ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Łuck
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=651
Strona 1 z 2

Autor:  Smok Miguś [ 2006-02-24 18:52 ]
Tytuł:  Łuck

Image

Autor:  Lukasz [ 2006-03-05 20:22 ]
Tytuł: 

Zobaczcie jak dobrze odnowione w porównanie do tego co zazwyczaj mozna zobaczyc u nas.

Image

http://www.castles.com.ua/index.php?id=new

Autor:  Smok Miguś [ 2006-03-05 20:27 ]
Tytuł: 

Pięknie, szkoda tylko, że większość Łucka to blokowiska, a między nimi... nie, nie podwórka a poletka z ziemniakami i innymi warzywami. A już w szoku byłem jak zobaczyłem, że z typowego smietnika osiedlowego, babina wypuscila swinie na spacer.

Autor:  hubertkm [ 2006-03-05 20:31 ]
Tytuł: 

Niestety to tylko kilka ulic na starym mieście. A samo otoczenie zamku? Jak wioska na Kielecczyźnie... a to wielkie targowisko?
Przy deptaku jednyny odnowiony budynek to była (wiosną zeszłego roku) siedziba Kredyt Banku.
No i ogólne tragedia, ze z 18 kosciołów i cerkwi pod koniec XVIII wieku zostało 5...
Podobno podziemia pod łucką starówką są najciekawsze w naszej częci Europy, tylko, ze nikt nie ma kasy, zeby to jakos zagospodarować, co jest tym ciekawsze, z eponoć ciekawe rzeczy można tam znaleźć. Miejscowi opowiadają o złocie, które przechwycają jacyś miejscowi eksploratorzy.
Za to biskup barzo sympatyczny - wpuścil nas do katedry, chociaz jadł właśnie kolację :-)

Dodane po 1 minutach:

Jeszcze w związku z tym odnawianiem - oni już z 15 lat temu, jak tylko mogli, opracowali ciekawe programy rewaloryzacji, ustlili rejony ścisłej ochrony, dokladnie przebadali uklad miejski itd. - krótko mówiac mają ogromną świadomosć wartości Łucka jako zespolu zabytkowego (to by sie u nas przydalo!), a robią w miarę możliwosci.

Autor:  Lukasz [ 2006-03-05 20:46 ]
Tytuł: 

Zwróć jednak uwage jaki to dla nich jest wysiłek finansowy, czyli oznacza to że na Ukrainie jest świadomosc że nalezy chronic takie miejsca i cokolwiek robią jak widać. A u nas? Rządzi inwestor razem z jakims przykładowym prof. Kadłuczką z UJ.

Autor:  Smok Miguś [ 2006-03-05 20:54 ]
Tytuł: 

Tiaaa, Kadłuczka to miszczu, bije na głowę nawet nielubianego przeze mnie doktora ...

Autor:  Lukasz [ 2006-03-05 20:58 ]
Tytuł: 

Pomysleć, że był dziekanem na UJ.

Autor:  Smok Miguś [ 2006-03-05 21:02 ]
Tytuł: 

Czytalem, ze Zin, ktory go uczyl, uznal, ze widac nie byl dobrym nauczycielem, skoro jego uczen tak sie zachowuje.

Autor:  hubertkm [ 2006-03-05 21:24 ]
Tytuł: 

A kim jest ten nielubiany przez Ciebie doktor, Smoku? Bo sprawę Kadłuczki rozumiem :-)

Autor:  Smok Miguś [ 2006-03-05 21:38 ]
Tytuł: 

A to taki jeden, pisalem o nim przy okazji recenzji mojej ksiazki :)

Autor:  Hiup [ 2006-06-06 20:48 ]
Tytuł: 

Za: http://www.zapala.pl/eb/ukra2002/luck.htm

Wrote:
Zamek zajmuje niewysokie wzniesienie, na wschodnich krańcach miasta, położone w zakolu rzeki Styr, u ujścia do niej rzeczki Mały Głuszec.
Miejscowość Łuck wzmiankowana była już w XI w. W XII w. stała się stolicą księstwa ruskiego, a od 1321 r. znalazła się w granicach Litwy. Po unii lubelskiej w 1569 r. Łuck, wraz z województwem wołyńskim, włączony zastał do Korony.
Pierwotna warownia, wzniesiona zapewne w XI w., była budowlą drewnianą, wzmocnioną wałami drewniano-ziemnymi i fosą. Na jej miejscu na przełomie XIII i XIV w. powstał zamek murowany. W połowie XIV w. był siedzibą wojewody wołyńskiego, księcia Lubarta Gedyminowicza.
Zamek, na nieregularnym planie, dostosowanym do konfiguracji wzgórza, otrzymał kształt zbliżony do trójkąta, z basztami na narożach i murem obronnym, którego obwód przebiegał wzdłuż krawędzi wzniesienia. Wjazd na zamek prowadził od zachodu przez most zwodzony i basztę bramną, której przejazd przekryty był sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Baszta, pierwotnie trzykondygnacyjna, w XVI w. została podwyższona o dwie kondygnacje, a na początku XVII w. zwieńczona attyką. Podobnym przeobrażeniom uległy dwie pozostałe baszty. Usytuowana w południowo-wschodnim narożniku zamku, nad rzeką Styr, od której wzięła nazwę baszta Styrowa, kwadratowa w planie, pierwotnie również miała trzy kondygnacje; w XVI w. nadbudowano jeszcze jedną, na początku XVII w. wieńcząc ją attyką. Zajmująca narożnik północny założenia baszta Władycza, podniesiona została o jedną kondygnację. Mury obronne zamku w XV w. zmodernizowano, dostosowując je do broni palnej. Na niektórych odcinkach podwyższono mur, zamurowano wręby krenelaża; zastępując je dwoma lub trzema rzędami strzelnic, dostępnych z drewnianego, krytego ganku. Cały zamek został wzniesiony z cegły. Nie zachował się dom książęcy, przylegający do południowego odcinka murów. Na jego miejscu w 1789 r., gdy zamek utracił obronne znaczenie, wzniesiono dwór (tzw. dom szlachecki), parterowy, nakryty łamanym dachem. Zniszczeniu uległ również, zajmujący centralną część dziedzińca, sobór św. Jana Teologa. Na początku XIX w. w północnym narożniku dziedzińca zbudowano klasycystyczny pałac biskupi.


Image

Autor:  Lukasz [ 2007-01-07 23:36 ]
Tytuł: 

Chyba się hubertkm nie obrazi gdy zareklamuję tu jego wątek na skysrapercity ze zdjęciami (między innymi) zamku w Łucku ;) http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=390364

Autor:  Lukasz [ 2007-03-19 10:33 ]
Tytuł: 

I przerobiona mapka od Huberta.

Image

Autor:  hubertkm [ 2007-03-19 16:24 ]
Tytuł: 

To nie ode mnie, tylko z książki Bohdana Kołosoka o łuckiej katedrze:
http://kameleon.umcs.lublin.pl/cgi-bin/ ... prevpos=1&

Autor:  hubertkm [ 2009-03-28 00:48 ]
Tytuł: 

Image

Plan Łucka z 1932 roku, wydany przez Związek Polskich Towarzystw Turystycznych Druk i Lit. P.F. „Jak Cotty” w Warszawie, dostępny na stronie:

http://www.mapywig.org/news.php

Zwróćcie uwagę na coś po wschodniej stronie zamku, co wygląda jak umocnienia bastionowe. Zresztą narys samego wzgórza miejskiego od południa i zachodu też jakoś tak kleszczowo się kojarzy.

Autor:  Lukasz [ 2009-03-28 01:05 ]
Tytuł: 

Ciekawy jest też plan klasztoru Bernardynów przy zbiegu Chrobrego i Jagiellońskiej. Powstał w 1720 roku na takim planie "aby ten klasztor razem był i zamkiem w obronie weyścia nieprzyiaciół do Fortecy mieyskiej"
str. 151 "Sztuka Ziem Rzeczpospolitej XVI-XVIII w." KUL 2000.

Niezwykłe prawda?

Autor:  hubertkm [ 2009-03-28 18:47 ]
Tytuł: 

W wątku o Bernardynach chyba coś na ten temat już wspominaliśmy :D

Autor:  Klemens Branicki [ 2009-04-09 00:55 ]
Tytuł: 

Drogi Hubertkm ! Muszę stanowczo zaprotestować ! Wyżej porównałeś mizerię łucką do cyt; " jakiejś wioski na Kielecczyżnie". Jako kielecki scyzoryk zjeżdziłem wiele miejsc w naszym kraju i widziałem większą nędzę -zobacz co się dzieje wokół Piotrkowa, Radomia, w Bieszczadach, na Pomorzu Zachodnim, albo na wschód od Twojego Lublina. Zapraszam serdecznie w Kieleckie. Pozdrawiam.

Autor:  Lukasz [ 2009-04-09 10:06 ]
Tytuł: 

Na Pomorzu Zachodnim? Mizeria?

Autor:  hubertkm [ 2009-04-09 11:10 ]
Tytuł: 

Ależ Klemensie, nie bierz tego tak do siebie!
Kieleckie mam nieźle zjeżdżone i akurat tamtejsze wsie nie robiły na mnie nigdy zbyt dobrego wrażenia, zwłaszcza w porównaniu do wspaniałej sztuki zachowanej na Kielecczyźnie, czy równie pięknych tamtejszych krajobrazów.
No ale fakt - wieś radomska to jest dopiero jądro ciemności!!! :D
A tak już zupełnie poważnie, mieszkam na wsi, mam niewielkie gospodarstwo, więc na sprawy wsi jestem wyczulony i niestety nie da się nie zauważyć, że wieś kielecka i radomska wyraźnie odcina się na minus (oczywiście mówię o prawdziwej wsi, nie podmiejskich obszarach wiejskich, zamieszkanych przez łyczków z dużych miast) od np. wsi na wyżynie Lubelskiej (Podlasie to inna sprawa), czy pod Sandomierzem.
Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk - no to inna sprawa, tamte wsie są strasznie zaniedbane, o Warmii i Mazurach już nie wspominając.
Nie ma się co dziwić. bo ziemie słabe, a to na wsi znaczy najwięcej. Mało ogrodnictwa, mało intensywnej wyspecjalizowanej hodowli i upraw bardziej specjlalistycznych, jak kwiaty, czy zioła, a do tego specyficzne obyczaje - i nie zrozumcie tego źle, bo to można traktować różnie, niekoniecznie negatywnie, np. kiedyś w okolicach Kijów w sobotę po południu zostaliśmy zatrzymani przez panów, którzy rozłożyli się ze stoliczkiem na środku drogi przez wieś, częstowali wódką i usilnie domagali się, żeby wypić za zdrowie młodej pary - bo obok było wesele :D

Autor:  Lukasz [ 2009-04-09 17:04 ]
Tytuł: 

Hubercie, ostatnio jechałem ze znajomymi zza granicy na Mazury i opowiadałem im, że to biedny region i nie mogli potem uwierzyć (i ja też) w to co widzimy. Bardzo wiele się tam zmieniło na plus. Niezłe drogi, czyste gospodarstwa, estetyczne domy bez tego śmietnika (w postaci jakiś starych maszyn, trabantów, papy, folii, piachu, czy cegieł leżących od 20 lat w tym samym miejscu) na podwórkach, który jest standardem w radomskim i kieleckim. A domy wyglądają zazwyczaj tak:
Image

Image

Na Mazurach, w tej części którą widziałem, jest teraz porządek prawie jak na Górnym Śląsku albo wschodnim Podlasiu.
Natomiast nowe domy wyglądają często tak albo tak.
Jądro ciemności to też okolice Warszawy i Mazowsze w kierunku na Ostrołękę. Z kolei w kierunku na Grójec albo Płock jest jakby porządniej.

Autor:  jesziwaboy [ 2009-04-10 00:11 ]
Tytuł: 

Wrote:
No ale fakt - wieś radomska to jest dopiero jądro ciemności!wykrzyknik Very Happy

Oklaski dla tego Pana za trafienie w sedno!

Autor:  hubertkm [ 2009-04-14 14:27 ]
Tytuł: 

Cieszy mnie, że Mazury się poprawiają.
Jeszcze gwoli sprawiedliwości chciałbym dodać, ze okolice na zachód od Radomia - "kraina papryki" w okolicach Odrzywołu i Przytyka - to też nieco inna sprawa. Od kilku lat widać, jak się tam dobrze sprawują samorządy: gminne miejscowości mają stopniowo coraz lepiej zagospodarowywaną przestrzeń publiczną. Ciekawie to wyszło w Potworowie, gdzie miedzy kościołem a drogą nr 48 stworzono całkiem przyzwoity "ryneczek", czy Klwów, gdzie budynek urzędu i sąsiadująca remiza są jednolicie pomalowane, a ich otoczenie jednolicie zagospodarowane. Niespecjalnie, jeśli chodzi o formę, ale widać starania - no i jest coraz czyściej. Domy też są z roku na rok coraz lepsze, a obejścia czystsze. Stare drewniane domy służą już tylko jako składy papryki - i tego trochę szkoda, bo jest tam jeszcze całkiem sporo zachowanego drewnianego budownictwa, a w takiej funkcji długo nie postoi...

Autor:  jesziwaboy [ 2009-07-13 17:16 ]
Tytuł: 

Image
oto plan zamku zaczerpnięty z książki "Architektura ukrainskoj SSR", tom perwyj, Moskwa 1954.

Dodane po 49 minutach:

I jeszcze dwie fotografie z tej samej pracy:
Image
Image

Autor:  zmitser [ 2012-07-04 09:02 ]
Tytuł: 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/