Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-11-24 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
DiG wydał kolejną ciekawą pozycję:
http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=472
O ile nie macie co oczekiwać, że jest tam cokolwiek na temat elementów obronnych, to dekoracje sgraffitowe zamków (Krasiczyna, Janowca itd.) są omówione. A ze pan Rudkowski to głowny znawca tematu w Polsce - tym bardziej warto polecić.
I świetnie, ze wreszcie taka synteza sie ukazała!
Ja czytam z zapartym tchem :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 13:57 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Ale co to znaczy "w Polsce". Ostatnio autorzy są tacy politycznie poprawni, że jak ktoś napisze "w Polsce" to nie wiem czy mogę się tam spodziewać np Zagórza Śląskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Zgodnie z zasadami naszej nauki (raczej przestrzeganym, jeśli chodzi o nowożytników) książka obejmuje Polskę w rozumieniu czasów o których w niej mowa. Ślask jest wspominany raczej jako źródło inspiracji i pole szukania analogii, a nie temat książki. Mam pod ręką - jeśli chcesz wiedzieć, co sie pojawia, to wypisz nazwy miejsocwości, które Cie interesują, a jak rzucę okiem do indeksu w książce i dam Ci znać, czy coś jest.

Dodane po 1 minutach:

I nie o polityczną poprawnosć tu chodzi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 14:24 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Problem w tym, że nie widzę takiego podejścia w innych krajach. Przykładowo na Słowacji, w Czechach.

Kupując ksiażkę o sgraffito oczekuję, że jeżeli coś jest W Polsce to jest tam też np Pomorze Zachodnie. Tak zrobił Guerquin gdy napisał "Zamki w Polsce".

Inaczej jeśli ktoś napisze "Zamki polskie" lub "sgraffito polskie" to jest to jaśniejsze i można oczekiwać pewnego okrojenia terytorialnego.

Interesuje mnie Zagórze, bo właśnie tamtejsze sgraffito bardzo mi sie podoba.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-24 23:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1861
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Dlatego jak chce popatrzeć na sgraffitto, dobrze wykonane i utrzymane, to jadę na Czechy. Na nasz kraj się wypiełem - przypadki konserwacji są tak rzadkie, że jest to aż żałosne.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-25 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Uważaj, Hubercie, bo bardzo często patrzysz w Czechach na dziewiętnastowieczne powtórki wcześniejszych sgraffit, często niezbyt ścisłe, jak dowodzą porównania fotografii sprzed "konserwacji" :D
A jeszcze lepiej zrobili wtedy w Dreźnie na zamku elektorów: sgraffito zastąpili odpowiednio kolorowanymi płytkami ceramicznymi :D

Co do tytułu: brzmi wyraźnie, "polskie sgraffita" - nie w Polsce. Ślask w XVI-XVIII wieku nie należy do poslkiej sztuki (chociaż w XVI to jeszcze niektóe rzeczy niektózy badacze zaliczają, ciekawie zresztą to motywując)
Czechy nie zmieniałyy w histroii granic w taki sposób jak Polska - nie mają takich problemów. Sztuka czeska jest od tysiaca lat w zasadzie na jednym, niewiele zmieniającym się terytorium. Podobnie jak my mają Węgrzy - też nie wiesz nigdy do końca, czy będzie słowacja, Siedmiogród i Chorwacja, czy tylko teren dzisiejszych Węgier. W dziale zagranicznym jest link do ciekawej węgierskiej strony - i tam jest mowa o granicach histroycznych, tak, jakbyśmy my umieszczali zamki kresowe w polskich.

Zagórza niestety ma w ksiażce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-02-20 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-02-11 16:17
Posty: 722
Lokalizacja: Sopot
Rzeczywiście, u nas często się miesza pojęcia i pisząc zamki polskie wymienia się wśród nich zamki krzyżackie, śląskie, zachodnipomorskie (te ostanie z okresu, gdy ziemie te nie miały żadnych związków politycznych z Polską) czy węgierski zamek w Niedzicy. Oczywiście, są na Śląsku zamki polskie, są zamki krzyżackie, które po przebudowie (Golub - Dobrzyń) można umieścić i na liście polskich zamków.
Z Węgrami jest inaczej, bo na przykład wszystkie zamki na Słowacji to są zamki węgierskie z wyjątkiem polskich zamków na Spiszu (Lubowla).
Natomiast pisząc o Czechach pamiętać trzeba, że Śląsk przez długi czas stanowił faktycznie i formalnie część Czech i sztuka śląska jest też i po części czeską sztuką


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-02-20 15:08 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Proszę pozwolić na drobną uwagę Panie Waldemarze, bo to sprawa często mylona - Śląsk był częścią Korony Czeskiej, a nie Czech.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 163 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL