Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-02-06 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1881
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Wrote:
Date: Fri Oct 28, 2005 9:29 am
Subject: dwory, pałace i zamki księstwa cieszyńskiego
lukazamki

Ciekawe opracowanie. Może ktoś nie zna:

http://www.ksiestwocieszynskie.republik ... ncje1.html




[quote]
From: Waldek
Date: Fri Oct 28, 2005 12:33 pm
Subject: Re: dwory, pałace i zamki księstwa cieszyńskiego

Autor wydał szereg artykułów w prasie cieszyńskiej o tych obiektach, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Miał to być zalążek większego wydawnictwa, ale jak z nim kiedyś rozmawiałem ze względów finansowych nie doszło to jeszcze do skutku. Częścią tego projektu jest wydana mała książeczka o zamkach w Marklowicach i Zebrzydowicach. Do dostania w Muzeum w Cieszynie. Autor dość długo zajmował się tą dziedziną, m.in. współpracuje z cieszyńskim archeologiem Wiesławem Kusiem.
Waldek

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-03 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Posiadam tę pozycję. Nabyłem ją w informacji turystycznej na górze zamkowej w Cieszynie. Tytył tej książeczki (ma 55 str ze zdjęcaimi) "Zamki nad Piotrówką Kończyce Małe i Zebrzydowice". Miło się czyta. Choć mała, warto ją mieć w swojej biblioteczce zamkowej

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Ostatnio edytowano 2010-03-16 13:58 przez fryta1z, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-03 23:16 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
U wydawcy książka kosztuje 10 zł.
Tu jest kontakt
http://www.gok.zebrzydowice.pl/wydawnictwa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-04 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-02 16:24
Posty: 154
Lokalizacja: Rzeszów
To opracownie zostało już wydane, choć nie wem w jakim stopniu autor poszerzył tekst internetrowy, na pewno jest więcej starych zdjęć:
http://www.silesiakultura.pl/publikacje ... bez_zdjec=
cena 90 zł


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-04 15:17 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
To pozwól że zacytuję:

"Mariusz Makowski - "Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim - ©lechtická sídla na Tì¹ínském Slezsku"

Album "Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim - ©lechtická sídla na Tì¹ínském Slezsku" autorstwa Mariusz Makowskiego, kierownika Działu Fotografii w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jest kolejnym polsko-czeskim projektem wydawniczym zrealizowanym po obu stronach granicznej rzeki Olzy. Publikacja wydana w czesko-polskiej wersji językowej powstała przy współpracy Wydawnictwa Regio w Czeskim Cieszynie oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Na 350 stronach czytelnik znajdzie opisy i krótką historię 47 szlacheckich siedzib z terenu dawnego Księstwa Cieszyńskiego oraz ich ikonografię na 1500 archiwalnych i współczesnych ilustracjach. Zebrane materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wielu polskich i czeskich archiwów, bibliotek i muzeów oraz z prywatnych kolekcji często byłych właścicieli i współczesnych użytkowników tych zabytkowych obiektów.

Na kartach albumu przedstawione zostały zamki, pałace i dwory czeskiej i polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Orientację w ich lokalizacji ułatwia zamieszczona w albumie schematyczna mapa. Sporo obiektów znajduje się dziś w dobrym stanie po remontach przeprowadzonych przez ich obecnych właścicieli, jednakże sytuacja części z nich jest bardzo niepokojąca i być może już niedługo znikną one na zawsze z krajobrazu Śląska Cieszyńskiego. W albumie przedstawiono także zabytkowe siedziby, które już nie istnieją, zniszczone przez ludzkie zaniedbanie, wojnę lub często przez szkody górnicze.

Jednocześnie autor zapoznaje czytelnika z całą galerią ich dawnych właścicieli, rekrutujących się przeważnie z szeregów cieszyńskiej szlachty i arystokracji. W albumie zamieszczone są ich herby, portrety, rodzinne dokumenty oraz fotografie zamkowych i pałacowych wnętrz ukazujące styl życia cieszyńskiej szlachty. Ważnym uzupełnieniem są współczesne zdjęcia zachowanych obiektów ujawniające ich obecny stan zachowania.

Album dostępny jest między innymi w Muzeum Śląska Cieszyńskiego (jak rozumiem w Cieszynie?) oraz jego oddziałach w Skoczowie, Wiśle i Górkach Wielkich.

Informacje:
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, tel./fax: +48 33 852 15 77,
Vydavatelství Regio, tel. +420 776 639 360,
Data aktualizacji: 26 stycznia 2006"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-03-18 15:14 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
W Warszawie w księgarni kosztuje 90 zł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-17 16:09 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
A tutaj http://www.jack.pl/shop/books/wiecej.php?nr_kat=S\02222&pos=35 tylko za 75 zł.

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-17 23:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1991
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Kupiłem na allegro za 57 zł z wysyłką i zdecydowanie wszystkim polecam. Jest to wydanie bardziej albumowe, ale chociażby dla mnie warto było je kupić ze względu na zdjęcia zamku w Skoczowie, o którym wiedziałem tylko, że był, a tutaj jest dużo zdjęć z czasów, kiedy istniał i z rozbiórki. No i kilka innych obiektów, i pałace. Wszystko po stronie czeskiej i polskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-28 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
W sobotę będe w Ustroniu i prawdopodobnie skuszę się na tą knigę. Czy ktoś reflektuje ? Proszę dać znać do piątku do wieczora. W księgarni w Ustroniu kosztuje ona 75 zł a w muzeum w Skoczowie 90 zł.

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-12-28 18:18 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Weź dla mnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-01 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-03 22:00
Posty: 523
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
No i mam tą książkę nareszcie dwa egz. jeden dla Łukasza. Wziąłem się do czytania i sporo ciekawych rzeczy napotkałem w niej, poza tym jest to w pewnym sensie pierwsza monografia obiektów obronnych (i nie tylko) na Śląśku Cieszyńskim. Książka pięknie wydana z opisami na wysokim poziomie merytorycznym dużo ciekawostek, zdjęć starych i współczesnych, piękne ryciny. No i cena w księgarni w Ustroniu bardzo korzystna(75 zł). Polecam

_________________
www.pugeograf.pl - Ekofizjografia, Raporty Oddziaływania na Środowisko, Świadectwa energetyczne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-01-01 19:58 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1991
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Na allegro widziałem chyba ze 2 razy (w tym raz kupiłem), ale z reguły za wyższą cenę. Warto kupić.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 247 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL