Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-02-21 01:10 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Wg informacji która otrzymałem od dr Dominika Nowakowskiego z Wrocławia , byc moze jeszcze w tym roku ukaże się jego monografia archeologiczno-historyczna zamków księstwa głogowskiego. Obecnie praca ma trafić do komisji wydawniczej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Longmannie coś o tym wiesz?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-02-21 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Waldku, niestety nic o tym nie słyszałem, spróbuję kogoś zapytać.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2008-11-05 19:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Dominik Nowakowski, Siedziby książęce i rycerskie księstwa głogowskiego w średniowieczu, Wyd. Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Wrocław 2008 Nakład 500 egz.

Dysertacja doktorska będąca syntezą średniowiecznego budownictwa obronno-rezydencjonalnego rycerstwa i książąt na terenie płn. części Śląska - księstwo głogowskie.

Praca z wykorzystaniem materiałów archeologiczno-architektonicznych oraz źródeł pisanych, także niepublikowanych.

Składa się z: 641 stron tekstu, 9 rozdziałów tematycznych, katalogu siedzib książęcych (44 obiekty), katalogu siedzib rycerskich (229 obiektów), bibliografii, indeksu geograficznego i imionowego.

Książka zawiera 209 rysunków i zdjęć + 2 mapy.

http://www.allegro.pl/item473405258_now ... wskie.html

Wydaje się być dość ciekawą publikacją i obszerną. Czy ktoś z szanownych kolegów już ją posiada? :D

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:03 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Już wyprzedana...

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 21:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 01:50
Posty: 154
Lokalizacja: Katowice i Kraków
Ja posiadam (nawet z dedykacją :) ).
Kawał dobrej roboty. Polecam, jeśli jest gdzieś jeszcze do dostania.

_________________
Przemek
http://www.wiezasiedlecin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 22:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
mnie się udało dostać :) jako ostatniemu z tej aukcji :) będzie lekturka......


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-05 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Zazdroszczę dedykacji. Skoro Pan Nowakowski to znajomy Krzysztofa Jaworskiego to nie powinno być trudności by wybrać się na Szewską czy Więzienną i też postarać się o wpis. Spis treści i podana ilość pozycji w katalogu robią wrażenie dość intrygujące. Do tej pory - poza uwagą Waldka - nic nie wiedziałem o Panu Nowakowskim. Trzeba będzie się nim zainteresować. Widać właśnie się pojawia kolejna osoba, która może się wydatnie przyczynić do odnowy bądź co bądź podupadłego od kilkudziesięciu lat wrocławskiego ośrodka badań 'zamkowych'. Pewnym paradoksem dla mnie jest to, że największe triumfy na tym polu święcą badacze z Łodzi. Wrocław stanowczo nie wykorzystywał od wielu lat swych możliwości i szans. Miedzy innymi dzięki Pani Chorowskiej a także Panu Mruczkowi, Kwaśniewskiemu, Buśce, Boguszewiczowi, Jaworskiemu i innym coś się zmieniło w ostatnich latach. Pan Nowakowski to zdaje się rówieśnik Mruczka - zatem kolejne pokolenie trzydziestolatków nareszcie wkracza na scenę.
Uwaga natury graficznej co do książki: tragiczna okładka, ale to typowe dla strony artystyczno-estetyczno-edytorskiej wydawanych w Polsce książek z dziedziny historii sztuki i architektury. Jakże ja ubolewam, że polscy wydawcy jak i autorzy nie biorą przykładu z publikacji niemieckich lub niektórych czeskich. W tym względzie panuje u nas ciągle tragedia. Niestety książka o zamkach sudeckich - jaka ukaże się w partiach począwszy od 1 tomu jeszcze w tym roku - będzie miała tylko trochę lepszą mym zdaniem ale niestety ciągle 'tradycyjną; i stosunkowo nieciekawą okładkę.

Dodane po 2 minutach:

I jeszcze co do aukcji - pozycja rzeczywiście poszła na pniu. Dziwne, że poza tą już zakończoną aukcją na allegro - sądząc po wynikach poszukiwań w google - nie da się jej gdzie indziej dostać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 00:19 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Dominik Nowakowski jest obecnie w Berlinie i będzie tam przez rok. Więc o autograf będzie trudno.

Ja jestem bardzo zadowolony że ta książka się w końcu ukazała. Może to zdopinguje Boguszewicza do wydania swojej. Przecież jak widać można! Kiedyś również Roland Mruczek miał wydać swoją pracę doktorską o wieżach na Śląsku, ale jak później powiedział że "skoro Chorowska wydała swoję to on już nie musi". Jest to błędne myślenie ponieważ Mruczek jest archeologiem i ta perspektywa była by również mile widziana.

Co co książki Nowakowskiego to mam jednak pewne zastrzeżenia natury technicznej. Zastanawiam się jak wyglądałaby ta książka gdyby nie wcześniej wydana praca Kąsinowskiej o rezydencjach powiatu nowosolskiego i takiej makabrycznie już starej 2-tomówki "Studia nad początkami i rozplanowaniem miast nad środkową Odrą". Ponieważ książka Dominika zawiera olbrzymią masę ilustracji z tych publikacji. Szkoda, bo warto by było odświerzyć te plany.
Poza tym myślę że ksiażka ta jednak cierpi na brak planów wielu obiektów, tutaj w ogóle nie zilustrowanych, a bardzo często jeśli już to dość archaicznymi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 00:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Wrocławscy akademicy ( i studenci i wykładowcy ) powinni chyba wystosować jakiś apel czy ultimatum do Boguszewicza: mieć tak fantastyczną wiedzę, pracę i umysł a nie wykorzystać tego i nie wydawać drukiem swej najważniejszej pracy to - wielka 'zbrodnia'.
Co do Mruczka - sam nie wiem skąd takie słowa w jego ustach. Miałem okazję wiele razy z nim gadać i współpracować - to co on zbadał i czym się zajmuje to w zasadzie w znacznej mierze inne tematy i obiekty, niż te opisane przez Chorowską, zatem nie tylko sposobem ujęcia ale i nawet tematycznie praca taka by się nie dublowała z ustaleniami Chorowskiej. Ja czekam jeszcze na inne opracowanie jakie Mruczek zapowiada z Chorowską już od pewnego czasu - zdaje się 2 lat - chodzi o książkę o średniowiecznych kamienicach w Świdnicy a być może i na całym Śląsku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 11:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Są jeszcze 4. http://www.allegro.pl/item476554766_now ... wskie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-06 14:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Zostały 2 :)

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-07 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
Odebrałem dzisiaj książkę dla siebie i Radka :) Egzemplarze pochodzą od osoby blisko, albo jeszcze bliżej związanej z autorem ;)

Tak przy okazji wstąpiłem do księgarni na Kuźniczą i zanabyłem ostatni egzemplarz Gromnik - z dziejów zasiedlenia i zagospodarowania szczytu - red. K. Jaworski, W-w 2007

A że pomyślałem o kolegach, więc kupiłem również przedostatni egzemplarz :) Więc gdyby ktoś chciał... Cena niewygórowana 27 zł + koszt przesyłki. No chyba, że ktoś ze Śląska - za 3-4 godziny tam jadę ;)

Dodane po 3 minutach:

Nawiasem mówiąc zrobiliśmy autorowi książki o zamkach rycerskich ruch w interesie - naliczyłem, że przynajmniej sześć osób od nas z forum ją zanabyło ;) - lepiej orientowałem się w nazwiskach i nickach niż osoba sprzedająca ;)

Dodane po 41 minutach:

Gromnik dla ZeroJeden :)

Dodane po 20 minutach:

Becik właśnie napisał, że "tytułowa" książka do zanabycia bezpośrednio w wydawnictwie po 45.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-07 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-28 15:58
Posty: 422
Lokalizacja: Wroclaw
ja odebrałem dziś za siebie i za jurka :) również od tej Pani :) po szybkim przejrzeniu- bardzo fajnie, teraz zabieram się za lekturę......


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-08 01:49 
Offline

Dołączył(a): 2008-04-09 02:24
Posty: 38
Lokalizacja: Włocławek/Bydgoszcz
Są kolejne egzemplarze do nabycia, już tylko 4 z 5...
http://www.allegro.pl/item477735055_now ... wskie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-08 15:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ja już mam od Wojtka prosto z Wrocka :) Zapowiada się ciekawie. Książki idą jak świeże bułeczki :)

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 12:03 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-09 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 16:06
Posty: 1603
Lokalizacja: Wrocław
PiotrekB Wrote:
ja odebrałem dziś za siebie i za jurka :) również od tej Pani :)
Pani jest również współautorką Dziejów zamku w Chudowie sprzed paru lat.

_________________
z uwagi na wzrost można się do mnie zwracać per "wasza wysokość", ew. "wasza długość"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL