ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Czortków
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=74&t=1305
Strona 1 z 1

Autor:  Hiup [ 2006-06-08 23:28 ]
Tytuł:  Czortków

Za: http://cms.netkoncept.com/php/pobierz.p ... 2ccd2a2d35

Cytuj:
Czortków - miasto nad Seretem, założone przez Jerzego Czortkowskiego. Lokację otrzymało na prawie magdeburskim w 1522 od króla Zygmunta I. Liczne przywileje Czortków uzyskał dzięki staraniom nowego właściciela – wojewody ruskiego, Stanisława Golskiego od króla Zygmun ta III Wazy. Po bezpotomnej śmierci Golskiego Czortków nabyli Potoccy. Miasto niejednokrotnie niszczone było przez najazdy tatarskie, wsławiło się długą obrona (1655) przed wojskami kozacko - moskiewskimi. Po upadku Kamieńca Podolskiego, Czortków został zajęty przez Turcję (1676) i pozostał pod jej zaborem do 1683 roku. Zamek czortkowski był wówczas rezydencją sub-baszy tureckiego. W I rozbiorze Polski Czortków zagarnęła Austria (1772), następnie sto lat później Rosja, tworząc tu „Kraj Tarnopolski”. W II Rzeczypospolitej Czortków był miastem powiatowym województwa tarnopolskiego, liczył 6 tys. mieszkańców (blisko 60% Polaków, 25% Żydów i 20% Ukraińców).

Czortków posiada wiele okazałych budynków: gmach Sądu Okręgowego, klasztor Sióstr Miłosierdzia, kościół i klasztor karmelitanów, bazar miejski. Przy lewym brzegu Seretu zachowały się ruiny zamku z 3 basztami z kamienia i cegły, założonego z początkiem XVII wieku przez rodzinę Golskich. Podziemne lochy zamku mają według tradycji ciągnąć się pod rzeką aż do Bilcza Złotego w powiecie borszczowskim.


Za: http://www.brozbar10.webpark.pl/przewod ... rtkow.html

Cytuj:
Tuż przy lewym brzegu Seretu w Wygnance wzno­szą się ruiny zamku, założonego z początkiem XVII wieku przez rodzinę Golskich, na miejscu dawnego drewnianego .

Zamek zbudowany z kamienia i cegły, położony
wprawdzie niekorzystnie, bo na zboczu jaru, był silną warownią, Świadczą o tem potężne mury, zaopatrzone w liczne strzelnice. Z dawnych trzech baszt pozostały dwie, między któremi wznosi się właściwy piętrowy gmach mieszkalny z widokiem na miasto. Od zamku w kierunku zachodnim biegły wały obronne, u ich końca, w okolicy stacji kolejowej, do niedawna jeszcze widniały ruiny zameczku. Podziemne lochy zaniku mają według tradycji ciągnąć się popod rzekę aż do Bilcza Złotego w pow, borszczowskim.

Zamek dzielił losy miasta. Od swych murów niejednokrotnie odrzucał zapędzające się w te strony zagony tatarskie. W roku 1655 po zaciętej obronie został zdobyty przez olbrzymie zastępy kozacko-moskiewskie dążące pod Lwów. Nie oparł się również potędze tureckiej i przez kilka lat a to do r, 1683 był re­zydencją baszy tureckiego, Z końcem XVIII wieku prze­szedł z rąk Potockich do rodziny Sadowskich.

Ostatni potomek tej rodziny Hieronim Sadowski przeznaczył cały swój majątek a wraz z nim zamek na cele dobroczynne, które spełnia klasztor Sióstr Miłosierdzia (Szarytek) w Starym Czortkowie, utrzymując z dochodów fundacji przy­tułek dla starców i kalek oraz szkołę dla dzieci . W zamku pozbawionym dachu, w znacznej części rozebranym i zni­szczonym, mieszczą się dziś różne składy kupieckie.


Obrazek

Dodane po 43 minutach:

Wiecej tutaj: http://www.castles.com.ua/index.php?id=cho

Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2009-07-14 09:45 ]
Tytuł: 

Obrazek

Dodane po 6 minutach:

Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2011-08-03 16:02 ]
Tytuł: 

Rekonstrukcje:

http://pics.livejournal.com/tolik_fort/pic/001z6r1k

http://pics.livejournal.com/tolik_fort/pic/001zce5d

Autor:  Adam Z [ 2013-04-01 19:12 ]
Tytuł: 

Obrazek

Autor:  Waldek [ 2015-01-27 01:40 ]
Tytuł:  Re: Czortków

z mapy Miega

Załączniki:
Czortków Mieg U.JPG
Czortków Mieg U.JPG [ 278.3 KiB | Przeglądane 4990 razy ]

Autor:  giekaa [ 2018-11-25 13:01 ]
Tytuł:  Re: Czortków

Maj' 2011

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/