Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-09-05 13:31 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Opol w powiecie pińskim. Zamek z tego samego okresu co nieodległy Zabierz (Żaber) zbudowany także przez Michała Serwacego Wiśniowieckiego (ostatniego przedstawiciela tego rodu).

Wrote:
Miejscowe dobra należały niegdyś do Kopciów i Połubińskich, a następnie do Wiśniowieckich. Ostatni potomek tego zasłużonego rodu, książę Michał Serwacy Wiśniowiecki (1680-1744), hetman wielki litewski, wzniósł tu na początku XVIII wieku murowany zamek. Po hetmanie dziedziczyła jego córka Anna, wnosząc Opol w posagu swemu mężowi, wojewodzie trockiemu Jozefowi Ogińskiemu (1700-1736). Następnym dziedzicem Opola i innych dóbr w okolicy był ich syn Michał Kazimierz Ogiński (1730-1800), wojewoda wileński, hetman wielki litewski i twórca słynnego poleskiego kanału. Z powodu wydatków na kanał i rozrzutnego stylu życia popadł on w długi i musiał sprzedać Opol Borzęckim. W ich posiadaniu dobra pozostały do połowy XIX wieku, kiedy trafiły w ręce Jeleńskich. Po śmierci Józefa Jeleńskiego (1868-1922) Opol przeszedł na jego córkę Gabrielę oraz jej męża Bogusława Zaleskiego i należał do nich do września 1939 roku.

O majątku Wiśniowieckich w Opolu nie zachowały się żadne relacje, brak opisów i przekazów ikonograficznych. Uległ on zniszczeniu podczas walk rosyjsko-szwedzkich wielkiej wojny północnej, kiedy zniszczono między innymi zamek Zabierz. Odbudowano go tylko częściowo, bądź też wzniesiono na jego miejscu nową budowlę (dwór, pałac?), która spłonęła na początku XIX wieku.

Jeszcze w okresie międzywojennym istniały sklepione piwnice zamkowe, a z rumowiska gruzów wydobywano obrobione ciosy kamienne oraz kolorowe, glazurowane kafle. Były też widoczne zarysy wałów i bastei. Teren zamkowy otaczał rozległy park z alejami układającymi się w zarys inicjałów założyciela rezydencji: MW. Po zniszczeniu zamku właściciele majątku mieszkali w przerobionej oficynie. Obie oficyny, stary śpichlerz oraz trzy bramy wiodące na teren zamkowy przetrwały do II wojny światowej.

Wszystkie te zabudowania zostały zniszczone w marcu 1943 roku podczas ataku partyzantki radzieckiej na zajmowany przez Niemców majątek. Pozostałości zapewne rozebrano, a w 1952 roku na terenie zamku wybudowano siedzibę kołchozu. Do dziś pozostały tylko resztki parku z nielicznymi starymi drzewami, wśród których można znaleźć ślady dawnych obwałowań.

Grzegorz Rąkowski, „Czar Polesia”, Rewasz, Pruszków 2001
(A.O).


A tu opis u Aftanazego:
http://orda.of.by/.lib/aftanazy/rezyd/t2/98


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL