ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Czerwony Dwór koło Kowna / Raudondvaris
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=71&t=3736
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2013-12-11 16:18 ]
Tytuł:  Czerwony Dwór koło Kowna / Raudondvaris

W miejscu tym, u zbiegu rzek Niemen i Niewiaża, miał znajdować się zamek krzyżacki zbudowany w 1405 roku i nazywany przez nich Konigsburg lub Rothenburg. Rezydował w nim wójt Żmudzi Michael Küchmeister. Trudno jednak z całą pewnością stwierdzić, że dzisiejszy obiekt ma cokolwiek wspólnego z zamkiem krzyżackim.

Inne relacje twierdzą, że od 1549 roku była to własność Radziwłłów, a obecny obiekt powstał za czasów Jana Dziewłtowskiego na przełomie XVI/XVII wieku. W latach 1652-1662 ponownie własność Radziwiłłów, a potem Worłowskich. Od XVIII wieku własność Zabiełłów, od których w 1819 roku przeszedł w ręce Tyszkiewiczów. Podczas Powstania listopadowego spalony. Przebudowany w 1855 roku w stylu neogotyckim. Tyszkiewiczowie przestali być jego właścicielami w czasach I Republiki litewskiej. Obecnie muzeum.

Wieża jest zgrabnym oszustwem, co widać na zdjęciu poniżej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płyta nagrobna właścicielki zamku Marii Teresy Zabiełło z 1795 roku z wątku http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=98701393:
Obrazek

Właściwie nie wiem czy ten obiekt powinien się tu znajdować, bo cech obronnych nie posiada, ale samo położenie u zbiegu dwóch rzek, z których jedna była granicą krzyżackiej Żmudzi, wskazują, że wzmianki o istnieniu tu obiektu krzyżackiego mogą nie być bezpodstawne. W linii prostej od zamku w Kownie dzieli Czerwony Dwór tylko 8 km, a rzekami 14 km.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/