Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2008-08-07 01:12 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza
Pod red. Przemysława Kołosowskiego
Chwaraszczany 2007
Str. 120

Image

Spis treści
Zabytki projektu „Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza“ (Przemysław Kołosowski) … 7
Kaplica i dawna komandoria templariuszy i joannitów w Chwarszczanach — formy ochrony zabytków (Błażej Skaziński) … 23
Odkrywanie historii na Szlaku Templariuszy (Maciej Salański) … 37
Komturia w Lietzen — krótkie spojrzenie na historie i przyszłość (Wolfram Seyfert) … 47
„Wieża rycerska“ w Chomętowie. Dawna siedziba krzyżackich wójtów Nowej Marchii (Henryk Jan Kustosz, Przemysław Kołosowski) … 57
Znaczenie zakonów rycerskich i duchownych dla rozwoju Słońska i regionu w okresie średniowiecza — fragment projektu Almanach terratransoderana (Waldemar Königha-us, Annika Souhr, Bernd Vogenbeck) … 67
Swobnica — templariusze i joannici (Roman Czejarek) … 77
Współczesna historia zamku w Swobnicy (Olga Kulesza-Szerniewicz) … 93
Najstarszy cmentarz komandorii templariuszy w Chwarszczanach (Iwona Teul-Świniarska, Przemysław Kołosowski) … 101
Projekt Chwarszczany — działania i perspektywy (Przemysław Kołosowski, Dominika Siemińska) … 111


Na takie książki czeka się z niecierpliwością. Dość rozreklamowane badania, wybijający się młody naukowiec i zamki. Wydawałoby się że publikacja będzie na wysokim i merytorycznym poziomie.
Niestety zostałem mocno rozczarowany. Ta książka - nota bene nie do kupienia (co jest ostatnio jakąś plagą), a do wyżebrania w Urzędzie gminy w Boleszkowicach – dział promocji.
Końcówka nakładu.
Nawet patronat niezłego naukowca nie uratował tej publikacji przed rozmyciem. Powstała rzecz zbyt popularna, by brać ją na poważnie. Nie mam nic do popularnych wydań. Ale niech się to wszystko jakąś wiąże. Tutaj wszystko jest jakby zaczęte, ale niestety nie skończone. No i ten tekst Romana Czejarka (tak, tak tego radiowca) - istny drukowany landschaft.

Zdjęcia marne, wyblakłe, żadnego planu – a przecież badań było sporo – Rurka, Chwarszczany, Chomętowo, Słońsk. Spis treści robi nadzieję, ale to nie do końca odpowiada zawartości. W tworzeniu tego projektu z jakichś niezrozumiałych powodów zabrakło zamku w Boleszkowicach. Co prawda nie związanego z zakonami, ale bardzo ciekawy obiekt w zasięgu ręki. Najbardziej zawiedziony jednak jestem brakiem planów Chomętowa. Nie wiem czy to typowe zaniechanie czy badacze obiektu poskąpili ich publikacji.

Wylałem troszkę żalu, ponieważ mogła to być naprawdę ciekawa publikacja. Mogła by.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-07 09:22 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
W sytuacji gdy nie można jej dostać (mnie się nie udało), jest to jakieś pocieszenie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-09 12:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Mówiąc w skrócie to jest tak:
Pisze się projekt, żeby wydać książkę, a często jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest brak możliwości uzyskania dochodu ze sprzedaży książki - i potem się książkę rozdaje...
Tak samo będziemy robić z książką Marii Supryn o badaniach archeologicznych w Janowcu, którą wydajemy niebawem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-09 22:05 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Tylko jaki jest w tym sens.

Książkę wydaje się (i również sprzedaje) po to, by rozprzestrzeniła sią wśród osób zainteresownych zawartymi w niej treściami. Bo tylko oni tak naprawdę dadzą za nią pieniądze. A książka rozdana za darmo trafia często w ręce przypadkowe i ląduje gdzieś w przypadkowym miejscu na przypadkowym półkach. Tylko osoby najbardziej zainteresowane nie mogą się o niej nawet dowiedzieć, a jak już się zorientują że jest wydana, po książce nie ma śladu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-10 00:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-22 16:52
Posty: 446
Lokalizacja: Katowice
Wrote:
potem się książkę rozdaje...
Tak samo będziemy robić z książką Marii Supryn o badaniach archeologicznych w Janowcu, którą wydajemy niebawem.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale może ustawie się skromnie na końcu kolejki :). Zawsze warto poczytać o nowych odkryciach a nie tylko te same informacje powielane od wielu lat we wszystkich kolorowych przewodnikach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-10 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Możecie być pewni, że jak tylko książka będzie, to dam znać.

Waldku, jeżeli mamy do wyboru wydać i rozdać, albo nie wydać, bo nie mamy na to pieniędzy (a jeśli zaplanujemy "nieosiągnięcie zysków" to pozyskamy kasę i dzięki temu wydamy), ot chyba logiczne jest, ze wybieramy wydać niż nie wydać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-11 00:29 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Nie krytykuję wydawców, tylko chory system który zabrania wprowadzenia do sprzedaży, lub normalnego rozpowszechniania.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 139 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL