Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zamki nad Renem
PostNapisane: 2006-12-08 19:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-08-09 11:34
Posty: 326
Lokalizacja: Opole
Wrote:
1 grudnia 2006 - 11:43

Strzelczanin Marek Gaworski wydał album o zamkach nad Renem. Teraz szykuje kolejną książkę: o mieszkańcach strzeleckiego zamku.


Marek Gaworski z hrabiną Amelią Castell-Castell, u niej w domu, w Castell. - Bardzo mi pomogła, opowiadając o tamtych czasach i o swojej rodzinie od strony męża. Te historie ukażą się w książce - zapowiada Gaworski. (Archiwum prywatne) Tym razem będzie mało zdjęć, a dużo tekstu. Jakieś 160 stron historii z życia mieszkańców zamku, a przez 700 lat uzbierało się ich niemało. Będzie dużo ciekawostek, np. pamiętnik hrabiny Castell, która nie przebierając w słowach opisuje sytuację w zamku i mieście.

Gaworski znany był dotychczas jako fotograf, autor i wydawca bardziej albumów niż litych tekstów.

- Właśnie skończyłem składanie tej historii w komputerze - opowiada o postępach prac. - I zaczynam zbierać pieniądze na wydanie książki - mówi z uśmiechem. Jest już w tym wprawiony. Będzie to jego 9 pozycja.

Wcześniej były m.in. "Strzelce Opolskie. Miasto i powiat na dawnych pocztówkach”, "Zamki, Pałace i Dwory Ziemi Strzeleckiej”. Były też książki z pocztówkami z okolic Leśnicy i Ujazdu.

Jedno z jego ostatnich wydawniczych dzieci, "Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim”, który wydał latem w nakładzie niespełna tysiąca egzemplarzy, roszedł się w miesiąc. - Planuję dodruk na początku roku, bo pytali o tę pozycję nawet księgarze z Pomorza Zachodniego - Gaworski nie kryje dumy.

Za wydanie tego 112-stronicowej książki o Kamieniu Ząbkowickim otrzymał w październiku od władz tej dolnośląskiej miejscowości tytuł Zasłużonego dla Gminy Kamieniec Ząbkowicki.
Jesienią na rynku polskim i niemieckim pojawił się kolejny jego album "Zamki nad Renem. 128 stron, 40 średniowiecznych zamków, które jako kompleks są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z nich miały tyle szczęścia, że przetrwały wszystkie wojny.

Jeździł nad Ren z aparatem wiosną latem i jesienią, żeby porównać budowle o różnych porach roku. - Wcześniej wystarałem się o pozwolenia od właścicieli tych miejsc, bo wiele jest w prywatnych rękach, do pokazania mi wnętrz - opowiada.

Ku jego zdziwieniu nie robili żadnych problemów i spełniali wszystkie jego życzenia.
Czym różnią się niemieckie zamki od tych, które łapał obiektywem w Polsce?

- Większość z nich jest w świetnym stanie, zadbane, utrzymane, z pięknymi wnętrzami. Jeden ilekroć tam przyjeżdżałem był obstawiony rusztowaniami - opowiada. - W Polsce wiele takich zabytków popadło w ruinę z powodu braku pieniędzy na ich utrzymanie.

Do wydania albumu o nadreńskich zamkach namówił Niemiecki Związek Zamków.
-Odkąd książka pojawiła się na rynku, sprzedający ją Niemcy zorientowali się, że zagląda do nich spora grupa polskich turystów - mówi pół żartem. - Dotychczas chyba nas z tym nie kojarzyli.

Fotografuje od 10 lat. Książki pisze i wydaje od 2. W 2004 roku ukazał się jego pierwszy album. Żeby wydawać kolejne, założył wydawnictwo. Mówi, że robi to, co sprawia mu najwięszą przyjemność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 00:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1894
Lokalizacja: Ząbki
Sorry ale autor już wydał ksiażkę o zamkach ziemi strzeleckiej, wystarczy, bo szkoda tylko papieru.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 13:22 
Waldek Wrote:
Sorry ale autor już wydał ksiażkę o zamkach ziemi strzeleckiej, wystarczy, bo szkoda tylko papieru.


Ale ta nie jest o zamkach tylko o mieszkańcach ;) Dla mnie jest to różnica


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 21:20 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Stąd też ta książka powinna byc polecana na forum "socjologia historyczna" a nie "zamki w Polsce" ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
A dlaczego nie? Przecież zamki można (a może i trzeba) traktować również jako zjawisko socjologiczne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-09 22:20 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Z tą socjologią to żartowałem, bo w takiej publikacji można się raczej spodziewać sentymentalnych bajek dawnych pokrzywdzonych przez los i Armię Czerwoną mieszkańców niż socjologii. Zresztą i tak już mamy doskonałą książkę w części socjologiczną "Zamki i przestrzeń społeczna".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 249 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL