Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-12-20 23:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Drodzy bracia (i siostry) w kastellomanii, w naszym pięknie położonym nad Wisłą kraju, stał się cud. Po latach, a nawet dziesięcioleciach, środowisko naukowe poczuło się trochę odpowiedzialne za lata ciężkiej pracy w wykopach wąskoprzestrzennych, jak też innych badaniach - sondażowych, ratowniczych i stacjonarnych, i zaczęło publikować te materiały. I to jak publikować!!!
Na pierwszy ogień poszedł Lublin, niewiedzieć czemu ale to dobrze.
Praca moim skromnym zdaniem jest bardzo cenna, pięknie wydana, i niedroga.
Wydawnictwo Trio, cena 38 zł, w internecie widziłem nawet 34, ale plus wysyłka.
Mam co prawda pewne wątpliwości zwłaszcza że nie odniesiono się tam do niektórych interpretacji Kutyłowskiej, jak też że zbyt pobieżnie potraktowano architekturę późnośredniowieczną, ale w końcu to książka o wczesnymśredniowieczu. Mam też pewny dyskomfort czytając którąś tam zmianę koncepcji pierwotnego wjazdu na gród lubelski, ale co tam - KUPIŁEM i wam polecam.

Lublin wczesnośredniowieczny
Studium rozwoju przestrzennego. Osada - miasto; Gród - zamek.



autor: Andrzej Rozwałka, Rafał Niedźwiadek, Marek Stasiak

Wydawnictwo z nowej serii: Origines Polonorum – Tom I

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej; Instytut Archeologii i Etnologii PAN

rok wydania: 2006; ilość stron: 270; format: A4; oprawa: twarda lakierowana

Spis treści

Rozdział I. Stan badań nad średniowiecznym Lublinem 15
Rozdział II. Warunki naturalne kształtowania się lubelskiego zespołu osadniczego 35
1. Ogólna charakterystyka ukształtowania terenu 35
1.1. Budowa geologiczna 36
12. Hydrografia 37
1.3. Gleby 38
1.4. Podsumowanie 39
2. Zespół wzgórz aglomeracji lubelskiej — próba rekonstrukcji pierwotnej morfologii 40
2.1. Ukształtowanie Wzgórza Czwartkowskiego 40
2.2. Ukształtowanie wzgórz Grodzisko i Białkowska Góra 43
2.3. Rekonstrukcja pierwotnego ukształtowania Wzgórza Staromiejskiego 47
2.4. Ukształtowanie wzgórza Żmigród 51
2.5. Rekonstrukcja ukształtowania Wzgórza Zamkowego 52
2.6. Podsumowanie 56
Rozdział III. Zarys przemian osadniczych wokół aglomeracji lubelskiej w pradziejach
i we wczesnym średniowieczu 59
Rozdział IV. Lublin w okresie przedpiastowskim 69
1. Zespół grodowy na Wzgórzu Staromiejskim 69
2. Żmigród 75
3. Czwartek i wzgórze Grodzisko 77
Rozdział V. Lublin wczesnopiastowski od około X do połowy XII wieku 81
1. Zaczechowiański zespół osadniczy do połowy XII w. 81
1.1. Gród na wzgórzu Grodzisko pierwszym lubelskim grodem okresu państwowego 81
1.2. Osady podgrodowe na Czwartku, Białkowskiej Górze i Rajdowie w X-XI w. 84
1.3. Najstarszy kościół pozagrodowy i osada targowa na Czwartku 86
2. Osadnictwo na Wzgórzu Staromiejskim i na Wzgórzu Zamkowym 91
Rozdział VI. Lubelski zespół osadniczy w okresie od polowy XII do połowy XIII wieku 95
1. Wzgórze Zamkowe — gród i ośrodek kasztelański 95
2. Wzgórze Staromiejskie podgrodzie z osadą archidiakona 104
Rozdział VII. Lokacja miasta Lublina 113
1. Akt nadania wójtostwa i próba odtworzenia obszaru rozłogów miejskich 113
2. Lokacja Lublina po połowie XIII w. — pierwszy etap rozmierzenia centrum miasta 135
3. Zespół dominikański w strukturze przestrzennej Lublina 148
4. Nadanie prawa magdeburskiego przez Władysława Łokietka w 1317 r.
— drugi etap rozmierzenia miasta 153
5. Kościół farny pw. św. Michała Archanioła 163
6. Wzgórze Zamkowe w okresie lokacji 170
7. Zamknięcie procesu kształtowania miasta lokacyjnego 174
Rozdział VIII. Średniowieczny ośrodek miejski w Lublinie — podsumowanie
(Andrzej Rozwałka) 179
Bibliografia 183
Indeks osób 205
Indeks nazw geograficznych i etnicznych 211
Spis ilustracji i rycin 217

Origines Polonorum to wieloletni program wydawniczy, w ramach którego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej finansuje publikacje cyklu monografii. Prace wchodzące w skład serii to rezultat zrealizowanego przed kilku laty projektu badawczego KBN „Ziemie polskie na przełomie tysiącleci”, który koordynował Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Jego celem było opracowanie i weryfikacja rozpoczętych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. prac wykopaliskowych. W efekcie przeprowadzonych wówczas interdyscyplinarnych badań powstało kilkanaście monograficznych opracowań, pozwalających na dokonanie nowoczesnej interpretacji genezy państwa polskiego. Dopiero teraz, dzięki serii Origines Polonorum, cały ten bogaty materiał źródłowy może zostać udostępniony szerszemu gronu badaczy.
Ze względu na wymóg wysokiego poziomu merytorycznego zgłaszanych do serii opracowań oraz zasadę konkursowego charakteru wszystkich programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej wyboru prac kierowanych do druku dokonuje komisja kwalifikacyjna w składzie: Roman Michałowski (UW), Krzysztof Ożóg (UJ), Jacek Poleski (UJ) oraz Jerzy Strzelczyk (UAM). Funkcję sekretarza naukowego serii powierzono Przemysławowi Urbańczykowi (IAE PAN).
Lublin wczesnośredniowieczny jest prezentacją dotychczas rozproszonych wyników prac archeologów, historyków i konserwatorów architektury, którzy przez wiele lat badali Lublin z okresu wczesnego średniowiecza. Autorzy, aktywni uczestnicy tych badań, ukazują — niekiedy w nowym świetle — warunki naturalne oraz etapy funkcjonalno-przestrzennych przekształceń miasta od VI do XIV w., co stwarza możliwość weryfikacji obrazu początków lubelskiego zespołu osadniczego — ważnego ośrodka na wschodniej rubieży państwa piastowskiego.


Ale najlepsze jest też przed nami
W druku
Kołobrzeg — wczesne miasto nad Bałtykiem, red. L. Leciejewicz, M. Rębkowski
W przygotowaniu
Przemyśl wczesnośredniowieczny, red. E. Sosnowska
Kolejne tomy
Płock przedlokacyjny
Castrum Bitom — ośrodek okręgu grodowego
Wolin — emporium handlowe nad Bałtykiem
Wzgórze Zamkowe w Czersku
Wczesnośredniowieczny gród w Kaliszu
Kruszwica wczesnośredniowieczna
Poznań wczesnośredniowieczny
Gród w Gieczu
Gniezno wczesnośredniowieczne
Ostrów Lednicki we wczesnym średniowieczu
Międzyrzecz wczesnośredniowieczny
Szczecin. Początki i dzieje wczesnośredniowiecznego miasta
Ostrów Tumski we Wrocławiu we wczesnym średniowieczu
Gdańsk wczesnośredniowieczny
Wawel — gród krakowski we wczesnym średniowieczu
Wiślica wczesnośredniowieczna

Image Image Image Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-20 23:50 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Castrum Bitom — "ośrodek okręgu grodowego" - Bytom Dolno czy Górnośląski?


Ostatnio edytowano 2006-12-21 02:13 przez Lukasz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-21 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Oczywiście Bytom Odrzański


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-21 01:58 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-12-12 10:58
Posty: 716
Lokalizacja: Warszawa
za 32,30 jest do odbioru osobistego w warszawie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-30 00:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Bięgnę szukać po księgarniach (oczywiscie nie teraz w środku nocy :D )!!!


