Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-11-14 14:59 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Zbudowany w XVI wieku przez Bełżeckich. Oblegany w 1648 roku przez Kozaków Chmielnickiego. W 1 połowie XVII wieku zamek przeszedł od Bełżeckich w ręce Głogowskich. Na przełomie XVII i XVIII wieku właścicielami zostali Markowscy. W 2 poł. XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Siemieńskich i z przerwą na lata gdy w wianie otrzymał zamek hrabia Aleksander Stadnicki, był w rękach tego rodu do 1939 roku. Rodzina ta od końca XIX wieku używała nazwiska Siemieński-Lewicki. W XIX wieku budynek mieszkalny przebudowano w stylu neogotyckim, a w okresie międzywojennym wyremontowano cały zespół. W zamku zgromadzono cenną kolekcję obrazów Franciszka Smuglewicza, a na dziedzińcu prezentowano barokowe rzeźby z portyku zamku w Żółkwi, które okoliczni mieszkańcy rozbili podczas I Wojny światowej.

Naroża zamku były wzmocnione dwukondygnacyjnymi wieżami (o podstawie kwadratu, przechodzące na piętrze w ośmiobok), z których trzy zachowały się do 1939 r. Między dwiema wieżami znajdował się pałac. Na dziedzińcu zamku stało sześć rzeźb z XVIII w. przedstawiających: Jana Daniłowicza, Hieronima Radziwiłła, Karola Radziwiłła, Jakuba Sobieskiego, Jana III Sobieskiego, Stanisława Żółkiewskiego, pochodzących z portyku zamku w Żółkwi. Po II wojnie światowej zamek rozebrano a park wykarczowano.

Attachment:
Zamek Magierowski.jpg
Zamek Magierowski.jpg [ 219.51 KiB | Przeglądane 4977 razy ]
Attachment:
Zamek Magierowski widok.jpg
Zamek Magierowski widok.jpg [ 192.42 KiB | Przeglądane 4977 razy ]


Attachment:
Zamek Magierowski wieża.jpg
Zamek Magierowski wieża.jpg [ 91.75 KiB | Przeglądane 4977 razy ]
Attachment:
zamek magierowski wieża nr 2.jpg
zamek magierowski wieża nr 2.jpg [ 109.73 KiB | Przeglądane 4977 razy ]
Attachment:
Zamek Magierowski pałac.jpg
Zamek Magierowski pałac.jpg [ 561.27 KiB | Przeglądane 4977 razy ]
Attachment:
Zamek Magierowski pałac 2.jpg
Zamek Magierowski pałac 2.jpg [ 548.23 KiB | Przeglądane 4977 razy ]



Beata Gołembiowska "W jednej walizce":
Wrote:
Pałac zwany Zamkiem był wzniesiony prawdopodobnie przez samego Jana Magiera w XVI wieku. Dawniej zamek obronny, otoczony murami i fosami, w XIX wieku nie miał już fos, ale zachowały się dobrze 3 baszty i jego część środkowa. Za czasów Wilhelma hr.Siemieńskioego niektóre elementy Zamku zostały wykończone w stylu neogotyckim i przebudowano wiele pomieszczeń. Podczas remontu salę jadalną i gabinet wyłożono dwumetrową, dębową boazerią oraz wymieniono drzwi. Do wybuchu I Wojny Światowej całość była urządzona meblami z epoki Ludwika XV i XVI, Empire i Ludwika Filipa. Była też w Zamku wielka kolekcja dzieł sztuki – obrazy, brązy, porcelana, dywany, srebra i grafika, gromadzona jeszcze przez Głogowskich w XVIII wieku. Obrazy mieściły się w galerii na pierwszym piętrze i częściowo w kaplicy. Do najcenniejszych płócien należała kolekcja obrazów Smuglewicza, przedstawiająca ważne momenty z historii Polski.

Podczas I Wojny Światowej oraz Rewolucji Październikowej dokonano wielu zniszczeń. Kolekcja dzieł sztuki, meble, zasobna biblioteka, pamiątki rodzinne i historyczne zostały prawie całkowicie zdewastowane lub skradzione. Z licznych obrazów Smuglewicza ocalały jedynie trzy, w tym fragment „Śmierci Adama Siemieńskiego pod Wiedniem”. Stojącym na olbrzymim dziedzińcu posągom - hetmana Stanisława Żółkiewskiego, króla Jana III Sobieskiego, jego ojca Jacuba oraz Michała i Karola Radziwiłłów obrąbano głowy, ręce i nogi. Przetrwał jedynie, położony na 5 tysiącach hektarów park krajobrazowy, z drzewami sadzonymi jeszcze w XVIII wieku.

Po wojnie, resztkami mebli, sztychów, żyrandoli i makat buczackich urządzono na nowo kilka pomieszczeń reprezentacyjnych. W pokojach mieszkalnych znalazły się nieliczne przedmioty o większej wartości artystycznej. Mały salonik otrzymał komplet mebli z końca XIX wieku.

Do końca 1939 roku zamek całkowicie odrestaurowano. W czasie II Wojny Światowej został zniszczony i rozgrabiony, a w 1946 roku wysadzono go w powietrze.


Opis z 1794 roku
[quote]

Opisanie Rezydencyi we Rudzie

Ta iest murowana wpodobienstwie Fortycy, do ktorej wiazd przy Bramach bez porządnych wrot y Zamknięcia dobrego przy tych nie ma, wsrodku, od Bramy iadąc z Rawy polewcy ręce przy boku Zaczyna się Mieszkanie przy Sionkach, jeden Pokoy o dwoch oknach piecem kaflowym, kuminkiem, Sufitem y podłogą wskros tynkowany y wybielony biało, ztego przez Sionki drugi pokoy o 2ch Oknach z piecem Kaflowym Kuminkiem, Sufit malowany podłagą y drzwiami wprzeciw jedne drugich wiakowym Szafka w Framudzę y Obicia wpafsy*na Plutnice, ztego dalej do podobnego z Pokoju ztym wszystkim mieniem* jednakowym podobienstwie, w ktorym Sufit malowany, Piec kaflowy podłoga y okna drzwi z Zamkami Staremi, - dalej wychod do przysianku, w ktorym wychod dzieli jeden ku dziedzincowi, drugi do Pokoju odłączonego do ktorego drzwi pojedynca wtakowym okien dwa bez porządku, wtrzymowanych piec Kaflowy Kuminek y Sklepienie wprzemurowaniu bądące, y podłoga. Dalej od tego pokoju dzieli framuga Ciągnąca się ku drzwiem Skarbowym ktoren iest zbaszty, wtym nadole drzwi Z Zamkiem dobre, podłoga Ceglana y drzwi na Ziemi będące do Piwnicy ktora jest podtymze. Skarbcem murowana, oknojedo z kratą Zelazną, Powracaiąc ztego Skarbcu, tymze Kurytazykiem do przysienkow od Pokojow Schody murowane do Pokojow wpodobnym włozeniu iak nadole Ciągłych, ku Bramie po prawcy ręce bierąc się drzwi pojedyncze Zamkiem, do Pokoiu wktorym okna po oboch Stronach jedno stroną na dziedziniec a drugie na Ogrod wypadaiące Piec kaflowy, Sufit y podłoga, ztego do drugiego Pokoiu podobnego z w ktorym piec kaflowy Sufit y podłoga, z takowego do Salki nad Bramą poschodkach w wilka kroki, w ktorey okna tylko drzwi y podłoga, Sciany po obdzirane z pohetow* ktore znaydowały się wskros do koła , Familyi Glogowskich teraz Opustoszała y bez zadnego porządku tak jak y pokoje ktorych w ktorych

mieszkac niemozna bez Reparacyi, Po drugiej stronie Bramy przez Ciągłe mury są Izby do mioeszkania, nie nazbyt porządne, w ktorych umieszczeni bywają Oficialiści Frontowi*, y wtakowych Piece ordynaryine z kominami takienicz*, Okna Zbyt mizerno z Szyb drobnych – drzwi proste, bez wszelkiego porządku do Zamykania, Gorą Strychy zmieyscem oznaczonym na Rezydencje ale niedokonczone – bez wszystkiego, W Rogu Baszta podobna Skarbowcy w ktorej na Gorze bywała kaplica a teraz opustoszona bez najmniejszych rzeczy y Zamknięcia Zostaię podtą Lamus do składania roznych sprzętow, z drzwiami pojedynczemi, od tej Baszty dalej po przy mury idąc koło Fortki ktora wypada ku Podzamcze, y Winiczce, bez naymnieyszego Zamknięcia dzidzincem biorąc się wypadają Mury, w ktorych dołem Staynia z Izbą na Obroki, a gorą Miejsce Szpieklerzow w ktorych się zeb zymowac Zwylki, wsciąga się az do Baszty pokątney, w ktorej mieysce podobne z do Scowania Zostaię lecz ta nie uzyteczna, gdyz ta często Zrywaną bywa od burz, od tej w Murach ku Bramie od Magierowa nie nazbyt dobre Staynie Zwrotami jak by do wozowiu duzemi, ciągnące się ku Bramie Magierowskiey ktora opustoszała y waląca się iest bez wszelkiego Zamknięcia, wewnątrz dziedzinca Zuaydniąc* się y dokoła Obyście biorąc od tej w Murach Kuchenki, bez porządne y po Opustoszale są z okienkami mizernymi y podczolowanemi, w Rogu zas Baszta z podniem Showaniem y Piwnicą z drzwiami dobremi, przy tej Wazownia do Zataczania Poiazdow bez Sciku pod dachem, od takowey nowo Stawiana Oficyna przeciw Stayni ex oposito, bez dokonczenia zadnego, w ktorej od Skarbcu a baszty wyzcy wspomniony Kilka Pokolow na Sali* z drzwiami Oknami powalą podłogą bez Piecow do mieszkania są y od takowych. Galeryika poroynowana ku Rezydencyi przy Skarbcu będącą

ia całą Rezydencya mney pozorna y niezbyt wygodna do Pomieszkania przez Opustoszałosc Okien Piecow y innych Porządkow. Dachy są gontowe, iuż przystarzałe y Reperacyi potrzebuiące. Mury Mieyscami walą się y popadane, Zgolą iz ta Rezydencya utrzymowania lepszego potrzebują i Reperacji wszendzie - . Po Zamkiem od Magierowa Gumno w kwadrat budowane pod Strzechą Słomianą, w ktorym w srodku po bokach Szopy na Słuoach do wkładania Zboz z wrotami do wiazdu, iako tez Młociarnię do wiania, przeciw Bramie wyazdowoy Obszyrne, wskros Zabudowaniem tym Zamykaiące się, ktore częscią Mieyscami Reperacji potzrebuję – przytym Gumnie wołownia po tym Obora y Stadnicą, ktora nazbyt poroynowana Reperacyi potrzebuje tak w poszyciu jako y Scianach ponad Sadzawką od Furtki. Chliwy na utrzymowanie Frzody, lecz tę podczelowano y Reperacyi ze wszystkim potzebuią. bo tylko mieysce w Scianach gdzie niegdzie będące podobne iest. – Winiczka z Izdebką do Pomieszkania powyzey z drzewa budowana Słomą pokryta, y ta dla dalszego utzrymania potrzebuię Reperacyi w pieckach y innych potzrebach gdyz nieuzyteczną stoiąc, dezelacyi podpadła -


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL