Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-13 23:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Panowie - co z następnymi tomami ? Dzieje się coś w tym względzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-13 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Świdnickie jest na ukończeniu, ale pamiętając sytuację z poprzednią częścią, to wydaje mi się, że pewnie ostatecznie termin ukazania się na rynku będzie przypadał na wiosnę 2011 r. Jak spotkam się w najbliższym czasie z Panią Chorowską zapytam jak się mają sprawy. Ostatnim razem rozmawiałem z nią o kolejnym tomie tej publikacji gdzieś w marcu lub nawet wcześniej. Mówiła tylko o masie materiału do opracowania i o tym, że prace z konieczności muszą iść wolno, bo autorów jest tylko czwórka, każdy ma na głowie ileś tam innych przedsięwzięć i zobowiązań, w tym pracę dydaktyczną na uczelniach, a obiektów do opisania zamiast ubywać przybywa. Zresztą nawet nie wiem, czy wniosek o nowy grant już został wysłany, a jeśli tak - to czy go już rozpatrzono. W każdym razie należy się spodziewać raczej pozytywnej odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-13 23:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-12-21 16:38
Posty: 30
Lokalizacja: Kraków
Dziękuję za wyczerpującą i rzeczową odpowiedź. Czekam cierpliwie dalej. Mam pytanie: Chodzi o książkę Pani Chorowskiej "Rezydencje średniowieczne na śląsku" , książka już niedostępna. Bardzo chętnie zakupiłbym choćby pdf tej pozycji - mam jakąś szansę ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-14 00:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Ha, pytałem parę miesięcy temu Panią Chorowską czy ma na zbyciu jakieś egzemplarze autorskie, bo chciałem komuś sprawić niespodziankę, ale się okazuje, że nie, nie ma na to szansy. PDF chyba nie istnieje. O ile dysponuję PDF-em tomu poświęconego księstwu jaworskiemu serii "Zamki i dwory obronne w Sudetach polskich" ( bo miałem tą przyjemność i szczęście, że dołożyłem swą cegiełkę do tego dzieła ), o o jakiejś kopii cyfrowej książki Chorowskiej z 2003 r. nic mi nie wiadomo. Mogę co najwyżej zaproponować przesłanie ksero.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2010-07-14 00:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Odkupić? Hm, mogę Ci ów PDF przesłać na płycie, oczywiście do własnego użytku. tu nie ma mowy o płaceniu zań. Ale skan jest kiepskiej jakości, więc plany wychodzą tam raczej marne. Do tego PDF-a mogę dorzucić - także do własnego użytku - folder z planami większości zamków ujętych w książce Chorowskiej z 2003 r. Są to dość dobrej jakości pliki, często TIF-y lub Mapy Bitowe, w przyzwoitej rozdzielczości. Podaj tylko adres. Wysyłka nastąpiła by pewnie w przyszłym tygodniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-11-24 10:56 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Trochę już czasu upłynęło. Kroi się jakiś następny tom, czy nie ma na to szans?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-11-24 14:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Sytuacja jest tu zmienna, autorzy co pewien czas starają się o kolejne granty, ale z tego co wiem dotychczas prośby te/wnioski były odrzucane. Jeżeli się coś ruszy to następny będzie tom o Łużycach, z tymże nadmienić muszę, że wszyscy autorzy mają swoje własne przedsięwzięcia wydawnicze i badawcze. M. Chorowska chyba już ukończyła lub kończy swą książkę o kamienicach w Świdnicy do początku XVII w. ( zapowiedzianą jako będąca w druku w artykułach sprzed 5-6 lat bodajże... ), a A. Kwaśniewski jest na finiszu swej habilitacji, która zapewne po ukończeniu i zdaniu chyba również ukaże się drukiem.
Tak więc na razie nie zanosi się na prędkie przyspieszenie prac. Natomiast do przodu postępuje szereg drobniejszych przedsięwzięć indywidualnych, którym kibicuję i które dadzą na pewno ciekawe efekty, takich jak prace P. Błoniewskiego, M. Legut i A. Wilczyńskiej. Ale o tym może szerzej kiedy indziej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-11-24 22:57 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
Mogę lekko rozwinąć swoją część. Robię właśnie doktorat pt. "Zamki rycerskie księstwa świdnickiego" pod kierunkiem p. prof. Chorowskiej. Na pewno wyniki przeprowadzonych badań mają być użyte w przyszłym tomie o księstwie świdnickim, a wyszło kilka "nowych" obiektów o metryce średniowiecznej.
Niestety, jak już wspomniał Jerzyk, wydanie całej serii rozbija się o kasę, bo materiału jest już całkiem sporo, na co najmniej dwa tomy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-11-25 09:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Czyli nie ma na co liczyć, skoro nie ma kasy.
A habilitacja A.Kwaśniewskiego jest na jakieś tematy zamkowe, czy coś innego?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-11-25 12:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie wprost zamkowe - dworsko-rezydencjonalne. Dwory, pałace, wille na Śląsku i w naszej części Europy - gdzieś od poł. XVI do poł. XVIII w. chyba, pod względem przemian funkcji i treści ideowych. To badacz o innych zapatrywaniach, innych zainteresowaniach niż M. Chorowska. Oni wszyscy ( mam na myśli autorów ) są z innej bajki i nawet teraz trochę się uśmiecham, kiedy uświadamiam sobie, że takich czterech oryginałów zebrało się do napisania takiej książki. Szczerze powiedziawszy - gdyby tylko było jakieś źródło finansowania sam bym chętnie skrzyknął paru ludzi ( Paweł, Piotrek, Marysia Legut, Ala Wilczyńska, Przemek Nocuń oraz inni ) i zabrał się do pisania następnego tomu, a najlepiej zupełnie nowej serii, o zmienionej koncepcji. Formuła książki wg mnie jest zła, szata graficzna w ogóle do odrzutu, brak przypisów lub chociażby odnośników bezpośrednio za konkretną informacją co najmniej bardzo utrudnia "pracę z tekstem", sama idea stworzenia pracy, która porusza się w takich podwójnych, zmieszanych ramach - na obszarze Sudetów ale jednocześnie w granicach księstw jest mym zdaniem zupełnym nieporozumieniem - pomysł ten wprowadza fałszywą perspektywę, ale wiem, że tutaj chodziło o spełnienie pierwotnych założeń grantu. W istocie jednak należałoby może zacząć od suplementu do tomu już wydanego, bowiem oprócz rosnącej liczby obiektów wychodzą także błędy, które należałoby sprostować, choć nigdy nie są one bardzo rażące i dotyczą - można powiedzieć - "szczegółów". Mimo to hasło o Miedziance od samego początku podawało błędne informacje, a teraz, po paru latach można powiedzieć o tym zdecydowanie więcej. Bardzo kuleją w wydanym tomie kwestie interpretacji przekazów źródłowych z Landbuchów: pewne propozycje przedstawione np. w haśle o Sokolcu są zupełnie chybione, a w innych punktach błędnie utożsamia się ród rycerzy "z Łąki" ( von Wiese/von der Wiesen ) z członkami rodu Czirnów. Wątpliwości a przynajmniej potrzebę dyskusji budzi datowanie i analiza stylistyczna wykusza kaplicznego na Chojniku. Mój problem z tą książką polega właśnie na tym, że autorzy z pewną dezynwolturą poruszają się po obszarach gałęzi nauk, które nie są dla nich macierzyste ( historia, historia sztuki ). Bardzo by się przydał mediewista w zespole; to jak tego typu książkę od strony historycznej pisać pokazał doskonale Artur Boguszewicz, który w historii Śląska i źródłach do niej orientuje się znakomicie, budując bardzo ciekawe, przekonywające częstokroć hipotezy. Od strony historyczno-sztucznej sprawę poprawiłyby prowadzone w szerszym zakresie konsultacje z historykiem sztuki średniowiecznej i wczesnonowożytnej, ale dobrej klasy i obeznanym z tymi obszarami, czyli np. z Jackiem Witkowskim czy Romualdem Kaczmarkiem ( Pana B. Czechowicza, mimo całej sympatii i dużego uznania jednak bym nie polecał ).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-18 23:27 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Dalej nic nie drgnęło?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2015-10-19 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Prace nad kolejnymi tomami trwają raczej w sposób 'podskórny': pierwsza w kolejności ma być część poświęcona Łużycom. Jest napisany wstęp, omawiający zagadnienia historyczno-osadnicze, autorstwa Krzysztofa Fokta. Wykonano kilka objazdów i pomiarów obiektów, potrzebna jest jednak duża doza czasu, by te zaawansowane prace doprowadzić do końca. Przede wszystkim zaś fundusze, a jak wspominałem - wniosek o grant swego czasu został odrzucony, przy uzasadnieniu brzmiącym "dziś prace o charakterze katalogowym to przeżytek, winniśmy pisać syntezy"........
Nade wszystko myślę jednak, że nie ma sensu kontynuować tej serii w postaci ściśle określonej w tomie pierwszym. Potrzebna jest gruntowna korekta historyczna, wprowadzenie przypisów, a przy tym warto chyba zmienić układ typograficzny. Charakter książki na poły popularnej, a na poły specjalistycznej był wg mnie zupełnie chybiony i powodował tylko niedogodności w korzystaniu z dzieła zarówno w gronie fachowców (mających problem z odszukaniem podstawy danego twierdzenia), jak i amatorów (dla których tworzone są znacznie bardziej komplementarne i przystępne publikacje). Jednym i drugim zaś chyba przeszkadzały ilustracje, niepotrzebnie wielokrotnie sprowadzane na margines i/lub zminiaturyzowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL