Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-06-29 10:22 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Coś co się ukarze lada chwila, autorstwa Sypków. Miłego czytania, chociaż nic odkrywczego pewnie w niej nie będzie.

Image

http://almapress.com.pl/?page=shop/prod&product_id=236&category_id=b44bd09ab9afc45187f4d46c1a730c20&ps_session=5f3a8d95e0c8139e6a770a3f357fdad1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-29 10:58 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Założę się, że będzie tam Moszna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-29 11:07 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Jak poczytasz opis, to zobaczysz, że Moszna ma być oczywiście. Wkleiłem opis ze strony wydawnictwa.

Wrote:
"Wędrówka śladem zamków i obiektów warownych Górnego Śląska to zaskakująca podróż w różne epoki. Na kartach przewodnika opisano warownie: od wczesnośredniowiecznych grodów i romańskich budowli (Cieszyn), poprzez zaginione zamki, po których pozostały ledwie widoczne ślady i wzmianki historyczne (Wołek, Świerklaniec czy Chrzelice), po wspaniałe zamki książąt śląskich (Głogówek, Żywiec) i nowożytne rezydencje (Moszna). Zwiedzających czeka wspinaczka na strome wzgórze średniowiecznych zamków w Cieszynie i Toszku. W przewodniku nie brak również opisów najciekawszych miast regionu. Mury obronne Opola, Prudnika i innych ośrodków miejskich dobitnie świadczą o ich zamożności i dawnym znaczeniu. Opisy uzupełniają barwne rekonstrukcje, plany, zdjęcia, ciekawostki historyczne, opisy walk, szturmów i oblężeń. Szlak warowni od Opola po Beskidy to propozycja odkrycia wielu tajemnic."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-29 12:02 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Zastanowiło mnie następujace zdanie
Wrote:
po wspaniałe zamki książąt śląskich (Głogówek, Żywiec) i nowożytne rezydencje (Moszna).


Rozumiem, ze chodzi o Habsburgów w przypadku Żywca, tylko że "wspaniały zamek" to nie ich dzieło w przeciwieństwie do nowożytnej rezydencji tuż obok.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-29 12:09 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
No cóż, w ich ksiażkach interesują mnie z reguły zdjęcia, plany i lokalizacja. A z ciekawszych rzeczy to byłem pod dużym wrażeniem zdjęć zamku w Tarnowie w "Zamkach ziemii krakowskiej" - sfotografowana była knajpa niedaleko zamku, która się potem spaliła.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-08-24 15:55 
Widać, że strasznie musiało się im spieszyć z tą książką, bądź samo wydawnictwo pogoniło autorów. Zdecydowanie najgorszy poziom merytoryczny od pozostałych z serii


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-02-16 14:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Nie lubię krytykować, ale już na pierwszych stronach jakie przeczytałem znalazłem poważne błędy. I nie chodzi mi tu nawet o to, że omineli trochę zamków, ani o błędy stylistyczne, ale o takie rzeczy jak np. pomylenie średniowiecznego kościoła z XIX-wiecznym (str.19), czy nazwanie komunistycznego muru oporowego fragmentem murów miejskich (str.22).
Odradzam, chyba, że interesują was widoczki i rysunki. A, i nie podoba mi się podkradanie rekonstrukcji, tj. używanie czyjejś rekonstrukcji do zrobienia własnej kiepskiej kopii i nie wspomnienie nawet słowem o autorze oryginału (s.23).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-04-11 15:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-18 15:08
Posty: 249
Lokalizacja: Podbeskidzie
Teraz to już przesadzili ;) Właśnie znalazłem, że ratusz na starym mieście w Opolu jest renesansowy ;) Jeśli, któryś z Niemców, który go budował przed II wojną by to usłyszał to chyba byłby nieźle zaskoczony ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL