Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-10-12 20:30 
Ze strony http://www.klimkyne.lt/index.php?id=1116

Wrote:
O zamku w Narwiliszkach nie brak ani faktów historycznych, ani związanych z nimi legend… Twierdzi się, ze zamek w miejscu starego dworu na początku XVI w. wybudował bogaty kupiec ze Wschodnich Prus Vaitiekus Sorcas (Wojciech Szorc), który był zakochany i poślubił miejscową piękność, hrabiankę Dorotę Zienowicz. To dla niej sprytny kupiec oraz śmiały żołnierz z Malborką został w Wielkim Księstwie Litewskim.

Szorcowie - osobistości historyczne, opisane w kronikach. Zachował się nawet portret Doroty Szorc z domu Zienowicz. Znane jest, ze Szorcowie stary dwór kupili za wspólne fundusze i wybudowali ten zamek swych marzeń, trochę przypominający zamki we Włoszech. Ale szczęśliwe życie na zamku nie trwało długo. Wojciech Szorc zginął na wojnie, i jego małżonka została wdowa.

Po śmierci męża Dorota Szorc z domu Zienowicz, krzewiąc chrześcijaństwo, do swojej posiadłości w Surwiliszkach, która kupiła za wspólne fundusze razem z mężem, zaprosiła z Wilna zakonników franciszkanów i w 1617 roku aktem fundacyjnym przekazała im folwark w Narwiliszkach.

Po burzliwych historycznych wydarzeniach w 1832 roku klasztor zamknięto, a zakonnicy zostali przeniesieni do klasztoru franciszkańskiego w Nowogródku. Zamknięto również i kościół. Władza carska przejęła murowany klasztor, kościół i inne budynki. Później drewniany kościół rozebrano, bierwiona przewieziono do Holszan i tam z nich zbudowano cerkiew.

Z cegieł, które dla nowego kościoła kupili jeszcze franciszkanie, w roku 1834 zbudowano koszary. Żołnierze mieszkali również i w starym budynku klasztoru. Koszary tu były do początku XX wieku.

W 1904 roku klasztor i zbudowane przez wojsko rosyjskie dwupiętrowe koszary przekazano ministerstwu rolnictwa i oddano do dyspozycji szkoły rolniczej dla dziewczyn. Na początku I wojny światowej szkole zamknięto.

W 1919 roku klasztor i koszary przejęli mieszkańcy parafii Surwiliszek, którzy chcieli odbudować kościół w Narwiliszkach. Kościół zaczęto budować po trzech latach. Budowę ukończono w roku 1928.

W inwentarzu kościoła, sporządzonym w 1933 roku, napisano, ze podczas zamknięcia klasztoru zakonnicy położyli do kotła 18 000 złotych (w srebrze i zlocie) oraz zakopali przy kościele czy klasztorze. Innych wiadomości o skarbie brak. Nie znaleziono i legendarnego tunelu z Narwiliszek do Holszan, ale mieszkańcy są przekonani, ze on istnieje. Dotychczas udało się znaleźć tylko tunel z zamku do dzwonnicy.


Image


Ostatnio edytowano 2007-11-08 18:46 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-12 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Fajne to dworzyszcze!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-12 20:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-03 17:50
Posty: 1856
Lokalizacja: Łomianki-Kiełpin ex. W-wa
Ładne to-to :)
Nic podobnego u nas mi do głowy nie przychodzi.

_________________
Nie działa: http://www.panoramio.com/user/2010046
Nie działa: www.zamki-mazowsza.turystyka.net
I wszystko co robiłem w temacie zamków od 1997 znikło z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-12 20:54 
Wydaje mi się, że wiele dworów obecnie u nas było bardzo do tego podobnych tyle, że zatraciły swój kształt poprzez przebudowy. Ten na Litwie jest doskonałym przykładem świetnie zachowanego XVI wiecznego dworu w swojej pierwotnej formie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-10-12 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
A mnie sie pałac w Czyżowie, czyli i Puławy w pierwszej fazie z tym kojarzą, tylko że to w wersji "soft", lżej i po włosku :D A ten to "harddwór" :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2006-11-26 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-07 02:36
Posty: 403
Lokalizacja: Pabianice
Uroczy, trzeba tam się wybrać :)

_________________
http://www.zamkilodzkie.pl

http://www.pabianicki.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-03-10 01:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-12-17 22:12
Posty: 94
Lokalizacja: C.K. Kielce
Według mnie trochę podobny do dworu Lipskiego w Modliszewicach koło Końskich.

_________________
KLEMENS BRANICKI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2007-03-10 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Cały czas coś mi się kołatało we łbie i już wiem!
Te arkady są jak w Wiśniczu! Tylko, że dużo mniejsze. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2022-06-02 22:55 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-26 14:03
Posty: 1990
Lokalizacja: Katowice, Jodłowa
Maj' 2022

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL