ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Potok Złoty
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=3050
Strona 1 z 1

Autor:  Waldek [ 2009-12-02 00:11 ]
Tytuł:  Potok Złoty

Cytuj:
Zamek prywatny wybudowany w pierwszej połowie XVII w. przez wojewodę bracławskiego Stefana Potockiego (1568-1631). Zbudowany został na rzucie kwadratu z łamanego kamienia. Na narożnikach murów obronnych stały sześcioboczne trzypiętrowe baszty. Od północy znajdowała się brama z wieżą. Również od tej strony wznosił się też pałac Potockich - budynek mieszkalny, który stał zaraz przy murach obronnych. Na basztach i murach było wiele strzelnic i drewnianych ganków dla żołnierzy. Zamek obwiedziony był wałami i nawodnioną fosą. Pod warownią znajdowały się przepastne lochy.
Warownię w 1672 r. bez dużych zniszczeń opanowali Turcy. Cztery lata później, w trakcie kolejnego najazdu wojsk tureckich, zamek również uległ najeźdźcom. Wówczas bejlerbej Ibrahim Szejtan poważnie go zniszczył. Odbudowana warownia przetrwała do początku XIX w.

W trakcie budowy pałacu przez Olszewskiego w 1840 r. z zamku powyrywane został kamienne detale: obramowania okien i drzwi, ciosowe balustrady oraz kominki, które użyto przy wznoszeniu pałacu. Obiekt zbudowany na rzucie dłuższego prostokąta był zwieńczony dachem czterospadowym.


Potok Złoty, rys. M. B. Stęczyński, 1848

Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2016-09-06 16:20 ]
Tytuł:  Re: Potok Złoty

Obrazek

Załącznik:
Złoty Potok zamek.jpg
Złoty Potok zamek.jpg [ 350.67 KiB | Przeglądane 2645 razy ]


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/