Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2012-02-08 15:10 
Offline

Dołączył(a): 2011-12-29 18:36
Posty: 1
Lokalizacja: Orla
Witam,
Posiadam w zbiorze fotografii rodzinnych przedwojenne zdjęcie z podpisem na rewersie "Wieża Giedymina, Wilno". Ale nijak ta wieża Wieży Giedymina nie przypomina. Próbowałem zidentyfikować tę wieże porównując ze zdjęciami czy rycinami zamków na Kresach, ale bez rezultatów.
Mam więc prośbę do znawców zamków na Kresach gdzie jest lub była zlokalizowana ta wieża.
Mój dziadek, który jest na tym zdjęciu pochodzi z Wilna, w latach trzydziestych pracował w miejscowości Krewo na terenie dzisiejszej Białorusi Image


Ostatnio edytowano 2012-02-11 17:15 przez jerpep, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-02-08 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Myślę, że ta wieża ze średniowieczną budowlą obronną nie ma nic wspólnego. Wygląda to raczej na jakąś budowlę służącą za punkt widokowy i element romantycznie zakomponowanego krajobrazu. Zatem trzeba byłoby chyb się rozglądnąć za punktami wysokościowymi na dawnej Litwie i za parkami krajobrazowymi przy pałacach/rezydencjach szlacheckich, przy których takie dzieła mogły zaistnieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-02-08 20:51 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6937
Lokalizacja: Warszawa
Też tak sądzę. To XIX wieczna wieża, które stawiano w krajobrazowych parkach pałacowych. Oczywiście mogła się nazywać "Wieżą Giedymina", ponieważ mitologia litewska była w tamtych czasach, także wśród polskiej szlachty, dość popularna. Trzeba by się zainteresować dworami i pałacami na terenie dawnego powiatu oszmiańskiego, takimi jak Dziewiętnia, Żodziszki, Daniuszewo, Kuszlany, Zalesie,


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL