Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-05-10 12:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Witam,
polecam Atlas zabytków Polski wydawnictwa Carta Blanca. Miałem go ze sobą na Szlaku Piastowskim i mało który zabytek nie był tam naniesiony i krótko opisany. Daje świetny pogląd na to co w najbliższej okolicy jest godne obejrzenia.

http://www.cartablanca.com.pl/sklep/pro ... cts_id=166

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-10 16:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Hmm, ja zaposiadam atlas zabytków architektury PWN - są w nim notki dotyczące 13000 tys. zabytków w 7,5 tys. miejscowościach, ale nie przyszło mi na razie do głowy zabierać go w podróż. Z tym, że ten ma blisko 700 stron ok 17x32 cm. Ciekawe jak wypada porównanie.

Dodane po 6 minutach:

Hmm, np o ruinach zamku w Orłowie Murowanym nie ma w moim ani słowa... W Rachaniu jest tylko kościół... Kryłów też posiada wyłącznie kościół... Zamki potraktowano po macoszemu
:cry:

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-10 17:57 
Longmannn Wrote:
Hmm, ja zaposiadam atlas zabytków architektury PWN - są w nim notki dotyczące 13000 tys. zabytków w 7,5 tys. miejscowościach, ale nie przyszło mi na razie do głowy zabierać go w podróż. Z tym, że ten ma blisko 700 stron ok 17x32 cm. Ciekawe jak wypada porównanie.

Dodane po 6 minutach:

Hmm, np o ruinach zamku w Orłowie Murowanym nie ma w moim ani słowa... W Rachaniu jest tylko kościół... Kryłów też posiada wyłącznie kościół... Zamki potraktowano po macoszemu
:cry:


Tez to posiadam, a wspomnianych przez Ciebie obiektów nie ma z prostej przyczyny, one nie są zabytkami architektury. Nie biore tego w trasy gdyz czasem niektóre zamki sa określane jako pałace czy dwory, więc wyszukiwać jest cięzko. Miła niespodzianka był np fakt, że taki sobie dwór w obronny w Zgłobieniu jest na liście.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-10 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Becik Wrote:

Tez to posiadam, a wspomnianych przez Ciebie obiektów nie ma z prostej przyczyny, one nie są zabytkami architektury.

:shock:
Może zadam głupie pytanie - to w takim razie czym są ?

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-10 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Tez mam te PWN-owska cegle dwureczna :)
Atlas Carty to co innego, to poprostu atlas z mapami z naniesionymi atrakcjami przy ktorych sa krotkie notki w stylu: Klasycystyczny dwor z XIX w. Zaleta jest to, ze mozna w sekunde zorientowac sie czy warto odbic ze szlaku gdzies w bok do jakiegos kosciolka czy dworku.

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-10 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Becik Wrote:

Tez to posiadam, a wspomnianych przez Ciebie obiektów nie ma z prostej przyczyny, one nie są zabytkami architektury. Nie biore tego w trasy gdyz czasem niektóre zamki sa określane jako pałace czy dwory, więc wyszukiwać jest cięzko. Miła niespodzianka był np fakt, że taki sobie dwór w obronny w Zgłobieniu jest na liście.


Jak to nie są? Oczywiście, że są, po prostu ten atlas jest lekko niekompletny :D
Są tam też zabawne sytuacje, że lubelskie koscioły w tzw. typie lubelskim są określane tak różnie, że aż dziw bierze. Jeden jako barokowy, drugi jako późnorenesansowy, jeszcze inny jako manierystyczny - a wszystkie niemal z tej samej sztancy :D
Co do tego carta blanka, chętnie bym zobaczył okolice Lublina - wtedy bym wam powiedział, co o nim sądzę, a gdyby każdy z nas w ten sposób przejrzał znane sobie okolice i rodzaje zabytków, to moglibyśmy zrobić konkretną recenzję, czego brakuje, a co jest źle opisane (np. aż rzuca się w oczy brak pałacu w Kozienicach, czy błąd w datowaniu koscioła w Bobrownikach koło Dęblina - o, bagatelka, 150 lat...)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-11 09:21 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Nie są zabytkami architektury? :)

Jeżeli chodzi o Śląsk to najlepszą rzeczą jaka wyszła jest książka "Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk"

http://www.sklep.architekci.pl/go/_info/?id=740

Natomiast jeśli chodzi o atlasy i mapy to niebieskie mapy PPWK są moim zdaniem podstawą podczas wycieczek, ze względu na lokalizację dworów(chociaż wiele tam oczywiście braków znaleść można).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-11 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Co do PWN-owskiej cegly, to jakbym mial ambicje wydac cos takiego, to wydalbym w czesciach i dal zdjecie najwazniejszego zabytku lub kilku w danej miejscowosci. Wiem, ze to by kosztowalo, ale dopiero takie cos mialoby prawdziwa wartosc.

Dodane po 2 minutach:

hubertkm Wrote:
(np. aż rzuca się w oczy brak pałacu w Kozienicach, czy błąd w datowaniu koscioła w Bobrownikach koło Dęblina - o, bagatelka, 150 lat...)


To przyklad, czy faktycznie tego nie ma w Carcie?

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-11 10:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Nie ma - akurat mówię o stronie prezentowanej w linku, jaki dodałeś.

http://www.cartablanca.com.pl/sklep/ima ... dowka4.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-05-18 14:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 11:13
Posty: 898
Lokalizacja: Marki/Mazowsze
Rozmawiałem z ludziem z wydawnictwa Carta Blanca na targach w W-wie. Powiedzial, zeby przesylac kazda uwage, obiecuja kazda naniesc :)

_________________
Tomekk vel Smok Miguś
------------------------------------
Motto autorów przewodników:
"...polecam ten przewodnik, przypuszczam nawet, iż autor był w Turcji, a to pomaga..."

http://www.kasztel.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 305 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL