Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bayernburg x 3
PostNapisane: 2018-01-24 11:58 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Temat zamku Bayernburg jest związany ze sporymi kontrowersjami odnośnie lokalizacji zamków o tej nazwie i nadaniu jej w pewnym okresie zamkowi Georgenburg. Poniższe informacje o tym, że Bayernburg to trzy drewniane zamki krzyżackie, istniejące kolejno w różnych miejscach, to oczywiście tylko jedna z hipotez.

Bayernburg Pierwszy (1337–44)

W 1337 roku Krzyżacy z rycerstwem europejskim wśród których był także książę bawarski Heinrich XIV popłynęli w górę Niemna i na wyspie koło Wielony zbudowali z bali fortyfikację obsadzoną później przez 40 braci, 40 łuczników i 100 żołnierzy, w tym także sprzymierzonych z Krzyżakami Żmudzinów.
Warownię wkrótce obległ Giedymin, jednak odstąpił od oblężenia po 22 dniach po zabiciu z łuku księcia trockiego. Zdaniem Jana Długosza księciem tym był sam Giedymin, co jest przedmiotem dyskusji wśród historyków litewskich.
Zamek ten stał przypuszczalnie we wsi Pilaitės w odległości 2 km na zachód od Wielony (koncepcja Kazysa Paunksnisa, poparta przez Zenonasa Ivinskisa i Adolfasa Tautavičiusa).
Z kolei Edvardas Gudavičius i Alvydas Nikžentaitis utożsamiali Bayersburg z Marienburgiem, zbudowanym na wyspie Romainiai między Wieloną i Pieštvė, a zniszczonym w 1336 roku.

Gintautas Zabiela stanowczo skrytykował koncepcję, że Bayernburg stał w Pilaitės, ponieważ obszar jest zbyt mały na dużą fortecę, która może pomieścić 200 żołnierzy i wytrzymać 22 dni oblężenia. Zabiela zamiast tego zasugerował wzgórze Plokščiai (Vaiguviškiai) (55 ° 04'30,5 "N 23 ° 11'05,0" E).

Bayernburg Drugi (1344–84)

W 1344 roku, po naradach z doradcami, wielki mistrz Ludolf König podjął decyzję o porzuceniu pierwszego Bayernburga. Twierdza została spalona, a drugi Bayernburg został zbudowany około jednej mili w dół rzeki Niemen. Przyczyny tego przeniesienia nie są znane. Być może pierwsza twierdza znajdowała się zbyt daleko na granicy i była trudna do utrzymania.
Drugi Bayernburg zbudowano przy granicy ze Żmudzią i przez kilka dziesięcioleci obiekt ten był bazą dla dalszych najazdów krzyżackich na Litwę i Żmudź. Na przykład w 1369 r. Żołnierze krzyżaccy zabrali z niego zapas żywności na swoją kampanię na rzecz wzmocnienia zamku Gotteswerder. Powtarzając tę informację, niemiecki historyk Caspar Schütz popełnił błąd twierdząc, że forteca znana jako Beyery była kontrolowana przez Kiejstuta. Ta wzmianka sprawiła, że niektórzy litewscy naukowcy zaczęli szukać fortecy na Litwie, znanej jako Bairiai, co jednak jest przypuszczalnie koncepcją błędną.
W 1381 roku Litwini pod dowództwem Korybuta Dymitra, brata Jagiełły, zaatakowali Bayernburg, gdy dowiedzieli się, że broni go tylko garstka żołnierzy. Krzyżacy widząc, że nie są w stanie się obronić zewnętrznego obwodu spalili go sami. Po sześciu dniach Litwini wycofali się, ponieważ Bayernburg otrzymał posiłki z zamku w Ragnecie. Twierdza została zdobyta i spalona w lipcu 1384 roku przez Witolda, gdy pojednał się z kuzynem Jagiełłą po zakończeniu litewskiej wojny domowej (1381-84). Witold spalił również krzyżackie warownie Georgenburg i Neues Marienburg.
Tradycja historiograficzna umieszcza drugi Bayernburg w pobliżu Raudan (Raudonė), ale nie ma na to dowodów, ponieważ badania archeologiczne datują Raudonė dopiero na XVI wiek. Kronikarz Wigand z Marburgu wspomniał, że drugi Bayernburg znajdował się około jednej mili na zachód od pierwszej.
Według Zabieli, najbliższym wzgórzem, które mogło pomieścić drugie Bayernburg, jest wzgórze Maštaičiai (Narkūnai) położone około 20 km lub 12 mil od wzgórza Plokščiai (55 ° 04'43 "N 22 ° 54'44" E).

Bayernburg Trzeci (1387–1403)

Trzeci Bayernburg został zbudowany wiosną 1387 roku, w miejscu gdzie stała wcześniej warownia Georgenburg, jednak nowa nazwa nie zyskała popularności, a fortyfikacja ta nadal była znana jako Georgenburg. Warownia ta została zdobyta i spalona przez wielkiego księcia Witolda w kwietniu 1403 r. podczas pierwszego powstania żmudzkiego (1401-1404). Zamek ten nie został już odbudowany.
Lokalizacja trzeciego Bayernburga (czyli Georgenburga) jest najbardziej oczywista. Jest to dzisiejsze wzgórze Kalnėnai w pobliżu Jurborka (Jurbarkas). Znajduje się na prawym brzegu rzeki Niemen, nieco poniżej ujścia Mituwy. Jest to typowy zamek motte-and-bailey (gródek stożkowaty), często używany przez krzyżowców i rzadko spotykany wśród Litwinów.

Na mapie zaznaczyłem proponowaną przez Gintautasa Zabielę lokalizację drugiego zamku, jako obiektu istniejącego najdłużej i najważniejszego.

Jeśli ktoś ma szczęście znać litewski, to artykuł Zabieli z 2005 roku o tym zamku może przeczytać tutaj http://talpykla.istorija.lt/bitstream/h ... 63-174.pdf Ale i tak polecam bo jest kilka obrazków.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL