ZAMKI W POLSCE
https://forum.zamki.pl/

Miedniki Królewskie
https://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=71&t=1581
Strona 1 z 1

Autor:  Gość [ 2006-10-12 20:12 ]
Tytuł:  Miedniki Królewskie

Image

Autor:  Lukasz [ 2009-05-23 13:18 ]
Tytuł: 

Image

Dodane po 29 sekundach:

Image

Autor:  Lukasz [ 2011-05-20 22:29 ]
Tytuł: 

Obecnie zrobili tam coś takiego:

Image

Image

Image

Image

Przypomnę, że tej wieży było mniej więcej tyle:
Image

Autor:  popo [ 2011-05-21 02:04 ]
Tytuł: 

Kurcze ile u nich jest rekonstrukcji. Nie wypowiadam się o ich poziomie naukowym, bo ten nie jest mi dobrze znany, ale sama skala musi budzić szacunek i to niezależnie od litewskich kompleksów czy ich braku. Na ich tle u nas dbałość nawet o zachowanie trwałych ruin wygląda raczej dość słabo.

Autor:  Lukasz [ 2012-02-15 17:45 ]
Tytuł: 

Image
Źródło: http://www.miestai.net/forumas/showthre ... 47&page=12

Autor:  LaM [ 2012-02-16 21:30 ]
Tytuł: 

Podoba mi się ta robota, jest czytelnie i klarownie, zapewne to jeszcze nie koniec :-)

Autor:  Lukasz [ 2012-02-16 21:35 ]
Tytuł: 

Mnie ten krenlaż bardzo razi. Trudno raczej znaleźć jakikolwiek odpowiednik o takim kształcie. Znacznie lepiej rozwiązali zwieńczenie Białorusini na podobnym obiekcie w Lidzie.

Autor:  Waldek [ 2012-02-16 21:58 ]
Tytuł: 

Wrote:
Mnie ten krenlaż bardzo razi.


Tak, masz rację, ale to może i dobrze że tak wygląda. Niewiem czy takie były intencje projektanta, ale taka forma wg mnie powoduje pewien dystans do rekonstrukcji. W zasadzie nie udaje prawdziwego krenelaża. Nie chcę tutaj podawać jako przykładu budowli neogotyckich, gdzie w zasadzie wszystko jest "artystycznie" przerysowane. Ale np. znany krenelaż (wielokrotnie już krytykowany) w Szydłowie, wg mnie nawet pasuje do zwieńczenia budowli o cechach gotyckich, kiedy nie bardzo wiadomo co z tym zrobić. Z jednej strony jest w klimacie gotyckiego zamku, a z drugiej mówi - jestem atrapą. To się chyba dobrze sprawdza w przypadku łączenia oryginału z nową strukturą. Zwłaszcza gdy tego "nowego" jest aż nadto. Zupełnie inaczej wygladała np. sprawa odbudowy barbakanu warszawskiego, gdzie znano przedewszystkim fundamenty i mury w fosie. Reszta to zupełna fantazja, ale z uwagi na zastosowanie dachów jest to nawet nie kłujące w oczy.

Autor:  zmitser [ 2012-02-16 22:43 ]
Tytuł: 

Kiedys widzialem projekt, ale myslalem ze nie bedzie to realizowane, bo mialem wielka nadzieje, ze kryzys ekonomiczny zkonceptuje inny pomysly konserwacji. Calkowito ze jest restauracja w duchu litewskim z ostatnich lat (mozna zapamietac rekonstrukcja Dolnego zamku w Wilno). Odbudowa wiezy w Mednikach to najgorsze, co może tylko sobie wymyslec! Teraz na to beda patrzec konserwatorzy z Bialorusi i robic to samo w Nowogrodku, Krewie lub w Bialym Kowlu w Smolianach. Mysle, ze konieczne jest, aby nieangazowac sie w budowe zamkow bajkowych, no najperw stworzyc normalna structure turystyczna. Na tym tle bardzo dziwne patrzac zamek w Kownie, ktory moim zdaniem jest dobrym przykladem. Zamek w Mednikach to jest skok do radzieckiej przeszlosci, a nie do wspolczesnosci europejskiej...

Autor:  LaM [ 2012-02-17 01:31 ]
Tytuł: 

Stare-Nowe dla mnie nie ma tutaj znacznych przerysowań, przede wszystkim ładnie jest to oddzielone. Zobaczymy jak sobie z resztą poradzą. Przy takich realizacjach często robi się korekty, dużo rzeczy wynika w trakcie, liczy się efekt końcowy.

Zupełnie nie rozumiem przedmówcy, ja tutaj nie węszę żadnej propagandy, imho faktycznie rekonstrukcja w Wilnie
jest bardzo nie zamkowa brak atmosfery, ale za 100-200 lat
patyna czasu zrobi swoje...

Autor:  popo [ 2012-02-17 11:10 ]
Tytuł: 

Nie znam materiałów będących podbudową merytoryczną pod niniejsze działania konserwatorskie, ale mi ta konkretnie forma odpowiada. Tak jak zauważył LAM - nowe od starego jest dobrze oddzielone, a z drugiej strony jest kontekstowe i nie razi nowoczesnością poprzez zastosowanie w rekonstruowanych fragmentach giętej blachy trapezowej :-). Krenelaż faktycznie trochę razi, ale reszta wygląda wiarygodnie - nie zaś jak zamek Disneya. W tej wieży sporo było zachowanych detali in situ, co zaś się tyczy reszty to być może zachowana była jeszcze jakaś nieznana mi ikonografia, zaś na pewno zastosowano analogie, których do tego typu rozwiązań jest dość sporo. Ja osobiście preferuję coś takiego ponad rozwiązania kowieńskie (mimo iż tam zaskoczyłem się wysoką - nie obliczoną na szok - kulturą zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych w rekonstruowanej części). Interesujące jest to, że Zmitser i być może część tamtejszego środowiska wolałby rozwiązania sugerowane i rozumiane literalnie przez Kartę Wenecką, (którymi egzaltację w większości działań konserwatorskich przechodzimy dziś w naszym kraju), zaś część z nas - ludzi tworzących środowisko miłośników - spogląda z zazdrością na formy uzupełnień, skalę i jakość rekonstrukcji, którą stosują nasi wschodni sąsiedzi. Szczerze mówiąc przez formy jakie np proponuje się dla bramy z murów miejskich Radomia nie czuję się bardziej europejski - oczywiście nie napawają mnie również dumą realizacje typu Gostynin, Poznań czy Tykocin - ale to już temat na inną rozmowę

Autor:  LaM [ 2012-02-17 19:02 ]
Tytuł: 

Dokładnie szanowny kolego, miałem na myśli Poznań!
Kroi się godna siedziba dla ZUSu -ten bizantyjsko-deweloperski ...patos!
Krenelaż faktycznie zdecydowanie eklektyczny sugeruje raczej zabudowe wielkomiejską (Wrocław), wyzbyty właściwej funkcji, można go traktować wielorako, ja tu widzę jedynie reminiscencje, powidok na szczęście nie wykonany z betonu i szkła.

Autor:  jesziwaboy [ 2012-02-20 14:57 ]
Tytuł: 

Wrote:
Zupełnie nie rozumiem przedmówcy, ja tutaj nie węszę żadnej propagandy, imho faktycznie rekonstrukcja w Wilnie
jest bardzo nie zamkowa brak atmosfery, ale za 100-200 lat

Nie widzisz propagandy? A w Wilnie? Czy tam jest ona już dostatecznie duża by ją dostrzec?
Wydaje mi się, że obaj koledzy, a przynajmniej LaM, nie do końca zrozumieli wypowiedź Zmistera. Na wstępie powiem, że uważam po namyśle tą inwestycję za niepotrzebną i niezbyt udaną pod względem estetycznym oraz merytorycznym, choć tragedii tu nie widzimy. Zmitser słusznie wskazał na pewne zachowanie prezentowane obiektem w Miednikach - zbyt dalekiej i zbyt swobodnej ingerencji w ruinę, która sama w sobie jest autentykiem, zachowanie warunkowane nie tyle troską o ochronę substancji zabytkowej co chęcią "zrobienia sobie" zabytku. Widać działania konserwatorskie na terenie byłego ZSRR ( które Zmitser zna lepiej od nas ) zbyt często uciekały się do podobnej metody. Litwini stosują ją dalej dla uwypuklania a czasem kreowania wyglądu tych historycznych budowli, które w ich koncepcji swej tożsamości narodowej mają ją niejako konstytuować. O ile Kowno trzyma wysoki poziom formalny i merytoryczny, gdzie oryginalna substancja została potraktowana z dużą atencją, o tyle tu w mym odczuciu przesadzono.

Nie wiem ile zachowanych ceglanych średniowiecznych krenelaży znacie z terenu dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego? Ja sobie żadnego nie przypominam, literaturę mam z dala od siebie, więc się nią nie wspomogę. Można za to przywołać trochę przykładów z terenów nam bliżej znanych - z Państwa Krzyżackiego czy z Mazowsza, nie mówiąc już o ikonografii. To co stworzono w Miednikach nie przypomina mi niczego autentycznego z epoki. Myślę, że projektant dążył do stworzenia "nowej formuły", która skomponuje się, dopełni z odtworzeniem kubatury wieży a jednocześnie będzie zawierać pierwiastek współczesny. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mu nie wyszło.

Obawiam się, że żadna ikonografia pokazująca Miedniki przed rujnacją nie istnieje.

Autor:  giekaa [ 2016-02-07 00:19 ]
Tytuł:  Re: Miedniki Królewskie

Image

https://www.artstation.com/artwork/zAXGZ

Autor:  Lukasz [ 2017-08-09 10:14 ]
Tytuł:  Re: Miedniki Królewskie

Rysunek z 2015 roku

Attachment:
Miedniki_zamek_brama.jpg
Miedniki_zamek_brama.jpg [ 280.23 KiB | Przeglądane 12996 razy ]

Autor:  giekaa [ 2022-06-18 15:25 ]
Tytuł:  Re: Miedniki Królewskie

Maj' 2022

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Autor:  Lukasz [ 2022-08-29 13:42 ]
Tytuł:  Re: Miedniki Królewskie

Image

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/