ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Narwiliszki (dwór obronny)
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=71&t=1582
Strona 1 z 1

Autor:  Gość [ 2006-10-12 20:30 ]
Tytuł:  Narwiliszki (dwór obronny)

Ze strony http://www.klimkyne.lt/index.php?id=1116

Cytuj:
O zamku w Narwiliszkach nie brak ani faktów historycznych, ani związanych z nimi legend… Twierdzi się, ze zamek w miejscu starego dworu na początku XVI w. wybudował bogaty kupiec ze Wschodnich Prus Vaitiekus Sorcas (Wojciech Szorc), który był zakochany i poślubił miejscową piękność, hrabiankę Dorotę Zienowicz. To dla niej sprytny kupiec oraz śmiały żołnierz z Malborką został w Wielkim Księstwie Litewskim.

Szorcowie - osobistości historyczne, opisane w kronikach. Zachował się nawet portret Doroty Szorc z domu Zienowicz. Znane jest, ze Szorcowie stary dwór kupili za wspólne fundusze i wybudowali ten zamek swych marzeń, trochę przypominający zamki we Włoszech. Ale szczęśliwe życie na zamku nie trwało długo. Wojciech Szorc zginął na wojnie, i jego małżonka została wdowa.

Po śmierci męża Dorota Szorc z domu Zienowicz, krzewiąc chrześcijaństwo, do swojej posiadłości w Surwiliszkach, która kupiła za wspólne fundusze razem z mężem, zaprosiła z Wilna zakonników franciszkanów i w 1617 roku aktem fundacyjnym przekazała im folwark w Narwiliszkach.

Po burzliwych historycznych wydarzeniach w 1832 roku klasztor zamknięto, a zakonnicy zostali przeniesieni do klasztoru franciszkańskiego w Nowogródku. Zamknięto również i kościół. Władza carska przejęła murowany klasztor, kościół i inne budynki. Później drewniany kościół rozebrano, bierwiona przewieziono do Holszan i tam z nich zbudowano cerkiew.

Z cegieł, które dla nowego kościoła kupili jeszcze franciszkanie, w roku 1834 zbudowano koszary. Żołnierze mieszkali również i w starym budynku klasztoru. Koszary tu były do początku XX wieku.

W 1904 roku klasztor i zbudowane przez wojsko rosyjskie dwupiętrowe koszary przekazano ministerstwu rolnictwa i oddano do dyspozycji szkoły rolniczej dla dziewczyn. Na początku I wojny światowej szkole zamknięto.

W 1919 roku klasztor i koszary przejęli mieszkańcy parafii Surwiliszek, którzy chcieli odbudować kościół w Narwiliszkach. Kościół zaczęto budować po trzech latach. Budowę ukończono w roku 1928.

W inwentarzu kościoła, sporządzonym w 1933 roku, napisano, ze podczas zamknięcia klasztoru zakonnicy położyli do kotła 18 000 złotych (w srebrze i zlocie) oraz zakopali przy kościele czy klasztorze. Innych wiadomości o skarbie brak. Nie znaleziono i legendarnego tunelu z Narwiliszek do Holszan, ale mieszkańcy są przekonani, ze on istnieje. Dotychczas udało się znaleźć tylko tunel z zamku do dzwonnicy.


Obrazek

Autor:  hubertkm [ 2006-10-12 20:47 ]
Tytuł: 

Fajne to dworzyszcze!

Autor:  Hiup [ 2006-10-12 20:47 ]
Tytuł: 

Ładne to-to :)
Nic podobnego u nas mi do głowy nie przychodzi.

Autor:  Anonymous [ 2006-10-12 20:54 ]
Tytuł: 

Wydaje mi się, że wiele dworów obecnie u nas było bardzo do tego podobnych tyle, że zatraciły swój kształt poprzez przebudowy. Ten na Litwie jest doskonałym przykładem świetnie zachowanego XVI wiecznego dworu w swojej pierwotnej formie.

Autor:  hubertkm [ 2006-10-12 20:59 ]
Tytuł: 

A mnie sie pałac w Czyżowie, czyli i Puławy w pierwszej fazie z tym kojarzą, tylko że to w wersji "soft", lżej i po włosku :D A ten to "harddwór" :mrgreen:

Autor:  Szwagier [ 2006-11-26 19:43 ]
Tytuł: 

Uroczy, trzeba tam się wybrać :)

Autor:  Klemens Branicki [ 2007-03-10 01:17 ]
Tytuł: 

Według mnie trochę podobny do dworu Lipskiego w Modliszewicach koło Końskich.

Autor:  hubertkm [ 2007-03-10 12:02 ]
Tytuł: 

Cały czas coś mi się kołatało we łbie i już wiem!
Te arkady są jak w Wiśniczu! Tylko, że dużo mniejsze. :)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/