Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-12-04 02:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Archaeologia Historica Polona, t. 17.
Studia z dziejów wojskowości, budownictwa, kultury

Spis treści• Artykuły: Profesor Andrzej Nowakowski (Jadwiga Chudziakowa);
• Wykaz publikacji naukowych prof. dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego (Adam Chęć);
• Wykaz prac magisterskich i rozpraw doktorskich napisanych pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Nowakowskiego (Adam Chęć);
• Jacek Gackowski: Znaleziska grodków strzał w "łużyckim" środowisku kulturowym międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Osy;
• Artur Dębski, Hanna Kóćka-Krenz: Militaria z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu;
• Jacek Wrzesiński, Anna Wrzesińska: Groby z uzbrojeniem na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Dziekanowicach w Wielkopolsce;
• Bogusław Abramek: Militaria z grodziska średniowiecznego w Widoradzu pod Rudą koło Wielunia;
• Tomasz Kurasiński, Wojciech Dudak: Dwie średniowieczne głowice buław znalezione w rejonie Skierniewic;
• Jan Szymczak: Jan Długosz o siekierach, toporach i innej broni obuchowej;
• Marian Głosek: Przyczynek do genezy czekanów na ziemiach polskich;
• Anna Marciniak-Kajzer: Do walki, czy do uciech stołu - kilka słów o jednym średniowiecznym nożu;
• Piotr A. Nowakowski: Siodło bojowe w późnośredniowiecznej Polsce;
• Witold Świętostawski: Falery napierśne i pancerze skórzane wojowników połowieckich;
• Marek Kołyszko: Późnośredniowieczne zaprzęgi z forytarzem w świetle źródeł ikonograficznych;
• Jerzy Maik: Postacie zbrojnych na ceramice z zamku w Bolesławcu nad Prosną;
• Krystyna Sulkowska-Tuszyńska: O budowaniu w średniowieczu;
• Adam Chęć: Zamek a miasto w państwie zakonnym w Prusach - aspekty militarne;
• Dariusz Poliński: Krzyżackie warownie drewniano-ziemne w świetle badań archeologicznych;
• Leszek Kajzer: Z problematyki wpływów budownictwa warownego Krzyżaków na zamki Niżu Polskiego;
• Tomasz Ciasnocha, Krzysztof Wachowski: Krzyżacki zamek w Lędyczku na Pomorzu odnaleziony;
• Andrzej Janowski: Quondam castrum Ruth - próba lokalizacji średniowiecznego grodu w ziemi chełmińskiej w świetle źródeł pisanych i archeologicznych;
• Marcin Wiewióra: Badania archeologiczno-architektoniczne średniowiecznego zamku w Papowie Biskupim w ziemi chełmińskiej;
• Mieczysław Haftka: Wieża mieszkalno-obronna XIII-wiecznej siedziby rycerskiej w miejscowości Podzamcze w Pomezanii;
• Maria M. Blombergowa: Ludwik Krzywicki bada pilkalnie;
• Irena Kutyłowska: Z dziejów późnośredniowiecznego miasta Wąwolnicy na Wyżynie Lubelskiej;
• Jadwiga Chudziakowa: Z problematyki badawczej średniowiecznych zespołów klasztornych w Polsce;
• Andrzej Kola: W sprawie domniemanego renesansowego ogrodu przy zamku w Oporowie koto Kutna;
• Wojciech Chudziak: Wczesnośredniowieczne odważniki z Żółtego na Pomorzu Środkowym - próba in-terpretacji kontekstu kulturowego znaleziska;
• Jacek Bojarski: Wczesnośredniowieczne pucharki ceramiczne z Napola jako podstawa rekonstrukcji kontaktów kulturowych w strefie chełmińsko-dobrzyńskiej;
• Anna Drążkowska: Późnośredniowieczne patynki z badań archeologicznych w Toruniu;
• Małgorzata Grupa: Przyczynek do historii późnośredniowiecznych sztućców;
• Jerzy Kmieciński: Historia - magistra vitae?;
• Marek Plewczyński: Obrona ziemi łęczyckiej i pogranicza radomskiego przez księcia mazowieckiego Siemowita IV w 1385 roku;
• Janusz Małłek: Luteranizacja państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach w latach 20. XVI wieku;
• Andrzej Abramowicz: Klio na pobojowiskach. W Teutoburskim Lesie;
• Tadeusz Poklewski-Koziełł, Maria Żemigała: Alzacki ordre de bataille z 1462 roku;
• Mariusz Mielczarek: The Byzantine gold coin of Emperor Theophilus (829-842) with graffiti (from the collection of the Museum of Archaeology and Ethnography in Łódź);
• Nicholas V. Sekunda: Kilka uwag na temat ubioru członków ambasady perskiej ukazanych na Rolce Sztokholmskiej.
• Adam Chęć: Badania archeologiczne na placu Wolności (Rynek) w Tucholi;
• Adam Chęć: Badania archeologiczno-architektoniczne na terenie zamku krzyżackiego w Świeciu;
• Adam Chęć: Nadzór archeologiczny przy południowo-wschodniej wieży zamku krzyżackiego w Świeciu;
• Alicja Drozd, Andrzej Janowski, Darusz Poliński: Badania wykopaliskowe średniowieczno-nowożytnego zespołu osadniczego w Pniu, gmina Dąbrowa Chełmińska (2006 rok)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-04 10:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Artykuły zapowiadają się bardzo ciekawie.

Okładka wygląda tak:
Image

Cena w wydawnictwie 72 zł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-04 14:32 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Trochę drogo. Ciekawi mnie co piszą o zamku w Lędyczeku (Lędyczku?).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-04 15:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
giekaa Wrote:
Trochę drogo. Ciekawi mnie co piszą o zamku w Lędyczeku (Lędyczku?).

Dzwoniłem do Tomka Ciasnochy. O tym artykule, który ukazywał się, ukazywał i nie mógł ukazać słyszałem od paru lat ;) Wspominałem chyba o tym kiedyś jeszcze na liście mailingowej. Zostało wreszcie zlokalizowane miejsce w którym istniał zamek. Jak mówi Tomek to bardziej informacja 2-3 strony o badaniach niż artykuł i to chyba okrojona jeszcze przez wydawcę, skrócona i chyba pozbawiona mapki. Jest tam informacja o lokalizacji oraz opis dwóch wykopanych przedmiotów - miseczki-sosjerki oraz późnośredniowiecznego topora.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-04 21:57 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Lędyczek, Wąwolnica, Widoradz, Pień, Świecie, wieża w Podzamczu, artykuł Kajzera - to chyba tak specjalnie dla nas pod choinkę przygotowali :faja: Może byłem tak zajęty innymi sprawami, że czegoś nie zauważyłem, ale chyba przez ostatnie kilka miesięcy nic ciekawszego się nie ukazało.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-05 08:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
No i coś o Papowie Biskupim. Ponoć coś gdzieś jakiś czas temu ukazało się o zamku lewobrzeżnym we Wrocławiu, uwzględniającego to co odkopano w czasie prac na Grodzkiej, a także coś o Gromniku. Muszę kiedyś dopaść TC w tej sprawie i przy okazji przekartkować wspomniany wyżej zeszyt naukowy :)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-07 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
A mnie tylko ciekawi, na ile tekst prof. Kutyłowskiej będzie zawierał coś nowego ponad jej wcześniejsze publikacje (np. w Archeologii Polski Wczesnośredniowiecznej) i książkę Katarzyny Pisarek-Małyszek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-12-08 00:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Z racji wielu pytań, pozwolę sobie na subiektywną ocenę tej książki. A w zasadzie kilku artykułów ewidentnie przypisanych tematyce zamkowej.

Od razu trzeba tu wyjaśnić że w publikacjach tego typu, czyli tworzonych jako księgi pamiątkowe dedykowane konkretnym osobom - w tym przypadku prof. Andrzejowi Nowakowskiemu, wybitnemu bronioznawcy - tematyka artykułów często zbliża się do zainteresowań jubilata. Często też "wypełnia" się taką pozycję lżejszymi lub powstajacymi okazyjne artykułami.

Ze spisu treści już widać że ta książka złożona jest z kilku wiodących tematów. A mianowicie: o militariach; o architekturze; artefaktach kulturowych oraz o historii, szczególnie średniowiecznej.

Nie będę tutaj odnosił się do wszystkich artykułów, a tylko do kilku o kierunku zamkowym.

Pierwszy o którym chciałem napisać to pochodzący z "działu" bronioznawczego" artykuł Anny Marcinak-Kajzer, który dotyczy wydobytego w czasie badań na zamku w Narzymiu, noża, a właściwie jak się okazuje po analizach, średniowiecznego puginału, czyli noża bojowego. Całkiem nieżle zachowanego z rękojeścią z poroża przymocowaną nitami i bardzo dokładnie ponawiercana rzędami dziurek o średnicy 0,1 cm w regularnych 2 milimetrowych odstępach. Puginał ten jest datowany najpóżniej na koniec XV w. W tym artykule część tekstu poświecona jest również samym badaniom i wnioskom po nich. Nie będę tu tego cytował. Napisze tylko jak prezentował sie obiekt w swietle badań.
Kopiec z pierwotną rezydencją powstał w 2 poł. XIV . Powstała tam wówczas okrągła, kamienno-ceglana wieża z towarzyszącymi obiektami drewnianymi. W wyniku zniszczenia na przełomie XV i XVI w. obiekt został odbudowany, przy równoczesnym powiększeniu plateau i i rozebraniu wieży. Powstał murowany zameczek, składajęcy się z budynku bramnego, dwóch domów i czworobocznej wieży.

Artykuł Adama Chęcia, jest typowy dla tego badacza, znanego z podobnego już ujmowania poszczególnych elementów zamków krzyżackich w innych artykułach. Jako recenzja niech wystarczy tylko pierwsze zdanie z tego artykułu: "Na terenie dawnego państwa zakonnego w Prusach znajduja sie liczne przykłady budownictwa obronnego". Jest jeszcze mylne przypisanie planu zamku w Człuchowie Steinbrechtowi (1920), zamiast Tomaszowi Torbusowi (1998). Chociaż ciekawie prezentowane są przykłady relacji miasto-zamek, np w Rogoźnie czy Sztumie.

Bardzo ciekawie, chociaż już w innych miejscach prezentowane wiadomosci podaje w swoim artykule o krzyzackich warowniach drewniano-ziemnych - Dariusz Poliński. Autor analizuje obiekty w Kwidzynie, Rogoźnie, Podzamczu, Weklicach, Stary Dzierzgoniu, Toruniu, Pokrzywnie, Lipienku, Wieldządzu, Kałdusie, Słupie, Pieniu, Starogrodzie i Golubiu. W niektórych przypadkach z odniesieniem do wczesnych elementów murowanych. Ten artykuł zdecydowanie polecam.

Artykuł Leszka Kajzera jest na bardzo dobrym poziomie, jak zwykle, chociaż taki bardziej refleksyjno-porównawczy.


Kolejny "artykuł" mogę nazwać kuriozalnym. Autorzy Tomasz Ciasnota i Krzysztof Wachowski o zamku w Lędyczku piszą tylko w kilku zdaniach, bez dokładnego umiejscowienia, planu czy innych porządanych danych. Zresztą innych nie mogło być, ponieważ artykuł, opisuje nie odkrycia archeologiczne, lecz przypadkowe odkrycie topora i sosierki (niestety bez zawartości :wink: ), wypłukane przez deszcz ze ściany rowu strzeleckiego z 1945 r. Tylko po co do dwu stronicowej informacji aż dwu ludzi. Przypomniał mi sie kawał z brodą, o ilości ludzi potrzebnych do wkręcania żarówki.


Andrzej Janowski przedstawia poszukiwania grodu "castrum Ruth" na ziemi chełmińskiej indentyfikowany z grodziskiem w Sarnowie.

Marcin Wiewióra prezentuje badania na zamku w Papowie, w sposób dość ogólny - 10 stron + 4 kolorowe zdjęcia. Przedstawia ogólną historia zamku, opis zamku wg dotychczasowej ogólnie znanej wiedzy. Same badania (9 wykopów) prezentowane są bardzo powierzchownie. Jest plan zamku Steinbrechta z 1888 roku, i autorski plan zamku, ale bardzo uproszczony z naniesionymi wykopami. Niestety bez próby umiejscowienia odkrytych murów.

Mieczysłąw Haftka opisuje dawne badania w Podzamczu koło Kwidzyna, szczególnie badania Heyma z l. 1926-28, swoje z l. 1967-68 i 1994-95. Ilustracje tylko archiwalne (przedwojenne). Wieża oczywiście drewniana.

Bardzo ciekawy, ale poboczny artykuł Blombergowej o pilkalniach litewskich, czyli kopcach obronnych (swego rodzaju grodziskach) na Zmudzi badanych przez Ludwika Krzywickiego na poczatku XX wieku.

I na koniec Irena Kutyłowska z artykułem o Wąwolnicy. Powiela wczesniejsze publikacje na ten temat. Chociaż sam artykuł jest również poświecony znalezionym tam militariom - bełtowi kuszy i gwiażdzistej odtrodze.

To tyle. Koniec.

Tylko ta cena :(


Ostatnio edytowano 2008-03-25 12:40 przez Waldek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-21 12:40 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Cena spada, teraz 65 zł http://www.kopernikanska.pl/prod_71660_ ... ojsko.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-03-22 09:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Właśnie, warto odczekać jakiś czas. Ja wczoraj dostałem paczuszkę z Torunia z wcześniejszymi tomami po 7 i 10 zł za sztukę a na allegro chodzą po 29 :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2008-03-22 11:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-26 08:50
Posty: 990
Lokalizacja: Grudziądz
W nawiązaniu do postu Waldka i recenzji artykułu Adama Chęcia

Wrote:
"Artykuł Adama Chęcia, jest typowy dla tego badacza, znanego z podobnego już ujmowania poszczególnych elementów zamków krzyżackich w innych artykułach. Jako recenzja niech wystarczy tylko pierwsze zdanie z tego artykułu: "Na terenie dawnego państwa zakonnego w Prusach znajduja sie liczne przykłady budownictwa obronnego". Jest jeszcze mylne przypisanie planu zamku w Człuchowie Steinbrechtowi (1920), zamiast Tomaszowi Torbusowi (1998). Chociaż ciekawie prezentowane są przykłady relacji miasto-zamek, np w Rogoźnie czy Sztumie".


A. Chęć napisał do Rocznika Grudziądzkiego, t.16, s.267-272 artykuł "Gdanisko zamku w Grudziądzu", nawet nie dotykając terenu łopatą archeologiczną. Z artykułu tego można się dowiedzieć, jakie były wymiary gdaniska. Nawet starał się ustalić wygląd kabin. Natomiast gdanisko przy Bramie Zamkowej przedzamcza, faktycznie nadal istniejące po przebudowach uznał za fikcję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2008-03-23 00:08 
Witam, sam zajmowałem się kiedys zamkiem w Lędyczku i warownią w Pieniu. Dlatego chętnie zapoznam się z tymi artykułami. Recenzja tego co napisano o Lędyczku studzi moje oczekiwania :). Osobiscie uważałem że byl na kopcu w centrum wsi, który rozwieziono w XIX w. Jesli lokalizacja opiera się tylko na znalezisku topora to chyba jedank jest to na wyrost.
Pień zapowiada się obiecująco na dalsze badania, choć miałem nadzieję że było tam cos murowanego jako w siedzibie prokuratora ale to nic. O wieżach drewnianych w państwie zakonnym wiadomo przecież niewiele.
Lukasz


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL