Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2011-01-23 16:18 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6942
Lokalizacja: Warszawa
Na stronie 35 można przeczytać artykuł o prostokątnej ceglanej wieży z XIII wieku:
http://muzeum-zamojskie.pl/wp-pdf/archeologia.pdf

Fragment:
Wrote:
Na podstawie rezultatów odkrywek archeologicznych można stwierdzić, że pozostałości prostokątnej budowli posiadają zewnętrzne rozmiary 7,4 x 9,3 m i szerokość ścian 1,5 – 1,7 m. Maksymalna zarejestrowana wysokość zachowanych fundamentów wynosi 1,3 m. Ściany budowli są zorientowane według stron świata [str.55]
po osi wschód-zachód z nieznacznym odchyleniem. Fundament ułożony został z wielkich i średnich głazów (kamieni narzutowych), kamienia łamanego, otoczaków i żwiru. Dla umocnienia wykorzystano zaprawę
wapienną. W niektórych miejscach użyta została bezsystemowa „kładka” z brunatnej cegły, która wyrównywała fundament do pewnego poziomu i fragmenty wstawek między kamieniami. Cegła posiadała rozmiary 24-22 x 12-14 x 8,9 cm. Na jednej powierzchni z reguły widoczne są charakterystyczne podłużne bruzdy wykonane palcami. Cegła datowana jest na połowę XIII w. Skłaniamy się do hipotezy, że budowla była większa niż jednokondygnacyjna. Jedną z oznak są masywne fundamenty przy porównywalnie niewielkiej powierzchni budynku. Następnym argumentem jest nazwa „Stołp” lub „Stołpowe” – termin stołp używany był w XII-XIII w. (z rzadka używany był i później) razem z terminem wieża dla oznaczenia baszt. Trzeba również zauważyć, że w XIII
wieku na Rusi stołpami nazywano tylko wieże murowane na całej wysokości.29 Najbliższymi analogiami do takich budowli są baszty w Bieławinie i Stołpiu, które w planie zewnętrznym mają formę prostokątną.
Kamienne i ceglane baszty na pograniczu rusko-polskim w drugiej połowie XIII i pierwszej połowie XIV wieku nie były odosobnionymi, wyjątkowymi budowlami, ale tworzyły liczną grupę zabytków. Tak więc w czasie wykopalisk archeologicznych odkryto fundamenty baszty typu wołyńskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-23 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1894
Lokalizacja: Ząbki
Plan fundamentów wieży
Image

Szkic całego załozenia
Image

zdjęcie satelitarne z google.maps z zaznaczeniem obiektów.
Image

Nie jest pewne po której stronie Bugu pierwotnie funkcjonował ten obiekt. Widoczne na mapie starorzecza okalające grodzisko moga sugerować że mogła to byc zarówno strona zachodnia jak i wschodnia. A że obiekt od wzmianek latopisowych był kojarzony z Uhruskiem który lezy po zachodniej stronie, to także i grodzisko mogło należeć do tej cześci ziemi chełmskiej i być związane z podobnymi procesami osadniczymi jak w przypadku Stołpia i Chełma.

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-23 20:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3057
Lokalizacja: Wrocław
Czy Ci ludzie wiedzą o czym piszą? Wieże w Bieławinie, Stołpiu i Uhrowiecku to baszty? To tak, jak twierdzenie, że każdy prostokąt jest kwadratem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2011-01-23 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1894
Lokalizacja: Ząbki
Wrote:
Czy Ci ludzie wiedzą o czym piszą?

Właśnie dzisiaj przeczytałem że podczas demonstracji we Lwowie rozwinięto transparenty iż Kraków był prastarym ukraińskim grodem.
Piszcie państwo na Berdyczów!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 197 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL