ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Rychta
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=4728
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2016-12-22 13:20 ]
Tytuł:  Rychta

Zamek zbudowany w 1507 roku na zboczu skalistego wzgórza opadającego ku stawowi.

Od 1672 r., przez ponad dwadzieścia lat, zamek był pod władaniem Turków. W zamkowych podziemiach trzymano konie baszy i wypuszczano je na okoliczne łąki nad rzeką Kizią. Miejsce to nazwano Paszówką. W kolejnych latach zamek był własnością rodziny Humieckich herbu Junosza, która przebudowała zamek, potem do rodziny Trzecieskich a od 1815 r. do Płońskich. Od 1848 r. właścicielem był znany badacz przeszłości Konstanty Podwysocki, po którego śmierci drogą wiana przeszedł do Rożałowskich.

W połowie XIX w. Konstanty Podwysocki wybudował dwupiętrowy pałac z wykorzystaniem starych murów zamkowych, do którego wejście prowadziło przez bramę w ryzalicie zwieńczonym tympanonem. Dom mieszkalny właściciela, przerobiony z dawnego zamku, bez zmiany pierwotnych jego zarysów, wznosił się na krańcu lasem porosłej skały. Pałac spalony 1917 r. po 1945 r. rozebrano.

Obronny zamek był budowlą mała składającą się z prostokąta długiego na 50 a szerokiego na 13 m, otoczonego murem grubym na 1,5 m, po rogach którego znajdowały się cztery dwukondygnacyjne baszty. Przy murze, vis-a-vis bramy głównej, znajdował się budynek mieszkalny. W XIX w. w rogach starego dziedzińca stały relikty dawnej warowni: cztery czworoboczne baszty, kiedyś sprzężone murem i zwieńczone stożkowatym dachem. Pod koniec XIX w. w pałacu znajdowała się cenna biblioteka, licząca 12.000 tomów, oraz inne zbiory naukowe oraz dzieła sztuki, które znalazły się w posiadaniu hr. Działyńskiego.

Attachment:
Rychta_zamek.jpg
Rychta_zamek.jpg [ 47.42 KiB | Przeglądane 3625 razy ]


Image

Image

Autor:  Boban [ 2018-07-17 17:58 ]
Tytuł:  Re: Rychta

Jestem zainteresowany postacią kasztelana zamku w Rychtach- Osińskiego, który poddał go Turkom w roku 1762 (Turcy po wejściu do zamku wybili mieszkańców, a samego Osińskiego z rodziną zabrali do Chocimia, gdzie jego syn przytrzymywany był przez kolejne 20 lat (sam kasztelan został uwolniony staraniem Potockich)).
Nie mogę znaleźć imienia samego kasztelana i imienia jego syna (znam jedynie dane jego córki- Tekli Osińskiej po mężu Izbickiej, o której też niestety żadnych szczegółów znaleźć nie mogę w dostępnych mi danych (akta malżeństw/zgonów etc.)). Zainteresowała mnie ta postać ponieważ mam podejrzenia co do tego, że mógł to być mój praprzodek- mój 7xpradziad Franciszek Osiński urodził się prawdopodobnie w roku 1795 w Kamieńcu Podolskim, wychowany był u Biernackich w okolicach Warty (Sieradzkie). Jego rodzice osierocili go niemalże zaraz po przybyciu na te tereny (sądzę, że jego ojcem był właśnie ten uwolniony po 20 latach u Turków syn)...
W akcie małżeństwa z lat 20 XIX wieku Franciszek nie podaje swoich rodziców (ksiądz zapisuje, że był właśnie wcześnie osierocony etc., miejsce urodzenia również NN), w akcie jego zgonu w latach 60 XIX wieku są już zapisani rodzice Franciszka- Ignacy i Jadwiga, oraz miejsce urodzenia- Kamieniec Podolski (Franciszek musiał się w międzyczasie dowiedzieć- miał również jak i skąd, bo kumami jego dzieci była "elita" warcka, która mogła mu pomóc w odszukaniu jakichkolwiek wiadomości).
Mocne strony teorii:
+ zgadza się +/- wiek (Franciszek urodzony w 1795, jako syn ok. 30 letniego syna kasztelana, który wyszedł z niewoli),
+ miejsce urodzenia (nie ma ksiąg kościelnych z Kamieńca z tego okresu, ale ksiądz nie pozwoliłby sobie na wpisywanie bzdur w aktach zgonów, także musiał to być fakt powszechnie wówczas znany i uznany),
+ wychowanie, służba i następne jakiekolwiek wsparcie od Biernackich (Franciszek był po wyjściu ze służby karczmarzem)- wiadomo powszechnie jaki był wówczas los osierconych dzieci (raczej nie przeżywały wczesnego dzieciństwa),
+ rodzice Franciszka musieli wyjść z okolic Kamieńca Podolskiego i po coś podróżować przez miesiąc (?) w okolice Warty k. Sieradza. Owszem- ich celem mógł być Kalisz, Poznań etc., ale skoro ich celem mógł być Poznań to dlaczego nie poszli do Krakowa lub Warszawy czy Lublina? Odpowiedź: żona Pawła Biernackiego, właściciela dóbr w okolicach Warty pochodziła z Humięckich, czyli właścicieli Rychtów... klei się.

Słabe:
- nawet jeżeli stwierdzi się, ze syn kasztelana miał na imię Ignacy a jego żona Jadwiga, to nie jest to wcale ostateczny dowód (Osińskich trochę w tych stronach było i nie byli wszyscy ze sobą spokrewnieni),
- jeżeli Biernaccy zajęli się (a raczej ich służba) małym Franciszkiem to jak zakładam musieli +/- kojarzyć kim byli jego rodzice, zatem dlaczego Franciszek dowiedział się czegokolwiek o sobie i swoich rodziach dopiero po roku 1825 a do tego czasu rodzice- NN, miejsce urodzenia- NN?
- Biernaccy byli uważani za dobrych chrześcijan i wcale nie mogli wziąć Franciszka do siebie, bo "jakieś związki", tylko po prostu postąpili zgodnie ze swoim sumieniem (pomogli, bo mogli i chcieli).

Jakby ktokolwiek znalazł jakiekolwiek informacje to proszę o kontakt, sam też nie próżnuję oczywiście...
peszablewski@gmail.com

Pozdrawiam!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/