Waldku, czy nie wiesz dlaczgeo to sie tak opóźniło? W marcu rozmawiałem z Rozwałką i mówil, ze to wyjdzie w kwietniu - 8 miesięcy poslizgu :D

I tak kupię, ale tak z ciekawosci: czy jest coś na temat fundamentów pod prezbiterium Dominikanów i wieży w klasztorze?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-30 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
O wieży (stołpie) na Górce Dominikańskiej, jest trochę informacji historycznych. Ale z racji że jeszcze dokładnie tej książki nie przeczytałem to trudno mi w tym względzie ją recenzować. Ale wydaje mi się że autor jakoś zręcznie pomija tą kwestię, zaznaczając jednak że o niej wie. Może trzeba dokładnie przeczytać. O ile wiem domniemany stołp - zresztą w planie i wielkości bardzo podobny do wieży w Stołpiu przedstawiła w swojej pracy habilitacyjnej (chyba?) - Irena Kutyłowska. Mam wrażenie że temat jest trochę kontestowany. Ciekawe jest też ewentualne położenie tej wieży wobec topografii Górki, też przypomina Stołpie. Swoją drogą o ile wiem to Dominikanom nie wolno było budować wież w zabudowaniach, także ciekawe właśnie skąd mogła się ta wziąć. Może jak się pisze, dominikanie lubelscy są fundacją książęcą i zostali uposażeni tym terenem wraz z istniejącym stołpem. Załączam plany wież i budowli wieżowych Lubelszczyzny zestawiony przez Kutyłowską, na tle porównawczym. Jak mi się uda to może dołączę jeszcze położenie wieży w zabudowaniach klasztornych.
Image

Dodane po 1 minutach:

Co do terminu wydania to nic nie wiem, skąd to opóźnienie, ale zaczynam się martwić o resztę serii.


Ostatnio edytowano 2007-12-22 15:20 przez Waldek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-30 20:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Czy masz na myśli domniemaną przez Kutyłowską wieżę w miejscu jednej z wież fasady?
Mnie chodzi o to (z Wyborczej):

Wrote:
Bracia do marca odnowią wschodnie skrzydło
Sebastian Luciński 2006-12-26, ostatnia aktualizacja 2006-12-26 19:09

W klasztorze oo. Dominikanów trwa remont. W marcu gotowe będzie wschodnie skrzydło, a do 2010 roku ma być odnowiona ponad połowa klasztoru.
- Już od lat 70. istnieje koncepcja remontu klasztoru, jednak dopiero teraz możemy odnowić tak duży fragment budynku - mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru dominikanów. W tym roku prace remontowe rozpoczęły się z początkiem sierpnia i objęły wschodnie skrzydło klasztoru. - Wszystko wskazuje na to, że do marca przyszłego roku odnowimy cały parter - dodaje. Koszt remontu skrzydła to ponad milion złotych. Dominikanie zebrali połowę pieniędzy, resztę dostali z Urzędu Miasta.

Odnawiane są sklepienia, mury i posadzki na korytarzu oraz we wszystkich salach skrzydła. - Mieszkańcy Lublina, w tym uczestnicy Akademii Złota 9, będą mogli spotykać się w bardziej komfortowych warunkach - mówi przeor.

Remont prowadzony jest pod stałym nadzorem archeologicznym. W trakcie prac archeolodzy z UMCS natrafili na wiele ciekawostek historycznych. - Niedawno odkryliśmy, że w miejscu, gdzie jest teraz sala Unii Lubelskiej, stała w XIII w. baszta mieszkalna - wyjaśnia o. Głubisz. Remont potwierdził też hipotezę, że klasztor wielokrotnie był przebudowywany. - Układ pomieszczeń, okien i przejść był wcześniej inny, znaleźliśmy zamurowane miejsca po oknach. To dowód tego, że niektóre elementy skrzydła były obudowywane niczym sarkofag - tłumaczy przeor. - Niedawno odsłoniliśmy też historyczne fragmenty murów dobudowanych najprawdopodobniej przez króla Kazimierza Wielkiego. Po zakończeniu robót mury będą mogli obejrzeć zwiedzający - dodaje.

Do 2010 roku dominikanie planują odnowić jeszcze m.in. skrzydło zachodnie i północne oraz kaplicę Tyszkiewiczów i nawierzchnię na dziedzińcu. - Potrzebujemy na to ponad 12 mln zł. Naszego klasztoru nie stać na takie pieniądze, dlatego szykujemy wniosek o pozyskanie środków unijnych - wyjaśnia o. Głubisz.


Nie wiem, kto tam prowadziła badania - moze po prostu ksiażka była gotowa i w druku już w momencie prac u Dominikanów? Oczywiscie chodzi o wieżę, nie o basztę - o. Głubisz (lub dziennikarz) widocznie się pomylił :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-30 22:21 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Ta wieża w Kamieńcu Litewskim jest, że tak powiem prawie pusta w środku? To możliwe, że na Rusi potrafili tak budowac już w XIII wieku, a nie potrafilii muratorzy z Niemiec w Legnicy?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-31 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Nie bardzo rozumiem to, co piszesz, Łukaszu. Legnickie wieze, podobnie jak lubelska są znacznie bardziej zawansowane technologicznie - mają sklepione poszczególne kondygnacje, zaś ta kamieniecka tylko stropy. To tylko cylinder muru.
Inna sprawa, że technika budowalana na Rusi stała bardzo wysoko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-31 17:29 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
O ten cylinder mi własnie chodziło. Fakt postawienia wieży o takiej konstrukcji wydaje się świadczyć (może się jednak mylę?), że sztuka budowlana stała tam dośc wysoko. Trudno zresztą umieścić sklepienie w tak "cienkich murach" bo po prostu takie sklepienie działałoby "na zewnątrz" i taka wieża musiałaby się zawalić. Zwracam uwagę, że wiele późniejszych wież w zamkach zakonu krzyżackiego też nie miało sklepień ze względu na obszerne wnętrze na każdej z kondygnacji (np. Człuchów). Pytałem o to że wieża w Kamieńcu z 1288 r. ze względu na obszerność była chyba bardziej praktyczna niż wieża św. Jadwigi z Legnicy sprzed 1241 r.!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-31 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Hubercie, prawdę mówiąc pierwsze słyszę o tym odkryciu. Trzeba poczekać na jakąś publikację, jak to zweryfikują i jakoś przyzwoicie datują to może będzie to mała rewelacja. Ale sam pisałeś że badania były w 2006, a nie ma jeszcze tak dobrze by np taki archeolog, zdążył w tym czasie, inna sprawa to jednak cykl wydawniczy, szkoda ze musiało to umknąć z tej książki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-06 00:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Lukasz Wrote:
O ten cylinder mi własnie chodziło. Fakt postawienia wieży o takiej konstrukcji wydaje się świadczyć (może się jednak mylę?), że sztuka budowlana stała tam dośc wysoko. Trudno zresztą umieścić sklepienie w tak "cienkich murach" bo po prostu takie sklepienie działałoby "na zewnątrz" i taka wieża musiałaby się zawalić. Zwracam uwagę, że wiele późniejszych wież w zamkach zakonu krzyżackiego też nie miało sklepień ze względu na obszerne wnętrze na każdej z kondygnacji (np. Człuchów). Pytałem o to że wieża w Kamieńcu z 1288 r. ze względu na obszerność była chyba bardziej praktyczna niż wieża św. Jadwigi z Legnicy sprzed 1241 r.!

Na pewno bardizje praktyczna w sensie mieszkalnym, ale obronnym mniej,m bo rpzecież bardizje narażona na ogień - to raz, a dwa, zauważ, z ew Legnicy był (i jest) wielki pałac, a w KAmieńcu czy Czartorysku w wieży trzeba było zmieścic i mieszkanie.

Dodane po 2 minutach:

[quote="Waldek"]Hubercie, prawdę mówiąc pierwsze słyszę o tym odkryciu. Trzeba poczekać na jakąś publikację, jak to zweryfikują i jakoś przyzwoicie datują to może będzie to mała rewelacja. Ale sam pisałeś że badania były w 2006, a nie ma jeszcze tak dobrze by np taki archeolog, zdążył w tym czasie, inna sprawa to jednak cykl wydawniczy, szkoda ze musiało to umknąć z tej książki.

Te badania były naprawdę niedawno, tyle że o wieży słyszałem po raz pierwszy jakoś chyba w maju (no ale książka miała wyjść w kwietniu...) Swojądrogąmiałem przez moment nadzieje, ze czekają z wydaniem na sondaże na zamku pryz okazji remontu, ale to chyba jednak nie ta przyczyna opóxnienia ;)

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL