ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Międzybóż - Wały Rakoczego
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=4694
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2016-11-03 14:40 ]
Tytuł:  Międzybóż - Wały Rakoczego

Załącznik:
Międzybóż_zamek Rakoczego.jpg
Międzybóż_zamek Rakoczego.jpg [ 45.6 KiB | Przeglądane 3431 razy ]
Załącznik:
Замок Ракочі 1.jpg
Замок Ракочі 1.jpg [ 70.65 KiB | Przeglądane 3427 razy ]

Załącznik:
Замок Ракочі 4.jpg
Замок Ракочі 4.jpg [ 366.5 KiB | Przeglądane 3427 razy ]Cytuj:
Po 4 dniach okupacji Warszawy, 22 czerwca szwedzkie oddziały Stenbocka odeszły za Karolem Gustawem w kierunki Szczecina (w związku z przystąpieniem Danii do wojny po stronie Polski), co postawiło Jerzego Rakoczego w ciężkiej sytuacji, ponieważ zdawał sobie sprawę, że jego wojska prezentują niewielką wartość bojową. Zaskoczony rozwojem sytuacji zaczął wraz z Kozakami szybko wycofywać się na południowy wschód, tym bardziej, że na rozkaz króla Jana Kazimierza zaczął go ścigać dziesięciotysięczny korpus polskiej jazdy Stefana Czarnieckiego, który - porzuciwszy pościg za wojskami szwedzkimi - połączył się w Częstochowie z jazdą litewską Aleksandra Hilarego Połubińskiego i sprzymierzonymi wojskami austriackimi. W dodatku doszły Rakoczego wieści, że Jerzy Lubomirski, nie mogąc się doczekać najazdu na Siedmiogród sprzymierzonych Tatarów, w odwecie za najazd Rakoczego najechał na Siedmiogród, łupiąc go bez litości. W Łańcucie 7-8 lipca postanowiono, że Czarniecki ruszy bezpośrednio za Rakoczym, a Lubomirski z Potockim odetną Siedmiogrodzianom i Kozakom drogę do granicy. 11 lipca wojska Czarnieckiego doścignęły Rakoczego i zniszczyły część jego armii w Bitwie pod Magierowem oraz odzyskały 2000 wozów z łupami. Następnie dogoniły pozostałą część jego uciekających wojsk podczas przeprawy przez Pełtew i po połączeniu 16 lipca z hetmanami wojska polskie dogoniły go na Podolu i rozbiły 20 lipca w Bitwie pod Czarnym Ostrowem.

Rakoczy po ucieczce Kozaków Żdanowicza porzucił tabory i z resztkami swoich sił wycofał się do Międzyboża, po czym zaproponował kapitulację, którą książę Jerzy Lubomirski przyjął 23 lipca. Rakoczy na mocy kapitulacji zerwał sojusz ze Szwecją, zobowiązał się wyprowadzić swoje oddziały z okupowanych miast Krakowa i Brześcia Litewskiego oraz zapłacić Rzeczypospolitej reparacje wojenne w wysokości 1,2 mln złotych. Poza tą kwotą zobowiązał się wypłacić 1 mln złotych żołnierzom armii polskiej i 2 mln dowódcom. Polacy pozwolili mu odejść do Siedmiogrodu


Cytuj:
Już wkrótce na zdobytych wałach Czarniecki wybudował niewielki kamienny zamek, który przetrwał do 1820 roku, po czym rozebrano go na rozkaz zarządcy majątku Adama Jerzego Czartoryskiego pana Puchalskiego podczas nieobecności właściciela. Gdy Czartoryski wrócił z zagranicy w pierwszej kolejności rozkazał wybatożyć Puchalskiego kańczugami i wygnał zarządcę precz. Miłośnik historii Adam Jerzy bardzo żałował utraconego widoku romantycznych rumowisk „zamku Rakoci”.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/