie mogli uczestniczyć w formułowaniu programu ideowego i architektonicznego typu 'konwentualnego' - nie przekazały Zakonowi Krzyżackiemu kształtu swych klasztorów jako wzorca, a na pewno nie był to wzorzec kluczowy. Tego bowiem szukać należy w łonie architektury zamkowej, rezydencjonalnej, 'użyteczności publicznej'.
Odnośnie parchamu - wobec zupełnej wyjątkowości tego elementu w wydaniu krzyżackim na tle środkowo-europejskiego budownictwa warownego hipoteza o ewentualnym odległym, zachodnioeuropejskim czy śródziemnomorskim pochodzeniu takiej konkretnie formy tego rozwiązania czy pewnej koncepcji jego stosowania godna jest chyba wzięcia pod uwagę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-03 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-27 21:41
Posty: 66
Lokalizacja: Olsztyn
jesziwaboy Wrote:
...Myślałem już, że zaśmiecam forum jakimś nikogo nie interesującym artykułem...

Witam, prosze o wiecej namiarow (tytuly i miejsca publikacji) na opracowania p. K. Pospiesznego (ew. rowniez o namiar na prace doktorska), a co do zamieszczonego, o ile to mozliwe, prosilbym jeszcze o brakujace strony chyba 145 i 150
PS
s. 145 sie nie laduje a 150 z wielkim trudem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-04 03:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Stronę 145 przeoczyłem - wybaczcie. W natłoku dziesiątek stron jakie skanowałem w ciągu ostatniego weekendu umknęła mi. Jak kolega pozwoli to jeszcze dziś zeskanuję, obrobię i wrzucę.
Jeśli macie trudności z załadowaniem jakiejś wrzucanej przeze mnie na forum ilustracji czy strony tekstu - piszcie a prześlę Wam ją na maila. Jeśli chcecie otrzymać jakąś ilustrację w większej rozdzielczości ( zazwyczaj skanuję w 400 dpi ) to też piszcie a się zrobi.
Co do Pospiesznego: facet ma sporo artykułów na koncie, ja sam jestem w posiadaniu tylko dwóch - jeden dotyczy wpływu czy związków francuskiej architektury dworskiej na formę i program Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku ( po niemiecku, opublikowany w "Wiadomościach Komisji architektury rezydencjonalnej" z Uniwersytetu w Getyndze ): na forum nie powinienem ani nawet chyba nie mogę wrzucać, można to znaleźć w necie, mogę też przesłać jak Ktoś sobie życzy.
Drugi artykuł zaś - "Typ pruski zamku regularnego - idea cesarska?" - mam od Pana Marka Szajerki i mogę się też podzielić bez problemu z tym jednak kłopotem, że czasem ilustracje, końcówki tekstu czy przypisy są pourywane. Więc warto zaglądnąć do oryginału ( i skopiować go w całości, bez wybrakowanych stron ) zawartego w zbiorze "Argumenta, aerticuli, questiones. Studia z historii sztuki średniowiecznej. Księga jubileuszowa dedykowana Marianowi Kutznerowi", Toruń 1999. Zresztą pospieszny cytuje ten tekst w powyższym artykule - patrz: przypis 13.
Inne prace Pospiesznego jest też wskazana w przypisie 27 i 41.
Wiem, że badacz ten napisał także artykuł dotyczący konserwacji Malborka przez Steinbrechta w tomie "Architectura et historia". Kilka innych jego rzeczy jest zdaje się w pozostałych zbiorach wydawanych bądź to przez Muzeum Zamkowe w Malborku ( chyba w tym tomie o architekturze ceglanej m.in. ) bądź to przez toruński ośrodek naukowy.
Poza tym najprawdopodobniej żona Pana Pospiesznego pracuje także w Muzeum Malborskim i zajmuje się podobną tematyką - historią architektury średniowiecznej. Jest chyba autorką pracy o systemie ogrzewania wnętrz zamkowych - jeżeli się nie mylę. W dyskusji ( jakże pamiętnej ) poświęconej zamkowi w Świeciu Pan Jakub Franczak wspomniał o tej książce. Ja jej tytułu dokładnie nie pamiętam w tej chwili. Sądzę, że przeglądnięcie całej gamy fantastycznych i nieraz bardzo tanich w stosunku do swej wartości publikacji sprzedawanych w muzeum na Zamku Malborskim przyniesie spodziewany plon.
Pozdrawiam!
Wkrótce mam nadzieję dalsze artykuły. Być może lepszą formą było by skonstruowanie pdf-a i stworzenie możliwości do poboru takiego dokumentu w sieci? Tak robią na forum www.marienburg.pl.

Dodane po 1 godzinach 33 minutach:

napisałem to ja sam, bez niczyjego podszeptu czy inspiracji:
Wrote:
(...) i stworzenie możliwości do poboru takiego dokumentu (...)

Chyba fortunniejszym słowem było by 'pobranie' a nie 'pobór', to drugie zabrzmiało dość groteskowo, by nie powiedzieć głupio.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-04 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-21 14:29
Posty: 362
Lokalizacja: Grudziądz
Barbara Pospieszna "Ogrzewanie w Zamku Malborskim w dawnych wiekach", Muzeum Zamkowe w Malborku, Malbork 2002.

Polecam też:

Kazimierz Pospieszny "Warsztaty ceglarskie i plastyka architektoniczna zamku malborskiego w XIII i XIV wieku". Materiały z sesji zorganizowanej w dniach 4-11 września 1996 w Muzeum Zamkowym w Malborku. Malbork 2002. Materiały te zatytułowane są "Cegła w architekturze środkowo-wschodniej Europy". Pod redakcją M. Arszyńskiego i M.Mierzwińskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-05 00:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Wrote:
Zmieniłem pierwszy post w tym temacie - dodalem link do artykułu w postaci doc. Można chyba w takim razie usunąć wstawione skany, ale taka decyzja już po stronie autora Smile
Doc póki co jest bez strony 145.

Dzięki Darku! Dołączyłem stronę 145. Wybaczcie, że tak długo to trwało. Pozostawię więc skany jeszcze na dzień, dwa a potem usunę - ok?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-05 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
jesziwaboy Wrote:

Co do Pospiesznego: facet ma sporo artykułów na koncie, ja sam jestem w posiadaniu tylko dwóch - jeden dotyczy wpływu czy związków francuskiej architektury dworskiej na formę i program Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku ( po niemiecku, opublikowany w "Wiadomościach Komisji architektury rezydencjonalnej" z Uniwersytetu w Getyndze ):.


A czy tego nie było po polsku w jakiejś zbiorówce?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 222 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL