ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Liszkowo (Liszków)
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=71&t=2915
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2009-05-23 13:11 ]
Tytuł:  Liszkowo (Liszków)

Liszków; okręg Olita, rej. Orany

Ze względu na piękną lokalizację nad Niemnem Liszków (Li¹kiava) można np. oglądać często na reklamujących Litwę zdjęciach lotniczych. Atrakcji jest tu sporo.

Najdłuższą metrykę ma grodzisko (piliakalnis), istniejące od II w., zwieńczone majdanem o rozmiarach 100 x 50 m. Umocniony szczyt wykorzystano na przełomie XIV i XV w. pod budowę zamku, ale zarzucono ją, kiedy ustała groźba ataku krzyżackiego po bitwie pod Grunwaldem. Dlatego też są tu jedynie pozostałości zamku (pilies liekanos) – budowli, która nigdy nie została ukończona.

Zrealizowana część miała być zaczątkiem wieży. Ruiny usytuowane są na 30-metrowej skarpie, z której rozciąga się fantastyczny widok na dolinę Niemna.
Na wspomnianych zdjęciach lotniczych, spośród drzew wyrasta biała, barokowa kopuła, przypominająca nieprzypadkowo warszawski kościół Sakramentek na Rynku Nowego Miasta (architekt zainspirował się wyraźnie arcydziełem Tylmana z Gameren).

To kościół Trójcy Świętej (©vè. Trejybes ba¾nyèia), wybudowany w latach 1704–1720 dla funkcjonującego tu wówczas klasztoru Dominikanów (skasowanego w 1796 r.). Fundacji klasztoru dokonał ok. 1694 r. wojski trocki Jerzy Kosiłło, a zakonnicy przybyli z Sejn. Cenna świątynia, podobnie jak warszawski wzorzec na planie krzyża greckiego, zachowała bogate wyposażenie, w którym szczególną uwagę zwraca zespół siedmiu ołtarzy, uważanych za najcenniejsze zabytki rokokowe na Litwie.
Wielką wartość mają też freski z przełomu XVIII i XIX w., obrazy (Święta Maria Magdalena i Matka Boska z Dzieciątkiem), stacje Drogi Krzyżowej oraz inne elementy – konfesjonały, ławki, feretrony itp. W kryptach pod posadzką spoczywają zakonnicy.

Zachował się też sam klasztor (vienuolynas), pochodzący z tym samych czasów co kościół, po kasacie pełniący dla całego Królestwa Polskiego funkcję domu demerytów (księży, skazanych przez sądy kanoniczne na pokutę w odosobnieniu za wykroczenia przeciwko powołaniu kapłańskiemu).

Później była tu biblioteka i szkoła, a na początku XXI w. gmach wyremontowano, zamierzając urządzić w nim ośrodek konferencyjny oraz muzeum dominikańskie. W pomieszczeniach reprezentacyjnych klasztoru są stare zdobione piece kaflowe z XVIII w. Z zespołu klasztornego zachowały się jeszcze barokowy spichlerz, dzwonnica oraz XIX-wieczna kaplica słupowa św. Agaty (©v. Agotos koplystupis).

Dojazd tylko drogą lokalną od strony Druskienik, skąd kursują autobusy, a latem statki wycieczkowe po Niemnie (cały rejs 3 godz., 24 lt). Odległość wynosi 9 km.
Na podstawie:[url]http://przewodnik.onet.pl/1168,1823,1467991,,,,Liszków,artykul.html[/url]

Położenie na mapie WIG z 1928 r. Liszków leżał na samej granicy z Polską. Granica z II RP prezbiegała w tym miejscu po rzece Niemen.

Obrazek

Na aktualnej mapie Litwy

Obrazek

Obrazek Obrazek
Za:
Jolanta Kucharska- Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi, Burchard Edition.2004

Niemen, ruiny wieży zamkowej i klasztor w Liskowie na rys. Napoleona Ordy (1868-1877)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tablica ta znajduje się na kolumnie.

D O M
Tu spoczywają zwłoki
ś. p. Księdza ANICETEGO
JUCEWICZA Ka. H. D. A.
PROB. PA. LISZKÓW ZMARŁ d. 16 Marca 1855 r. i w 75 roku ŻYCIA

Obrazek

tekst i foto Mariop70 z SSC http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 650&page=3

Obrazek

Dodane po 34 minutach:

Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2015-07-16 16:51 ]
Tytuł:  Re: Liszków

Załącznik:
Liszków zamek.jpg
Liszków zamek.jpg [ 43.14 KiB | Przeglądane 4700 razy ]

Autor:  Lukasz [ 2017-12-04 13:24 ]
Tytuł:  Re: Liszków

Liszków

Załącznik:
lisikawa.jpg
lisikawa.jpg [ 380.58 KiB | Przeglądane 2614 razy ]


Źródło: http://www.piliakalniai.lt/piliakalnis. ... nis_id=723

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/