ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Dobrzyca
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=91&t=2829
Strona 1 z 1

Autor:  Waldek [ 2009-01-23 00:19 ]
Tytuł:  Dobrzyca

W muzeum w Pałacu w Dobrzycy można nabyć za całkiem przyzwoite pieniądze dwie ksiażki o dziejach architektonicznych (przede wszystkim) pałacu.
http://www.dobrzyca-muzeum.pl/prac_p.html

Obie są warte zachodu. Obie są dziełami historyków architektury, i dotyczą również nowych nieznanych wcześniej faz budowlanych.

Pierwsza to dzieło Jana Skuratowicza., "Pałac w Dobrzycy". Książka wydana w identycznej szacie edytorskiej jak znane już zapewnwe publikacje o zamku w Szamotułach i Akademii Lubrańskiego w Poznaniu.
Książka ma 114 str. ciekawe rekonstrukcje , plany i wizualizacje komputerowe spod znaku TimeMachine. Ciekawie prezentują się pierwsze fazu pałacu rekonstruowanego wg Skuratowicza jako renesansowa wieża, odkryta w murach jednego ze skrzydeł obecnego pałacu.
Cena 20 zł
Obrazek

Druga książka jest o wiele bardziej intrygująca. Autorką jest Róża Kąsinowska. A nosi tytuł "Dobrzyca. Fortalicja-Pałac-Muzeum"
Autorka prezentuje dzieje budowlane tej wspaniałej rezydencji, od czasów - tu ciekawostka - murowanej wieży gotyckiej, odkrytej pod fundamentami późniejszego pałacu. Odkrycia są dość ciekawe i były wynikiem nie tylko badań archeologicznych, ale przede wszystkim architektonicznych Antoniego Kąsinowskiego. Dotychczas w ogóle nie publikowanych.
Książka jest wydana wybornie. Jest to blisko 300 stron na papierze kredowym - tu się sprawdza - z niezłymi ilustracjami, okraszona dużą ilością planów obiektu. Okładka twarda. Całość opakowana w gustowne etui. Nierozwiązaną na razie zagadką jest dla mnie, jak tak wydana książka może kosztować tylko 25 zł !!!! Skoro nie ma tam żadnej informacji o dofinansowaniu z jakiejś instytucji.
W każdym razie bardzo polecam. Co prawda bardzo znacząca część tej publikacji odnosi sie do czasów pałacu od XVIII w. ale jest to historia naprawdę ekscytujaca, zważywszy również pewne konotacje wolnomularskie fundatora. Konstrukcja publikacje jest podobna jak wcześniejsze o zamkach w Gołuchowie i Kórniku.

Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2016-05-24 23:30 ]
Tytuł:  Re: Dobrzyca

Załącznik:
20160523_123736[1].jpg
20160523_123736[1].jpg [ 1.26 MiB | Przeglądane 3411 razy ]

Autor:  Lukasz [ 2016-05-24 23:32 ]
Tytuł:  Re: Dobrzyca

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/